Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. apríl 2021

České médiá o vrbětickej kauze

Kauza útoku ruských agentov na sklad v českých Vrběticiach vyvoláva rôzne dohady. A komentátori majú viac otázok ako odpovedí.

České médiá o vrbětickej kauze

Na archívnej snímke z 5. septembra 2018 z videa ruskí agenti Ruslan Boširov a Alexander Petrov v britskom Salisbury. Títo agenti boli zapojení zrejme aj do výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach. FOTO TASR/AP

Hlavným zdrojom k celej „vrbětickej kauze“ bol okrem vládnych tlačoviek týždenník Respekt. Ten priniesol článok so zásadnými informáciami, napríklad že ruskí agenti do skladu vo Vrběticiach umiestnili výbušné zariadenie, ktoré malo zlikvidovať dodávky zbraní na Ukrajinu. Tie zbrane mal v českom sklade skladovať bulharský podnikateľ Emilian Gebrev.

Respekt si ako médium mohol dovoliť zverejniť aj informácie, špekulácie a súvislosti, ktoré vládni predstavitelia zverejniť nemôžu. Respekt sa v českých mediálnych kruhoch už tradične berie ako periodikum, cez ktoré sa na verejnosť dostávajú dôležité informácie z bezpečnostných kruhov. Tie tak môžu vyvíjať aj tlak na politikov, aby konali.

Miroslav Topolánek v rozhovore na Info. cz upozornil na fakt, že medzi Hradom a BIS s jej šéfom Koudelkom panujú veľmi zlé vzťahy, aj preto je vo vnútri bezpečnostnej komunity súboj. Zeman pred časom prišiel s požiadavkou, aby mu BIS posielala aj živé prípady – no a v tom čase bolo „živým prípadom“ aj rozkrývanie ruskej rezidenčnej siete v Česku.

Zeman predtým dlhodobo ignoroval a bagatelizoval správy BIS, ktoré každoročne opisovali rastúce čínske a ruské záujmy a penetráciu agentov v Česku. „A tady to má,“ tvrdí Topolánek a dodáva, že dôkazy v tejto „vrbětickej kauze“ boli už natoľko závažné, že ani Hrad k tomu tentoraz nemá čo povedať a nemôže to blokovať, lebo to by už bolo na úrovni vlastizrady.

Šéf BIS Michal Koudelka v súvislosti s reakciou českej vlády na kauzu Vrbětice, teda vyhostenie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe, na twitteri vyhlásil: „Takto sa správa sebavedomá a hrdá krajina.“ Dá sa to teda brať aj tak, že v súboji Hrad verzus BIS má teraz BIS prevahu, a prezident Zeman sa zatiaľ na reakciu nezmohol, iba akceptoval kroky vlády.

Po zverejnení „vrbětickej kauzy“ sa Sputnik nakupovať zrejme nebude a Rosatom bude „vykopnutý“ z tendra na Dukovany. Zdieľať

Českí komentátori sa v podstate zhodujú v tom, že informácie o ruských agentoch a ich akcii vo Vrběticiach kolovali v politických a bezpečnostných kruhoch už dlhšie. České Echo a jeho komentátor Ondřej Šmigol sa preto pýtajú zásadnú vec: „Proč toto odhalení trvalo sedm let? Proč se čeští vládní představitelé rozhodli tuto informaci zveřejnit nyní? A také jak dlouho o tom věděli?“

A ponúka dve silné tézy: prvá je, že šéf ČSSD Jan Hamáček pred časom usúdil, že ak majú sociálni demokrati prežiť ako parlamentná strana, musia prilákať naspäť uniknutých voličov a zjavne počítal s tým, že najväčšiu šancu má u sociálne konzervatívnych, skôr proruských bývalých priaznivcov a tak nastolil kurz k Moskve.

Súčasťou tohto kurzu malo byť aj to, že ruská firma Rosatom bude vpustená do tendra na dostavbu Dukovian a že Česko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V. Hamáčkovi by to podľa Miroslava Topolánka mohlo priniesť aj status hrdinu v boji proti covidu, ak by doniesol veľké dodávky Sputnika.

