Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
17. apríl 2021

Spiritualita

Čo to znamená, keď sa ženy učia behať s vlkmi

Ako sa šesťstostranová kniha o psychológii žien stala svetovým bestsellerom.

Čo to znamená, keď sa ženy učia behať s vlkmi

Príbehy sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov už tisícky rokov. V podobe rozprávok, mýtov a legiend nám odovzdávajú niečo z múdrosti, ktorú by sme v bežnom živote len ťažko hľadali. Podľa Clarissy Pinkoly Estésovej, autorky bestselleru Ženy, ktoré behali s vlkmi, sú práve príbehy liekmi, ktoré naprávajú jedinca, a tým aj celú spoločnosť.

Estésová je jungiánska psychoanalytička s doktorátom z multikultúrnych štúdií a klinickej psychológie. Okrem toho je aj zberateľkou starých príbehov, v ktorých skúma najmä archetypálnu symboliku, mytológiu, ikonológiu, etnológiu či svetové náboženstvá.  

Výsledkom jej odborného skúmania je pútavý mix plný vône a chuti rôznych kultúr. Clarissa Pinkola Estés má v sebe tento multikulturalizmus hlboko vžitý. Narodila sa totiž do rodiny s mexicko-španielskymi koreňmi, ale adoptovali si ju maďarskí katolíci, ktorí počas Druhej svetovej vojny emigrovali do Ameriky.

Estésová počas svojej praxe psychoanalytičky nadobudla pocit, že téma ženskej psyché je dlhodobo prehliadaná alebo vtláčaná do šablón, ktoré jej nie sú vlastné. Z tohto dôvodu sa začala hlbšie zaoberať hľadaním pravzoru Divokej ženy. Ide o zosobnenie ženskosti vlastné všetkým príslušníčkam tohto pohlavia, bez ohľadu na ich pôvod, rasu či vierovyznanie.

Téma ženskej psyché je dlhodobo prehliadaná alebo vtláčaná do šablón, ktoré jej nie sú vlastné. Zdieľať

„Moderná žena je spleťou najrôznejších činností. Je nútená byť všetkým a pre všetkých. A preto nevyhnutne potrebuje prastaré poznanie toho, kým naozaj je,” píše Estésová v úvode svojej knihy. Nápad prepojiť ženu práve s vlkom vznikol na základe autorkinho štúdia rôznych zvieracích druhov. Vlky sú podľa nej podobné ženám najmä svojou činorodosťou a schopnosťou prekonávať ťažké životné okolnosti.

Svetový úspech Estésovej knihy svedčí o tom, že súčasné ženy cítia hlbokú potrebu vydať sa na cestu objavovania tejto Divokej ženy vo svojom vnútri. Autorka píše, že dnešný svet je plný žien, ktoré sú paralyzované vo svojom konaní a neisté pri rozhodovaní. Trpia vyčerpanosťou, strachom či nedostatkom odvahy vybrať sa za svojimi snami.

Na druhej strane existuje zástup aktívnych a cieľavedomých žien s kalendármi plnými povinností. Žien, ktoré sa chcú vyrovnať mužom a strácajú pritom svoj vnútorný pokoj. Tieto ženy si líhajú do postele drvené svojím perfekcionizmom a neschopnosťou objať svoje nedokonalosti.

Pre obe kategórie žien je určená táto kniha. Neobsahuje žiaden návod v duchu desiatich bodov, ako na to. Jej obsahom sú príbehy. Tie starodávne aj moderné, známe aj menej známe. Spája ich to, že učia ženy, ako efektívne fungovať vo vonkajšom svete a zároveň nestratiť kontakt so svojou hlbšou podstatou.

Ilustračná foto. flickr/Terence Faircloth

Práve spojenie vonkajšieho a vnútorného života je podľa Estésovej základom zdravej a úplnej psyché. Len vďaka spojeniu týchto svetov môže žena do spoločnosti prinášať všetky poklady svojej tvorivej duše. Do tohto procesu spojenia však vstupujú mnohé hlasy. Tieto hlasy môžu pochádzať z vonkajšieho sveta, rovnako ako zo ženského vnútra. Sú zneisťujúce, plné komplexov a obáv. Autorka ich nazýva dravcami, proti ktorým musí žena aktívne bojovať.

