Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. apríl 2021, 11:50

Špionážna aféra

Česko podporila Čaputová i Heger. Blaha neverí zapojeniu ruských agentov

Česko podporila Čaputová i Heger. Blaha neverí zapojeniu ruských agentov

Na archívnej snímke z 13. septembra 2018 z videa zverejnenej kanálom RT ruskí agenti Ruslan Bošhirov (vľavo) a Alexander Petrov. Foto - TASR/AP

SaS chce pre vyhostenie ruských diplomatov z Česka zvolanie bezpečnostnej rady. Za ľudí očakáva ubezpečenie, že Slovensko má pod kontrolou aktivity ruských diplomatov. Podľa poslanca Krúpu z OĽaNO ide o klasickú diverznú činnosť spravodajských služieb.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila v nedeľu podporu českej vláde v súvislosti s podozreniami o prepojení ruskej tajnej služby na výbuch v muničnom sklade Vrbětice.

"Slovensko podrobne sleduje údajné podvratné činnosti vedené zahraničnými aktérmi, ktoré vyústili do straty životov a obrovských škôd vo Vrběticiach," povedala Čaputová.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe v súvislosti s výbuchom v muničnom sklade Vrbětice z roku 2014. Napísal to na sociálnej sieti Twitter.

"Na mojej nedávnej návšteve Prahy som dal jasne najavo, že Česká republika je naším najbližším spojencom v EÚ a NATO. Slovensko bude vždy stáť po boku ČR – kedykoľvek to bude potrebné," doplnil Heger.

Slovensko podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka podporuje diplomatické kroky Českej republiky, ako aj všetky opatrenia na zaručenie bezpečnosti českých občanov.

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti Facebook.

Podľa Naďa sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín

Minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že je čas na jasné a rázne kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO. Rozhodnutiu Českej republiky rozumie. Ruské tajné služby sú v Európe podľa neho prítomné a aktívne.

Dodal, že činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy.

"Vyhostenie diplomatického personálu zastupiteľského úradu je jedným z najsilnejších signálov, ktoré sa v bilaterálnych vzťahoch dajú vyslať. Také rozhodnutie sa neprijíma ľahko, aj keď ide iba o jednu osobu. Rozhodnutie vyhostiť 18 osôb naraz je jasným signálom českej vlády, že Ruská federácia prekročila všetky hranice štandardnej spolupráce a hrubo zasiahla proti záujmom suverénneho štátu," napísal Naď na sociálnej sieti.

Prípady z muničných skladov vo Vrběticiach, ale aj z britského Salisbury sú podľa ministra najviditeľnejšími dôkazmi cieleného a škodlivého pôsobenia v Európe, kde sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín.

"Takéto konanie Ruskej federácie je neprípustné a musí byť jasne pomenované a potrestané," dodal.

SaS chce zvolať bezpečnostnú radu, Za ľudí volá po zvolení šéfa SIS

Rozhodnutie vlády Českej republiky vyhostiť 18 ruských diplomatov, ktoré má súvisieť s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach, je podľa SaS správnou reakciou na činnosť ruských tajných služieb.

"Tieto správy sú aj pre nás šokujúce. Podľa strany SaS by mala byť zvolaná Bezpečnostná rada SR," uviedol hovorca Ondrej Šprlák.

Strana Za ľudí v stanovisku uviedla, že vyhostenie ruských diplomatov z Českej republiky pre mimoriadne závažné podozrenia by malo znamenať, že nás naše bezpečnostné zložky ubezpečia, že máme pod kontrolou aktivity ruských diplomatov na Slovensku.

"Rovnako očakávame podrobnejšie informácie k tomu, čo sa stalo, aj od nášho rezortu diplomacie, ktorý je v úzkom kontakte s našimi partnermi v zahraničí," skonštatovala strana Veroniky Remišovej.

Remišová uviedla, že na Bezpečnostnej rade bude žiadať posúdenie situácie a plán Slovenska, ako zlepšiť manažment bezpečnostných hrozieb. Bezpečnostné zložky by mali podľa nej poskytnúť vláde komplexný prehľad aktivít zahraničných tajných služieb na Slovensku.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga reagoval, že udalosti z Česka zvýrazňujú, ako urgentne potrebujeme v čo najkratšom čase nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby. 

V časoch hybridnej vojny, vojsk na hraniciach susedného štátu, útoku v Českej republike a geopolitických hier potrebujeme podľa Šeligu profesionálny spravodajský aparát. "To, čo sa stalo v Českej republike, je neprijateľné a je útokom na ich suverenitu a nášho najbližšieho spojenca," doplnil.

Inzercia

Krúpa z OĽaNO: ide o klasickú diverznú činnosť

Hnutie OĽaNO plne podporuje Českú republiku v jej úsilí o dôsledné vyšetrenie okolností, ako aj v diplomatických krokoch, ktoré voči Ruskej federácii podnikla. Pokiaľ sa preukáže podozrenie zo spáchania atentátu v Česku, do ktorého mala byť zapojená cudzia mocnosť, ide podľa hnutia o bezprecedentný zásah do bezpečnosti a suverenity členskej krajiny EÚ.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa v RTVS reagoval, že ide o klasickú diverznú činnosť spravodajských služieb.

Čítajte tiež

"K vyhosťovaniu ruských diplomatov prichádza pravidelne, skoro vo všetkých krajinách," pripomenul. Počet vyhostených ruských diplomatov z ČR je však podľa neho značný. Upozornil tiež na to, že aktivity spravodajských služieb Ruska sú najmä od roku 2014 intenzívnejšie, vnímame ich v EÚ aj na Slovensku.

Nemyslí si, že by sa táto udalosť výrazne dotkla vzťahov EÚ k Rusku.

"Naše hnutie si zhoršenú bezpečnostnú situáciu uvedomuje a k posilneniu obrany Slovenska prispelo nielen prijatím dôležitých dokumentov, akými sú napríklad obranná a bezpečnostná stratégia, ale aj posilnením útvarov na boj s hybridnými hrozbami či systematickým zvyšovaním obranyschopnosti našich ozbrojených síl," skonštatovalo tiež hnutie OĽaNO v stanovisku.

Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel zároveň uviedol, že požiadal, aby sa na najbližšej riadnej schôdzi parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS venovali aj pôsobeniu ruských tajných služieb.

Blaha neverí zapojeniu ruských agentov

Poslanec Národnej rady a podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu.

„Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ zdôraznil v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12.

Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. Dodal, že s Ruskou federáciou potrebujeme mať dobré, strategické vzťahy.

Ak vyšetrovanie potvrdí predbežné informácie o teroristickom útoku na Českú republiku, podľa podpredsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti a člena Hlasu Petra Kmeca to treba jednoznačne odsúdiť. 

Vyhlásil, že akékoľvek zasahovanie do vnútorných a bezpečnostných záležitostí štátu je neprípustné a treba ho odsúdiť. „Momentálne vyslovujem plnú politickú solidaritu štátu, ktorý je naším bezprostredným susedom a strategickým partnerom v EÚ a NATO,“ spresnil.

Zároveň považuje za dôležité využiť všetky existujúce medzinárodné formáty a vyzvať ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si sadol so Západom za rokovací stôl s cieľom deeskalovať napätú situáciu na Ukrajine a v Bielorusku.

Česko vyhostí 18 diplomatov

Český premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu večer oznámili, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín.

Vyhostenie má súvisieť s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov. Podľa zverejnených fotografií ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok.

Rusko následne pohrozilo Českej republike odplatou za vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.