Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2021, 13:31

Ruská vakcína

Sulík označil tvrdenie ŠÚKL, že Sputnik vo svete spája len názov, za politické

Sulík označil tvrdenie ŠÚKL, že Sputnik vo svete spája len názov, za politické

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Z jednej vety v stanovisku liekovej agentúry však šéf SaS nechce robiť štátnu aféru. ŠÚKL podľa neho konal tak, ako mal. Sulík si zároveň myslí, že treba urobiť všetko pre to, aby sa dalo ruskou vakcínou na Slovensku očkovať. 

Okrem diania okolo vakcíny Sputnik V sa v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vicepremiér a predseda SaS Richard Sulík venoval aj ceste Igora Matoviča do Budapešti. To, že minister financií na túto zahraničnú cestu nevzal slovenských diplomatov, je podľa Sulíka hanba pre krajinu a nemalo sa to stať.

Matovič je podľa ministra hospodárstva problémom premiéra, keďže je jeho nadriadený. Je presvedčený, že Heger bude smerom k Matovičovi konať, no nechcel povedať, ako by to mal vyriešiť. Premiér však môže v tomto prípade rátať s podporou SaS.

Podľa Sulíka je Heger autonómnym predsedom vlády, treba mu dať čas sa „zapracovať“. To, či by mal byť Matovič súčasťou kabinetu, je podľa neho vecou OĽaNO.

„Keby mne niekto išiel rozprávať do toho, koho bude SaS nominovať, bol by som zásadne proti,“ povedal.

Expremiér Peter Pellegrini vidí jediné riešenie v odvolaní Matoviča z funkcie ministra financií. Pokladá ho za neschopného klamára. Ak sa tak nestane, Hlas bude iniciovať schôdzu parlamentu s návrhom na jeho odvolanie.

Sulík zároveň súhlasí, že by bolo lepšie, keby sa Matovič venoval svojej agende a nie „dokola“ Sputniku. Zároveň sa pri ruskej vakcíne zastal Matoviča, pretože v jeho konaní vidí aj jasnú snahu dotiahnuť do konca to, čo začal. Verí však, že Matovič sa ako minister financií bude venovať aj odškodňovaciemu zákonu.

Sulík dúfa v očkovanie Sputnikom

Šéf SaS si myslí, že treba urobiť všetko pre to, aby sa dalo ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku očkovať. Očakáva, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rozhodne najlepšie, ako sa bude dať.

Ak Slovensko niekoľko týždňov vôbec nezaplatilo za vakcíny, je podľa Pellegriniho pochopiteľné, ak si ruská firma nárokuje ich vrátenie. V krajine vidí honbu za tým, kto zlegalizuje Sputnik V.

Záver Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, že vakcíny v 40 krajinách spája len názov, vníma Sulík skôr ako politické vyjadrenie, ktoré možno nemuselo byť. „Ale snáď pre jednu vetu nebudeme z toho robiť štátnu aféru,“ skonštatoval. 

ŠÚKL podľa Sulíkových informácií postupoval tak, ako mal. Vicepremiér tiež považuje útoky Igora Matoviča na Baťovú za neprimerané. 

Čítajte tiež

Štátny ústav vo svojom kritickom stanovisku v minulosti napísal, že „podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov.“ Ďalej v stanovisku uviedol, že nebola preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. „Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami.“ 

Inzercia

Za obe formulácie si štátny ústav vyslúžil kritiku.

ŠÚKL dodal, že má prístup aj k dokumentom, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre v rámci „rolling review“. Podľa ústavu z nich vyplýva, že forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je zhodná ani s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA.

💉Lieky majú veľmi prísnu reguláciu. Aj ak ide o úplne totožný liek, povedzme s obsahom paracetamolu, ale v inom balení...

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Piatok 16. apríla 2021 Zdieľať

Štátny ústav v piatok na sociálnej sieti uverejnil ďalšie vyjadrenie, v ktorom napísal, že nemal v úmysle vakcínu Sputnik V nijakým spôsobom zdiskreditovať.

Opäť však zopakoval, že na základe verejne dostupných údajov a dôkazov, ktoré však zverejniť nemôže, keďže sú majetkom výrobcu, usudzuje, že vakcíny Sputnik používané v rôznych štúdiách a krajinách nemôže považovať za rovnaké či rovnocenné.

Zmluva o dovoze vakcíny by sa mala zverejniť

Zmluva o dodávkach vakcíny Sputnik V by sa mala podľa ministra hospodárstva odtajniť. Už predtým uviedol, že zmluva by mala byť napísaná v angličtine s rozsahom 20 strán. Sám ju však nevidel. Nečítal ju ani expremiér Matovič, ktorý ju s Rusmi dohadoval. Zmluvu podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Ak by došlo k nejakému hlasovaniu na vláde alebo v parlamente, či už ministri, alebo poslanci za SaS budú hlasovať za zverejnenie aj zmluvy, aj celej príslušnej korešpondencie,“ povedal Sulík v relácii RTVS.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá preverovala možnosť zverejniť zmluvu o nákupe Sputnika V uviedla, že stanovisko ministerstva je jednoznačné a zmluva patrí medzi tie, ktoré by mali byť povinne zverejňované. Verí, že v najbližších dňoch sa tak aj stane.

Stanovisko konzultovala aj s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým, s ktorým sa podľa jej slov zhoduje. O výsledku už upovedomila aj ministra zdravotníctva.

Ministri nominovaní SaS na zasadnutí vlády nehlasovali za uznesenie o uvoľňovaní opatrení, pretože v ňom ostala povinnosť testovania. Sulík zároveň navrhoval, aby bol zákaz vychádzania až od 21:00, no podľa svojich slov nenašiel podporu. Pellegrini dodal, že opatrenia by sa mali oznamovať vo väčšom predstihu. Sulík tiež avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť aj terasy.

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred hodinou

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred hodinou

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.