Inzercia

Zosobnenie dravca nájdeme v knihe napríklad v kapitole O Modrofúzovi. V tomto príbehu autorka upozorňuje ženy na riziká prehnanej naivity. Zlému kráľovi Modrofúzovi sa v rozprávke podarí prehovoriť najmladšiu z troch sestier na sobáš. Po svadbe ju zavedie kráľ do svojho hradu s množstvom miestností, ku ktorým jej odovzdá kľúče. Upozorní ju na jedinú miestnosť, do ktorej nesmie vstúpiť a odcestuje. Mladá nevesta Modrofúzov príkaz poruší a dozvie sa hrozivé tajomstvo, ktoré ju môže stáť život.

Autorka príbehom upriamuje pozornosť na situáciu žien, ktoré stratili kontakt so svojimi inštinktmi. Sú to tie schopnosti, ktoré ženám pomáhajú rozpoznať, na koho a na čo si dávať v živote pozor. Vďaka svojej naivite sa ženy dostávajú do situácií, z ktorých sa budú musieť vlastnými silami vyslobodiť. Nadobudnú tak životnú múdrosť založenú na vlastnej skúsenosti.

Inštinkty ženám pomáhajú rozpoznať, na koho a na čo si dávať v živote pozor. Zdieľať

Ďalším z príbehov je známa rozprávka O škaredom káčatku. Jej pomocou autorka opisuje pocit neprijatia alebo nepochopenia, ktorý môže žena zažívať. Rovnako ako mláďa labute, ktoré sa ocitlo medzi káčatami, môže mať žena v živote pocit, že niekam nepatrí. Že jej dary a talenty nie sú v komunite žiadané. Autorka naznačuje, že chyba nie je v žene, ale v tom, že nenašla pre seba to správne prostredie.

Aj príbeh O dievčatku so zápalkami poukazuje na tendenciu žien sýtiť sa predstavami namiesto toho, aby vo svojom živote urobili potrebné zmeny. Osamelé dievčatko bez rodiny a strechy nad hlavou v treskúcej zime vypáli svoje posledné zápalky. V ich mihotajúcom sa svetle vidí izbu s horiacim krbom, stoly plné jedla či jagot vianočného stromčeka. Príbeh končí tragicky. Autorka si kladie otázku, koľko žien na ceste životom zamrzne len preto, že sa príliš pasívne oddávajú svojim vysnívaným predstavám.

Obraz z roku 1971 s názvom The woman and the Wolf od Pedra Ribeira Simoesa. flickr/Eduardo Luiz

Veriaci ľudia sa pri čítaní tejto knihy môžu pýtať, prečo by sa mali o hlbinách ženskej duše dozvedať práve z rozprávok či pohanskej mytológie. Tieto otázky sú legitímne. V spoločnosti sa už niekoľko rokov hovorí o kríze mužstva či otcovstva. Tento fenomén sa dáva do súvislosti so stratou prechodových rituálov či komunity mužov, ktorí sa vzájomne podporujú. To isté však platí aj pre ženy.

Clarissa Pinkola Estés hovorí, že kedysi to boli práve staršie ženy, ktoré učili tie mladšie, ako čeliť nástrahám sveta. Ako viac dôverovať svojej intuícii, strážiť si hranice či múdro pristupovať k výberu životného partnera. Tento koncept dnes už vo veľkej miere nefunguje. Príliš mnoho žien je nútených učiť sa životnej múdrosti z vlastných chýb a zlyhaní.

Príliš mnoho žien je nútených učiť sa životnej múdrosti z vlastných chýb a zlyhaní. Zdieľať

Na poli kresťanskej literatúry nájdeme niekoľko kníh venovaných ženskej identite. Venujú sa primárne duchovnému životu, sebaprijatiu či vzťahu k Bohu. Za vzory si najčastejšie berú ženské biblické postavy. Na Slovensku patria medzi najznámejšie autorky diel o ženskej duši Katrina J. Zeno či Stasi Eldredge. Ich knihy sa však rozsahom ani obsahom nedajú porovnať s touto publikáciou. Potrava, z ktorej má veriaca žena vyživiť svoje vnútorné ja, je tak ešte stále priveľmi skromná. V tomto zmysle môže byť kniha Ženy, ktoré behali s vlkmi pre veriacich výzvou.

Pápeži, počnúc sv. Jánom Pavlom II až po Františka, vyzdvihujú potrebu ženských chariziem v Cirkvi. Ťažko však ženy môžu Cirkvi ponúknuť svoje schopnosti, ak o nich nevedia alebo si neveria. Ak ich nikto systematicky nesprevádza cestou do hlbín vlastnej jedinečnosti. V tomto kontexte treba byť vďačný za každú príručku, ktorá sa o to aspoň trochu snaží.

Odporúčame