Informácie o aktivite ruských agentov a dôsledne vybudovanej špionážnej siete v Česku sa mu teda nemuseli veľmi hodiť do nového politického kurzu. Ale zrejme tlak bezpečnostných služieb, a to aj zahraničných, ktoré o kauze vedeli, bol už veľmi silný.

Po zverejnení „vrbětickej kauzy“ sa  Sputnik nakupovať zrejme nebude a Rosatom bude „vykopnutý“ z tendra na Dukovany. To naznačuje, že celá vec môže mať aj ekonomické rozmery. Lebo tender príde o výrazného hráča z Východu.

Inzercia

Kľúčoví vládni politici už zrejme niekoľko týždňov vedeli, že táto kauza je na stole, a zrejme boli do jej zverejnenia len dotlačení. Echo píše: „Bezprostředně po sobotní tiskovce Hamáčka s Babišem vydal Respekt, používaný BIS jako informační kanál, na svém webu článek, který se stal jedním ze zdrojů o pozadí kauzy. Je dalším střípkem dokazujícím, že informace o zapojení GRU do výbuchu ve Vrběticích nějakou dobu již prostorem kolovaly. Takový článek rozhodně nemohl vzniknout v tom krátkém čase, který dělil vládní tiskovku a jeho publikaci na webu Respektu. Obsahoval klíčové informace.“

Echo vidí dvojaký škandál: že vládni predstavitelia o podozrení o účasti Ruska na výbuchu vo Vrbeticiach vedeli už dopredu a kryli tak zločin až teroristický čin spáchaný nepriateľskou mocnosťou a ešte podnikali ústretové kroky smerom k tejto mocnosti.

Spojenci ČR v NATO, přesněji Američané, totiž varovali českou vládu, že pokud nezveřejní informace o akci ve Vrběticích, učiní tak sami. Zdieľať

Druhým škandálom je podľa Echa otázka, čo ich donútilo zmeniť kurz. „Zde se jako nejpravděpodobnější odpověď jeví bezprostřední nebezpečí zveřejnění informace o GRU a Vrběticích. Pokud vláda chtěla předejít totálnímu ztrapnění, nezbylo nic jiného než to zveřejnit. Podle informací Echo24 jedním ze skutečných důvodů plánované cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy mělo být řešení informací tajných služeb. Spojenci ČR v NATO, přesněji Američané, totiž varovali českou vládu, že pokud nezveřejní informace o akci ve Vrběticích, učiní tak sami.“

A Echo opakuje naliehavo svoju otázku: Prečo teraz, keď k prelomu vyšetrovania došlo už začiatkom roka 2020? „Buď policii tak dlouho trvalo, než si byla stoprocentně jistá a byla ochotná své podezření sdělit vládě, nebo se tu v zákulisí odehrává podivná hra.“

Kultúrny redaktor Echa Jiří Peňás prináša aj iný tón ku kauze: „... jak je možné, že do toho skladu vůbec mohli ti dva chlápci vlézt a instalovat tam výbušniny? Jistě, ve světě Jamese Bonda se to snad dá zvládnout. Ale jsou Vrbětice ve světě agentů 007? Jak taková operace asi mohla vypadat? Dva Rusové s kufrem výbušnin na (předem ohlášené) návštěvě v muničáku? A jak to, že kamery či satelity, které je měly odhalit, to udělaly až za sedm let? To čekali v BIS, až se vyvolají filmy v kameře? A co těch sedm let, než to doputovalo ke kolegům v Respektu? A mají kolegové v Respektu z tohoto druhu žurnalistiky dobrý pocit? Je to ještě žurnalistika?“

Redaktor Respektu Ondřej Kundra ešte v najnovšom podcaste hovorí, že už aj doteraz boli česko-ruské vzťahy „vyprázdnené“ a vlastne narážali na dno, ale teraz prerazili aj to dno.

„Pokud se to teď naši rozhodli takto razantně řešit, znamená to, že se jim podařilo onu zpravodajskou síť rozkrýt poměrně důkladně. Na nějaký čas tu síť jak SVR, tak GRU rozbili a omezili jim činnost na českém území,“ tvrdí o ruských agentoch Mirek Topolánek v Info.cz.

 

 

Odporúčame