Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2021, 20:11

Špionážna aféra

Česko vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády a hľadá Rusov zo Salisbury

Česko vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády a hľadá Rusov zo Salisbury

Dôvodom vyhostenia je podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach. Rusko pohrozilo odplatou. Hamáček potvrdil, že jeho plánovaná cesta do Moskvy bola zastierací manéver.

Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie republiky dostali 48 hodín. Oznámil to v sobotu večer na mimoriadnej tlačovej konferencii český minister zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček spolu s premiérom Andrejom Babišom.

Podľa Hamáčka boli vyhostení pracovníci ruskej ambasády identifikovaní českými tajnými službami ako dôstojníci tajných služieb. V súvislosti s vyhostením pracovníkov ambasády si predvolal v sobotu aj ruského veľvyslanca v Českej republike Alexandra Zmejevského, aby ho o tomto kroku informoval.

Dôvodom vyhostenia je podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014. Likvidačné práce na mieste výbuchov sa skončili až vlani na jeseň.

„Pri tejto explózii došlo k obrovským materiálnym škodám, vážnemu ohrozeniu a narušeniu života mnohých miestnych obyvateľov. Predovšetkým zahynuli dvaja naši spoluobčania... Česká republika je zvrchovaný štát a musí na tieto zistenia zodpovedajúcim spôsobom reagovať,“ vyhlásil v tejto súvislosti premiér Babiš.

Podľa Babiša, ktorý vystúpil na tlačovej konferencii spoločne s Hamáčkom, existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU. Podľa Hamáčka Česko priebežne o celej záležitosti informuje svojich partnerov z EÚ a NATO a žiada o ich podporu. 

Premiér o zisteniach českých tajných služieb informoval aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý podľa Babiša so zvoleným postupom súhlasí. Hovorca Pražského hradu oznámil, že prezident Zeman na vyhostenie ruských diplomatov verejne reagovať nebude. Neskôr oznámil, že sa k vyhosteniu vyjadrí na budúcu nedeľu.

Rozhodnutie verejne nereagovať označil predseda zahraničného výboru českého Senátu Pavel Fischer za otrasné. „Stiahnutie vojsk z Afganistanu síce kritizuje, ale terorizmus na území vlastného štátu pokojne nechá bez komentára,“ napísal Fischer na Twitteri.

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil na Twitteri uviedol, že výbuch vo Vrběticiach bol možno „bezprecedentný akt štátneho terorizmu“.

Česká polícia hľadá Rusov zo Salisbury

Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov. Podľa zverejnených fotografií ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Sú nimi Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov).

Hľadané osoby používajú najmenej dve rôzne identity, napísal server iDNES.cz.

Podľa denníka po týchto odhaleniach dostáva úplne iný rozmer skutočnosť, že došlo k zrušeniu Hamáčkovej plánovanej cesty do Moskvy, kam mal ísť v pondelok rokovať o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V.

Hamáček cestu plánoval až do piatku, kedy bola jeho cesta zrušená. Český týždenník Respekt i server Aktuálně.cz s odvolaním sa na dobre informované nemenované zdroje uviedli, že Hamáček mal informácie o ruskom zapojení do výbuchov už v priebehu týždňa, pretože zazneli na zasadnutí Výboru pre spravodajskú činnosť.

Čítajte tiež

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group. Náklady na sanáciu objektu dosiahli stovky miliónov korún. Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Rusi podozriví v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach sa v tomto meste zdržiavali v čase, keď sa tam podľa českej polície nachádzali zbrane údajne patriace významnému bulharskému obchodníkovi, ktorý ich chcel predať Ukrajine. Informoval o tom týždenník Respekt s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Obchodník so zbraňami Emilian Gebrev bol podľa bulharskej polície v roku 2015 terčom dvoch neúspešných pokusov o otravu, ktoré údajne vykonala ruská vojenská rozviedka GRU, píše Respekt. Podľa českého týždenníka Gebrev zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola v tom čase vo vojne s Ruskom.

Polícia pracuje s verziou, že obaja podozriví pricestovali do Česka s cieľom sabotovať túto zásielku zbraní, uviedol pre Respekt nemenovaný zdroj oboznámený s vyšetrovaním. Ruskí agenti chceli podľa jednej z verzií zabrániť tomu, aby zbrane z vrbětického skladu, prevádzkovaného ostravskou firmou Imex Group, skončili v Sýrii alebo na Ukrajine.

Hamáček potvrdil, že jeho plánovaná cesta do Moskvy bola zastierací manéver

Hamáček v nedeľu potvrdil, že jeho plánovaná a následne zrušená cesta do Moskvy, na ktorej ho mal sprevádzať aj Andrej Danko, bola len zastieracím manévrom. Na svojej webovej stránke o tom informoval český Deník N.

„Vedel som dopredu, že do Moskvy nepoletím. Bola to koordinovaná akcia,“ vyjadril sa Hamáček, ktorý je ministrom vnútra a dočasne vedie aj rezort diplomacie.

Hamáček mal v Moskve v pondelok rokovať o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V. Cesta bola narýchlo avizovaná v stredu a v sobotu ráno Hamáček oznámil jej zrušenie.

Na ceste ho mal okrem iných sprevádzať aj predseda SNS Andrej Danko, ktorý podľa vlastných slov Hamáčkovi dohodol schôdzku s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom.

