Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2021, 11:16

Po vypálení rakety armáda opäť útočila na ciele v pásme Gazy

Stalo sa tak po tom, čo južný Izrael zasiahla ďalšia raketa vypálená z tejto palestínskej enklávy.

Cieľmi odvetných útokov boli podľa oznámenia izraelskej armády výcvikové stredisko islamistického hnutia Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda, ako aj stanovište protivzdušnej obrany, výrobňa betónu a tunely slúžiace na pašovanie zbraní.

V osadách Holit a Sdei Avraham sa podľa izraelskej armády v piatok večer spustili varovné sirény oznamujúce raketový útok. Jedna raketa dopadla na otvorené priestranstvo, no nespôsobila zranenia ani materiálne škody.

Z pásma Gazy bola raketa vpálená aj vo štvrtok večer. Dopadla neďaleko izraelského mesta Sderot a takisto nespôsobila zranenia ani škody. Izrael na tento tok reagoval takisto náletmi na ciele v pásme Gazy.

Pásmo Gazy je od roku 2007, keď ho ovládlo hnutie Hamas, pod námornou a pozemnou blokádou Izraela, ku ktorej sa pripojil i Egypt. Obe krajiny to odôvodňujú ochranou svojich bezpečnostných záujmov. Blokáda komplikuje najmä humanitárnu situáciu v oblasti, kde v ťažkých podmienkach žijú dva milióny obyvateľov. Situáciu ešte viac zhoršuje lockdown zavedený z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu. Izrael, USA i EÚ považujú Hamas za teroristickú organizáciu.
        

Inzercia

Dnes treba vedieť