Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. apríl 2021

Špionážna aféra v Česku

Je načase skončiť s mýtom, že ruskí agenti sa nás netýkajú

Slovensko potrebuje funkčnú tajnú službu, ktorá bude mapovať činnosť cudzích agentov na našom území.

Je načase skončiť s mýtom, že ruskí agenti sa nás netýkajú

Zdroj foto: Blesk.cz – Slávka Červená

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že za výbuchom muničného skladu v roku 2014 stoja dvaja agenti ruskej rozviedky GRU. Pri incidente zahynuli dvaja českí občania, Česká republika vyhostí 18 ruských agentov s diplomatickým krytím.

Salisbury, Berlín, Sofia. Záškodnícka činnosť ruských spravodajských služieb je verejne známa, vyžiadala si niekoľko obetí, no na Slovensku sa dlho držala predstava, že sa nás tieto udalosti netýkajú.

Rusko je ďaleko a to, že v pravidelných odstupoch prepadáva susedné štáty, prenasleduje oponentov a vraždí bývalých agentov, je akosi v poriadku alebo aspoň nie naším problémom. Tak to do dnešného dňa podávajú apologéti Vladimíra Putina a jeho režimu.

V prípade otravy Sergeja Skripaľa netreba zabudnúť, že činnosť ruských agentov GRU si vyžiadala jeden ľudský život – nie Skripaľov, ale náhodnej britskej občianky. Explózia vo Vrběticiach zas zabila Vratislava Havránka a Luděka Petříka, vinníkmi majú byť tak ako v Salisbury Anatolij Čepiga a Alexander Miškin, dvaja agenti jednotky 29155 GRU.

Hlavná správa rozviedky, ako sa GRU nazýva, však nie je jedinou ruskou tajnou službou, ktorá v európskych mestách vraždí režimu nemilé osoby. Najznámejším prípadom FSB je vražda Zelimchána Changošviliho, protivníka ruskej politiky v Čečensku, v berlínskom Tiergarten v roku 2019. Obžalovaný má byť Vadim Krasikov, agent FSB a člen špeciálnej jednotky Vympel.

FSB zatknutie ich agenta nepotešilo, podľa nemeckých spravodajských služieb sa malo pokúšať o jeho otravu, aby zabránilo výpovedi. Nemecká prokuratúra celý prípad považuje za vraždu na objednávku Ruskej federácie.

Vraždenie kritikov režimu v zahraničí je nielen neprijateľné pre akýkoľvek právny štát, ale aj ohrozením bezpečnosti všetkých európskych občanov.

V muničnom sklade sa skladovali zbrane, ktoré bulharský obchodník Emilian Gebrev predával Ukrajine. V roku 2015 sa stal Gebrev terčom chemického útoku, ktorý mal súvisieť s otravou Skripaľa. Táto špionážna aféra nebola posledná, Bulharsko len prednedávnom zatklo šiestich ruských agentov a vykázalo dvoch ruských diplomatov.

Čítajte tiež

Česká polícia sa nazdáva, že dodávka zbraní a munície mala vybuchnúť až počas cesty na Ukrajinu, no akýmsi nedopatrením vybuchla skôr.

Inzercia

Pre Čechov pohár trpezlivosti pretiekol. Po vražde dvoch českých občanov je popieranie reality, že Rusko predstavuje hrozbu aj pre strednú Európu, ďalej neúnosné. Z tohto dôvodu má Českú republiku opustiť značná časť ruských agentov, nad ktorých činnosťou ministerstvo zahraničných vecí v Prahe doteraz privieralo oči.

Osemnástim ruským „diplomatom“ dokázala BIS ich prepojenie na ruské tajné služby, skutočný počet ruských agentov však odhaduje na dvojnásobok. Český minister priemyslu, dopravy a obchodu Karel Havlíček povedal, že nové zistenia môžu ovplyvniť aj účasť ruského Rosatomu na tendri k výstavbe nového bloku v jadrovej elektrárni Dukovany.

Praha chce podrobné zistenia komunikovať so svojimi partnermi v NATO a EÚ. Ivan Korčok na Twitteri vyhlásil: „Dôrazne odsudzujem podvratné aktivity zamerané na bezpečnosť Českej republiky – nášho najbližšieho suseda a spojenca. Musíme ďalej posilňovať našu spoluprácu a odolnosť, aby sme zaistili bezpečnosť našich občanov.“

Rusko obvinenia popiera a pripravuje za vykázanie „diplomatov“ odvetu. „Zdá sa, že Česko sa rozhodlo uzavrieť svoje diplomatické zastúpenie v RF,“ vyhlásil zdroj z ruského ministerstva zahraničných vecí. Predseda výboru pre zahraničné vzťahy ruskej dumy Sluckij označil Prahu za rusofóbnu a povedal: „Ako je v takýchto prípadoch zvykom, určite budú nasledovať odvetné opatrenia z našej strany.“

Výbuch muničného skladu hneď za našimi hranicami ukazuje, že aktivity Ruskej federácie sa bezprostredne týkajú aj Slovenska. Česká republika je naším politicky a jazykovo najbližším susedom, dôležitým partnerom v EÚ aj NATO a zaslúži si plnú podporu slovenskej politiky aj diplomacie. 

Po vražde Skripaľa bolo Slovensko jediným štátom, ktoré nevykázalo žiadneho ruského agenta, hoci ich tu pôsobia desiatky, a vrah v Berlíne získal svoje vízum od slovenského konzulátu v Petrohrade.

Dôvodom na starosť by malo byť, že české inštitúcie sú na konfrontáciu s ruskými spravodajskými službami pripravené lepšie než tie slovenské. Pri pohľade na českú Bezpečnostnú informačnú službu BIS môžeme len ticho závidieť, že Česi majú renomovanú inštitúciu, ktorá svedomite vykonáva svoju úlohu a dlhodobo varuje pred ruskými spravodajskými aktivitami.

Aj Slovensko potrebuje funkčnú a dôveryhodnú tajnú službu, ktorá bude mapovať činnosť cudzích spravodajských služieb na našom území. Bude preto potrebné nájsť rýchlo nového, najmä však schopného riaditeľa SIS. Čaká ho veľa práce.

Odporúčame