Inzercia

Skutočnosť, že ohlásená návšteva Moskvy bola len zastieracím manévrom, pre český Deník N potvrdilo aj niekoľko vysokopostavených zdrojov z prostredia diplomacie.

V súvislosti s Hamáčkovou zrušenou cestou do Moskvy sa objavili aj špekulácie, že český vicepremiér chcel Rusom vyzradiť informácie o vyšetrovaní výbuchu vo Vrběticiach, čo on sám označil za absurdné. Zdôraznil, že v súvislosti s prípadom prebiehala koordinácia vlády a bezpečnostných zložiek a celú vec nebolo možné uponáhľať.

Zrušenie cesty Hamáček oficiálne zdôvodnil potrebou svojej účasti na pondelkovom zasadnutí českej vlády. Hamáčkov zámer letieť do Moskvy na rokovania o Sputniku V predtým verejne kritizoval premiér Babiš, ktorý na takúto cestu nevidel žiaden dôvod.

Babiš chce odtajnenie vyšetrovania výbuchov

Český premiér Andrej Babiš bude žiadať, aby vláda na svojom pondelkovom rokovaní rozhodla o odtajnení dokumentu tajnej služby o vyšetrovaní výbuchov muničných skladov.

„Dokument som dostal v piatok o 16.54 hod., pán Hamáček tiež v približne rovnaký čas. Bude ho v pondelok prerokúvať vláda, pretože ostatní ministri ho nevideli, a budem chcieť, aby bol ten dokument odtajnený,“ povedal Babiš v nedeľu v rozhovore pre český portál Lidovky.cz.

Hamáček v nedeľu v relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce zase uviedol, že v zmienenom dokumente sú dostatočné dôkazy o angažovaní ruskej tajnej služby GRU vo Vrběticiach. Z vyšetrovania podľa neho vyplynulo, že prvý výbuch v októbri 2014 nebol plánovaný, munícia mala explodovať mimo územia Česka.

„Dá sa povedať, že sa odohralo niečo, čo nebolo takto plánované,“ uviedol v nedeľu Hamáček k prvému výbuchu. Naopak, druhý výbuch podľa všetkého prebehol časovo podľa plánu, keď už mala byť munícia v Bulharsku, kam sa mala vyvážať, informuje portál Novinky.cz.

Podľa Hamáčka musí byť Česko pripravené na recipročné vyhostenie 18 českých diplomatov z Ruska, čo by mohlo mať vplyv aj na fungovanie českej ambasády v Moskve. Hamáček pripustil, že vyhostenie 18 ruských diplomatov je bezprecedentným krokom, dodal však, že vláda postupovala v súlade s odporúčaniami tajných služieb.

Objasnenie okolností v súvislosti s tým, ako dlho mala vláda tieto informácie od tajných služieb, požaduje pravicová opozícia. Samotný Hamáček v Otázkach Václava Moravce uviedol, že rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov konzultoval ešte v stredu s českým veľvyslancom v Rusku Vítězslavom Pivoňkom, ktorý pre to prišiel do ČR.

Rusko pohrozilo Česku odvetou, účasť na výbuchu poprelo

Rusko pohrozilo Českej republike za vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe odplatou. Ruskí predstavitelia akékoľvek zapojenie Moskvy do výbuchov v ČR popreli.  

„Praha veľmi dobre vie, čo nasleduje po takýchto trikoch,“ reagovala na vyhostenie hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová, ktorú citovala agentúra TASS. Ministerstvo si už predvolalo českého veľvyslanca v Moskve Vítězslava Pivoňku. Oznámila to v nedeľu agentúra TASS, pre ktorú to potvrdil nemenovaný zdroj.

V nedeľu na webovej stránke tiež zverejnilo stanovisko, v ktorom tvrdí, že Moskva prijme „odvetné opatrenia, vďaka ktorým si autori tejto provokácie uvedomia svoju plnú zodpovednosť za zničenie základov normálneho rozvoja vzťahov medzi našimi krajinami“.

Rozhodnutie českej vlády považuje za bezprecedentné a dôvody na vyhostenie diplomatov za neopodstatnené a „pritiahnuté za vlasy“. „Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ministerstva.

Tento nepriateľský krok je podľa neho pokračovaním série protiruských opatrení, ktoré Česká republika podnikla v posledných rokoch. „Nemožno prehliadnuť ani americkú stopu. V snahe ulahodiť USA v súvislosti s nedávnymi americkými sankciami uvalenými na Rusko české orgány v tejto súvislosti dokonca prekonali svojich pánov zo zámoria,“ píše sa v stanovisku.

Prvý zástupca predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov odmietol obvinenia českej strany ako absurdné.

„Rusko nemá nič lepšie na práci, ako vyhadzovať do povetria nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka,“ vyhlásil Džabarov podľa servera iDNES.cz. Moskva podľa neho zareaguje na krok Českej republiky „náležite“, a to zrejme recipročným spôsobom.  

Podobne sa vyjadril aj predstaviteľ zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy, teda dolnej parlamentnej komory, Dmitrij Novikov. Vyhostenie ruských diplomatov z Prahy je podľa neho celkom neopodstatnené.

Naopak, Česku vyjadrila v nedeľu podporu britská vláda. „Sme odhodlaní postaviť osoby zodpovedné za útok v Salisbury pred súd a chválime kroky českých úradov, ktoré robia to isté,“ uviedol britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Okrem Británie sa za Česko postavili aj USA a Lotyšsko.

 

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred hodinou

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred hodinou

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.