Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. apríl 2021, 15:22

Očkovanie

Čakáreň by sa podľa Naďa mohla zmeniť tak, aby si každý mohol vybrať vakcínu

Čakáreň by sa podľa Naďa mohla zmeniť tak, aby si každý mohol vybrať vakcínu

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Minister obrany tiež tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

Minister obrany Jaroslav Naď v relácii televízie Markíza Na telo pripustil, že čakáreň na očkovanie proti covidu by mohla prejsť zmenou. Tí, ktorí majú záujem o očkovanie by si tak mohli vybrať preferovanú vakcínu. Ide však zatiaľ len o úvahu.

Reagoval tak v diskusii na návrh Ladislava Kamenického zo strany Smer, podľa ktorého by mali ľudia mať možnosť očkovať sa vakcínou, ktorej dôverujú.

Minister obrany tiež tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V.

"Pokiaľ vieme, už necelý týždeň prebiehajú samotné testy. Dostali Sputnik zo Šarišských Michalian, kde je uskladnený, a robia na tom. Očakávame do dvoch týždňov výsledky testov," povedal Naď s tým, že odišli len vzorky. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

Kamenický tiež povedal, že hneď po dovoze Sputnika mal vtedajší minister zdravotníctva rozhodnúť, aby sa ním začalo očkovať. Naď mu však oponoval, že očkovanie bez kontroly dovezenej vakcíny by bolo nezodpovedné. 

Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Marek Krajčí a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi preto neprekáža, že Igor Matovič si zmluvu nečítal. Matovič vakcínu Sputnik V dohadoval podľa Naďa len politicky.

"Poznám milión zmlúv, ktoré sa uzatvárajú, a predseda vlády ich nečíta," doplnil. Matovič ešte vo funkcii premiéra podľa neho nepotreboval čítať zmluvu, keďže ju dohadoval Krajčí a riaditeľka odboru medzinárodných vzťahov na ministerstve zdravotníctva Gabriela Urbanová. Práve tá mala mať zmluvu na starosti.

Naď zároveň povedal, že vzhľadom na neskoré zaplatenie dodávok ruskej strane by sa mala vyvodiť zodpovednosť aj voči človeku, ktorý to mal na ministerstve na starosti. 

Kamenický si myslí, že ak by to Matovič myslel vážne, už by sa Sputnikom očkovalo. Uviedol tiež, že Smer očkovanie Sputnikom podporuje, sám Kamenický by sa však zatiaľ ním ani žiadnou inou vakcínou nedal očkovať. Urobil by tak len vtedy, ak by to potreboval napríklad pri cestovaní do zahraničia. Sputnikom by sa nedal očkovať ani Naď, lebo je už zaočkovaný prvou dávkou vakcíny od Pfizeru.

S otváraním ekonomiky by podľa Naďa mohlo prísť aj obmedzenie či dokonca až zrušenie testovania antigénovými testami. Teoreticky je podľa neho možné, žeby sa mohlo prestať s testovaním už v máji.

Inzercia

Naď súhlasí so zverejnením zmluvy

Naď v relácii tiež povedal, že súhlasí so zverejnením zmluvy o dovoze ruských vakcín hneď, ako to bude možné. Minister potvrdil, že vakcíny Sputnik V boli zaplatené neskôr. "Ak sme naozaj pochybili, treba sa pýtať ministerstva zdravotníctva," vysvetlil.

Zároveň súhlasí aj na zverejnení všetkých ostatných zmlúv, a to aj tých, ktoré uzavrela Európska komisia s inými dodávateľmi vakcín.

Zmluva o dodávkach vakcíny Sputnik V by sa mala odtajniť aj podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Už v minulosti uviedol, že zmluva by mala byť napísaná v angličtine s rozsahom 20 strán. Sám ju však nevidel. Zmluvu podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Čítajte tiež

„Ak by došlo k nejakému hlasovaniu na vláde alebo v parlamente, či už ministri, alebo poslanci za SaS budú hlasovať za zverejnenie aj zmluvy, aj celej príslušnej korešpondencie,“ povedal Sulík v relácii RTVS.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá preverovala možnosť zverejniť zmluvu o nákupe Sputnika V uviedla, že stanovisko ministerstva je jednoznačné a zmluva patrí medzi tie, ktoré by mali byť povinne zverejňované. Verí, že v najbližších dňoch sa tak aj stane.

Stanovisko konzultovala aj s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým, s ktorým sa podľa jej slov zhoduje. O výsledku už upovedomila aj ministra zdravotníctva.

 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.