Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2021, 13:35

Železnice sa vracajú k pôvodnému grafikonu, IC vlaky sú však naďalej zrušené

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) reaguje na uvoľňovanie opatrení. Keďže očakávajú opätovný nárast dopytu po preprave, vracajú sa k pôvodnému grafikonu. Železnice totiž pre prázdne vozne zrušili viacero spojov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) reaguje na uvoľňovanie opatrení. Od 18. apríla ruší mimoriadny grafikon vlakovej dopravy, ktorý platil od 28. marca tohto roka. Takmer v plnom rozsahu sa vracia k cestovnému poriadku 2020/2021. Vlaky InterCity (IC) však naďalej zostávajú zrušené. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Po avizovanom pondelňajšom uvoľnení opatrení očakáva ZSSK postupný nárast dopytu po vlakovej doprave. Preto dochádza k obnoveniu diaľkovej dopravy. Z pohľadu vnútroštátnej diaľkovej dopravy sú podľa Kováča všetky vlaky diaľkovej dopravy vedené podľa pôvodne plánovaného rozsahu.

Výnimkou je regionálny rýchlik Bratislava – Žilina, ktorý bude vedený už od 17. apríla denne, ale aj rýchlik medzi Banskou Bystricou a Bratislavou, ktorý bude vedený 1. septembra a od 5. septembra v nedele. Rýchlik, ktorý premáva medzi Zvolenom a Košicami, bude rovnako vedený 1. septembra a od 5. septembra v nedele. Reštauračné vozne budú vo vlakoch chýbať.

Obmedzená zostáva medzištátna doprava. Expresy (Ex) 141, 142, 144 a 145 budú vedené od 18. apríla v úseku Žilina – Čadca. Vlaky EuroNight (EN) 442 a 443 sú vedené na vnútroštátnom úseku Humenné – Žilina a späť. Rýchlik Košice – Mukačevo ostávajú zrušené aj naďalej, predpokladá sa ich zavedenie od 1. júla. Zrušené zostávajú napríklad aj rýchlik Poprad-Tatry – Muszyna, zavedené by mohli byť od 3. júla.

"O zavedení medzištátnych vlakov v súčasnosti prebiehajú rokovania s partnerskými dopravcami. Komerčné IC vlaky Košice – Bratislava – Viedeň a Košice – Bratislava zatiaľ nebudú vedené," ozrejmil Kováč.

Všetky vlaky prímestskej dopravy sú vedené podľa pôvodne plánovaného rozsahu. Netýka sa to však vlakov na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany, ktorých zrušenie bolo realizované od 7. marca 2021, či vedenia osobných vlakov 6050 – 6053 na úseku Šahy – Dudince, ktorých zrušenie bolo realizované tiež od 7. marca.

Posilová doprava v oblasti Vysokých Tatier bude realizovaná o niečo neskôr, a to od 1. júla. Sezónne vlaky vedené z Medzilaboriec smer Lupkow budú rovnako vedené neskôr oproti pôvodnému plánu, a to od 2. júla. Osobné vlaky 4534 a 4535 na trati Galanta – Trnava budú vedené až od 1. septembra.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Prehľad udalostí na štvrtok 6. mája:

  • Od 9:00 pokračuje 28. schôdza Národnej rady.
  • Prezidentka Čaputová vymenuje nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča
  • Tlačová konferencia ministra životného prostredia Jána Budaja na tému: Návrh Zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu
  • Tlačová konferencia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na tému Potrebujeme supervíziu nad kľúčovými témami v agropotravinárstve
  • Tlačová konferencia predsedu Národnej rady Borisa Kollára na tému: Návrh zákona o územnom plánovaní a Návrh zákona o výstavbe vstupuje do medzirezortného pripomienkového konania
pred hodinou

Slovenský hokejový obranca Erik Černák pomohol gólom a dvomi asistenciami k víťazstvu Tampy Bay nad Dallasom 6:2. V repríze vlaňajšieho finále sa strelecky presadil aj jeho krajan Andrej Sekera, ktorý dal druhý gól Stars. (tasr)

pred hodinou

Sestra Terézia (1955 – 2021) zostala v pamäti tých, ktorí ju poznali, ako pokorná žena s tichým hlasom a zvyčajne s jemným úsmevom na tvári. No v skutočnosti to bola veľmi silná, energická a odvážna žena. A zanechala po sebe v tejto krajine výraznú stopu. V Žiline bude dnes rozlúčka so sestrou Teréziou, ktorá je mnohým ľuďom po celom Slovensku známa aj ako sestrička Marika. 

pred 11 hodinami

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí na facebooku tvrdí, že Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. „Objednali sme vakcínu pre 1 milión ľudí. Teda 2 milióny dávok. Do zmluvy som však presadil klauzulu, že ak nám ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 % prisľúbených vakcín, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy. A to sa dá už aj teraz. A taktiež, že dodané vakcíny môžeme aj predať ďalej," píše Krajčí.

Hoax: Musíme odobrať všetky vakcíny Sputnik V Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. Objednali sme vakcínu...

Uverejnil používateľ Marek Krajčí Streda 5. mája 2021
pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia