Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. apríl 2021, 10:47

Záujem o nábor nových zamestnancov vo firmách je najnižší za 15 rokov

Zo vzorky približne 1000 firiem pôsobiacich na Slovensku zvažuje nábor nových zamestnancov len približne 23 %.

Firmy na Slovensku sa zatiaľ veľmi nechystajú prijímať nových zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Elanor Slovakia, ktorá dodáva informačné systémy pre oblasť ľudských zdrojov.

"Je to najnižšia hodnota za ostatných 15 rokov. Firmy sú v dôsledku dopadov pandémie a nejasného ekonomického vývoja viac ako opatrné," poznamenal country manažér spoločnosti Ivan Zizič. Podľa prieskumu chce 15 % firiem v druhom polroku prepúšťať.

"Zvyšných 63 % spoločností zatiaľ vyčkáva na výhľad ekonomiky a stav uvoľňovania opatrení v dôsledku pandémie. V prípade nepriaznivých výhľadov je predpoklad, že z tejto masy sa prikloní 10 až 25 % firiem k ďalšiemu prepúšťaniu," konštatoval.

Jednou z hlavných tém prieskumu bol dopad pandémie nového koronavírusu a protipandemických opatrení na obsah a zodpovednosť pracovných pozícií vo firmách.

"Najviac sa zmena dotkla sektoru IT a centier zdieľaných služieb, ako aj bankovníctva. Spomínané odvetvia prešli takouto zmenou až v 56 % v sektore IT a centier zdieľaných služieb a 64 % v bankovom sektore," spresňoval Zizič.

Bankovníctvo zrýchlilo digitalizáciu produktov a služieb, ako aj komunikáciu a z toho dôvodu z aktuálnej situácie čerpá výhody. "Ďalšími najviac dotknutými sektormi bol retail, kde až 33 % firiem prešlo zmenou obsahu a zodpovednosti pracovných pozícií, a následne stavebníctvo a výroba. Tam prešla zmenou každá štvrtá spoločnosť," vyčíslil odborník.

Koronakríza zmenila nazeranie firiem na typy benefitov pre zamestnancov a zvažovanie ich rozširovania. Benefitný program neplánuje rozširovať 92 % firiem. Firmy tiež prechádzajú z pravidelných odmien na odmeny výkonnostné. "Počet firiem, ktoré redukovali bonusové zložky mzdy, je 52 %. Zvyšných 48 % zatiaľ odmeňovanie ponechali," dodal Zizič.

Podľa prieskumu situácia posilnila pozície HR manažérov vo firmách. "Len 27 % spoločností ešte stále nemá HR manažéra ako člena strategického rozhodovacieho orgánu vo firme. Naopak, viac ako dve tretiny, teda 73 % oslovených, tak už urobilo," uviedol Zizič. Posilnil sa aj trend zúženia organizačnej štruktúry a využívania rozhodovania a riadenia na úrovni funkčných celkov vo firmách. Približne 64 % spoločností sa snaží okresať manažérske štruktúry.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.