Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2021, 21:11

Plán Ruska blokovať niektoré oblasti Čierneho mora je neoprávnený, tvrdí NATO

NATO zároveň vyzvalo Moskvu, „aby zabezpečila voľný prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori“.

Severoatlantická aliancia v piatok zdôraznila, že medializovaný plán Ruska zatvoriť niektoré oblasti Čierneho mora považuje za „neoprávnený“. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruská „pokračujúca militarizácia Krymu, Čierneho mora a Azovského mora predstavuje ďalšie ohrozenie nezávislosti Ukrajiny a oslabuje stabilitu širšieho regiónu“, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Ruské štátne médiá v piatok informovali, že Moskva má v úmysle zakázať až do konca októbra plavby zahraničných vojenských a oficiálnych štátnych lodí v niektorých oblastiach Čierneho mora.

Obmedzenia sa budú týkať západného cípu Krymu, južného pobrežia polostrova od prístavného mesta Sevastopol po letovisko Hurzuf a "obdĺžnika" pri Kerčskom polostrove neďaleko Opukskej prírodnej rezervácie.

Posledná oblasť sa nachádza neďaleko Kerčského prielivu, ktorý spája Čierne more s Azovským morom a je mimoriadne dôležitý pre vývoz obilia a ocele z Ukrajiny.

Tento krok vyvolal znepokojenie Spojených štátoch a Európskej únie. NATO obavy zopakovalo a vyhlásilo, že by išlo „o neoprávnený krok“. Aliancia zároveň vyzvala Rusko, aby „eskaláciu okamžite ukončilo, zastavilo provokácie a rešpektovalo svoje medzinárodné záväzky“.

Ukrajina mohla voľne využívať Kerčský prieliv pre plavby, tak ako Rusko, až do roku 2014 - vtedy však Rusko po anektovaní Krymu začalo úplne ovládať túto vodnú cestu. Cez Kerčský prieliv vedie aj drahý 19-kilometrový most, spájajúci Krym s pevninou Ruska, ktorý Moskva otvorila v roku 2018.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje opakujúce sa politické ataky na sudcov súdu za neprípustné, vyzýva na zdržanlivosť. Odmieta, aby bol Najvyšší súd používaný ako nástroj politického boja. "V demokratickej spoločnosti za neakceptovateľné," dodal. (tasr)

pred 2 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v Prahe stretne s Milošom Zemanom a pripomenie si výročie operácie Anthropoid. Pri príležitosti výročia atentátu na Reinharda Heydricha si uctí pamiatku česko-slovenských výsadkárov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, ktorí atentát spáchali. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.