Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2021, 14:45

Prípad Lučanského

Komisia potvrdila, že bývalý policajný prezident spáchal samovraždu

Komisia potvrdila, že bývalý policajný prezident spáchal samovraždu

Milan Lučanský. Foto – TASR/Martin Baumann

Správa komisie by mala byť zverejnená. S jej závermi nesúhlasili Kotleba a Saková.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský spáchal koncom decembra minulého roka samovraždu. Tento záver oznámila prešetrovacia komisia, ktorá nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali verziu o samovražde Lučanského. Potvrdil to jej predseda Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejnej ochrankyne práv. 

„Záver je taký, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal Čitbaj.

Komisia vypočula všetkých dozorcov, ktorí mali pri Lučanskom služby. Prístup mala tiež k všetkým videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu ciel. „Komisia mala možnosť vypočuť všetkých príslušníkov zboru, ktorí boli v oboch ústavoch v kontakte s Milanom Lučanským, vrátane zdravotného personálu,“ dodal s tým, že komisia nemala prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov.

Kotleba a Saková sú proti

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že závery tejto komisie berie veľmi vážne.

„Samotná udalosť je tragická a je mi ľúto, že k nej došlo. Vyjadrujem sústrasť rodine pána Lučanského. Prijímam závery, že nedošlo k pochybeniu príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže,“ povedala Kolíková.

Správa komisie by mala byť zverejnená. Za jej závery hlasovalo štrnásť zo sedemnástich členov komisie. Proti boli poslanci Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (Hlas). Poslanec Marián Saloň zo Smeru nehlasoval. 

Inzercia

Zo záverov komisie vyplýva aj návrh na zmeny v podmienkach bezpečnosti väzby. Posilniť by sa napríklad mali kamerové systémy vo väzeniach. 

Komisia sa zaoberala aj poranením oka, ktoré Lučanský utrpel z 8. na 9. decembra. Bývalý policajný prezident tvrdil, že zakopol. Justičná stráž to vtedy nepovažovala za pokus o samovraždu a s týmto tvrdením sa stotožnili aj lekári. 

Členom komisie bol aj súdny znalec, ktorý potvrdil, že Lučanský nemal na tele stopy po zranení, ktoré by zavinil iný človek.

 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.