Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2021, 11:44

Pandemické opatrenia nákup základných potrieb neobmedzili

Ľudia na Slovensku tradične míňajú veľkú časť toho, čo zarobia, na základné životné potreby ako potraviny a bývanie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Národnej banky Slovenska. 

Slováci trávili počas pandémie doma ešte viac času než obyčajne. Viac jedli a kúrili, čo vyvažovalo fakt, že míňali menej na položky ako oblečenie, kultúra a cestovanie. Pokles celkovej spotreby domácností bol v dôsledku toho len mierny. Kým v eurozóne sa spotreba domácností prepadla o 8 %, na Slovensku klesla iba o čosi viac ako 1 %. Pritom prepad výkonnosti ekonomík Slovenska a eurozóny bol porovnateľný.

Podľa analýzy sa ľudia na Slovensku báli krízy, ale správali sa, ako keby túto situáciu považovali za dočasný výkyv. "V zlých časoch sa bežne mierne uskromníme a prípadne načrieme do úspor, alebo si trochu požičiame, ak vieme. Spotreba tak klesá menej ako príjmy. V dobrých časoch si naopak spravidla sčasti užijeme väčší zárobok, doplníme úspory alebo splatíme časť svojich dlhov. Spotreba potom rastie pomalšie ako príjmy," uviedol v tejto súvislosti hlavný ekonóm NBS Michal Horváth.

Rozdiel oproti bežnému správaniu spočíval v čase lockdownov podľa analýzy v tom, že keď ľuďom príjem klesol, podobne klesla aj ich spotreba. A naopak, v čase uvoľnenia opatrení a rastúcich príjmov zase dobiehali nákupy, ktoré predtým nemohli uskutočniť. Nešetrili preto viac.

Podľa analýzy NBS zmena prišla až koncom roka, vtedy už úspory domácností výraznejšie narástli. Príjmy v ekonomike boli stabilné. Opatrenia, ale aj snaha držať si odstup však spôsobili, že spotreba klesala a peniaze sa začali viditeľnejšie hromadiť aj na účtoch v bankách. K nim ešte pribudnú tie ušetrené v prvom štvrťroku.

"V predpovedi NBS rátame s tým, že keď sa ekonomika opäť otvorí, rozbehne sa míňanie tak, ako sme naň boli zvyknutí pred pandémiou. Dodatočných úspor nahromadených v minulom roku sa však ľudia zväčša nedotknú, uvedomujúc si, že pokrízový svet bude iný a viac neistý," poznamenal Horváth.
     
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

V rozhovore s demografom Branislavom Blehom sa dozviete odpovede aj na tieto otázky:

  • Dá sa zmeniť prognóza, podľa ktorej patríme medzi najrýchlejšie starnúce populácie Európy?
  • Ovplyvní starnutie populácie pandémia?
  • Bude o 40 rokov normálne, že 70-roční ľudia budú pracovať?
  • Ako hodnotí návrh Igora Matoviča, ktorý chce masívne navýšiť podporu pre rodiny?
  • Pomohol by Slovensku románový bestseller s názvom Plodnosť?
pred 9 hodinami

Slovenský hokejista Zdeno Chára z Washingtonu Capitals figuruje v nominácii na tohtosezónne ocenenie Bill Masterton Memorial Trophy. Ocenenie udeľuje každoročne Asociácia novinárov NHL hráčovi zámorskej profiligy, ktorý spája svoje hokejové majstrovstvo s príkladnou oddanosťou a vernosťou hokeju. (tasr)

pred 9 hodinami

Poslanecký klub OĽaNO podvečer oznámil, že si ministerku Máriu Kolíkovú opäť pozve na stretnutie. „Rokovanie prebieha priebežne," povedal Michal Šipoš. Ministerka by mala klubu OĽANO ešte vysvetliť nejasnosti, ktoré majú v súvislosti s obstarávaním prenájmu sídla jej rezortu. „Dohodli sme sa na klube, že pani ministerku si ešte raz zavoláme na klub a definitívne to rozlúskneme," uviedol poslanec Erik Ňarjaš s tým, že by to malo byť ešte v pondelok.

Inzercia

Inzercia