Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2021, 13:07

Sputnik a Slovensko

Lengvarský rozhodne o vakcíne budúci týždeň, Baťová má jeho dôveru

Lengvarský rozhodne o vakcíne budúci týždeň, Baťová má jeho dôveru

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto – TASR

Minister zdravotníctva tvrdí, že preberá komunikáciu o vakcíne miesto Matoviča. Maďarské kamióny si v pondelok prišli po Sputnik, Imuna ho však odmietla vydať.

Napriek útokom, ktoré včera minister financií Igor Matovič smeroval na adresu šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, má zatiaľ Zuzana Baťová dôveru ministra zdravotníctva. Vladimír Lengvarský to povedal v relácii rádia Expres. 

Matovič vo štvrtok na tlačovke nazval Baťovú „hanbou slovenskej vedy“ a šéfku ŠÚKL spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou viní, že pre ich konanie nám Rusi vakcínu môžu definitívne zobrať.

Baťová v relácii Silná zostava na RTVS povedala, že je pre ňu po tlačovke Igora Matoviča veľmi ťažké riadiť Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Povedala, že niektorých zamestnancov štátneho ústavu súčasná situácia paralyzovala, pretože čelia útokom a vyhrážkam. 

Igor Matovič dnes zverejnil na sociálnej sieti ďalší status, v ktorom opakoval tvrdenia, že šéfka liekovej agentúry chcela úmyselne diskreditovať vakcínu Sputnik V.

Včera definitívne SPUTNIK V uspel na jednotku aj v poslednom zo 14 testov Šéfka ŠUKL veľmi dobre vedela, že sa...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 16. apríla 2021 Zdieľať

Po včerajšku prišli dnes pred ŠÚKL desiatky ľudí a Baťovej na znak podpory doniesli kvety. Svoju dôveru jej vyjadrili aj koaličné strany Za ľudí a SaS. Po útokoch Matoviča na ňu a jej manžela Rada Baťa šéfka liekovej agentúry povedala, že spolu už niekoľko mesiacov nežijú, preto obvinenia z komplotu pokladá za irelevantné.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v Exprese tiež povedal, že si nemyslí, že za komplikácie v súvislosti so Sputnikom môže Zuzana Baťová. Budúci týždeň by mal o jeho používaní na Slovensku rozhodnúť. Vakcína je už v maďarskom laboratóriu, kde sa podrobí testom.

Slovenská akadémia vied tiež informovala, že vakcína Sputnik V vyhovela v 14 skúškach Biomedicínskeho centra, ktoré sú základným východiskom pre potvrdenie farmaceutickej kvality vakcíny. Zistené hodnoty všetkých skúšok vyhovujú limitom stanoveným v normatívnej dokumentácii výrobcu.

V otázke posúdenia komplexných aspektov vakcíny, ako potvrdenie účinnosti a bezpečnosti, SAV plne rešpektuje odborný názor Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Minister Lengvarský tiež vraví, že premiér Eduard Heger by mal dnes dostať analýzu o tom, či sa môže zmluva o nákupe Sputnika zverejniť. V stredu na to vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Lengvarský povedal, že komunikáciu o ruskej vakcíne by mal prebrať po Igorovi Matovičovi, ktorý jej nákup dohodol a sprostredkoval ešte ako premiér, no rokoval o nej aj z pozície ministra financií. Odmietol tiež tvrdenia, že vyvinul iniciatívu na vrátenie vakcín Sputnik Rusku. Nepovedal však, či vakcíny čakajú na dodanie na Slovensko, ako to pred niekoľkými dňami tvrdil minister obrany Jaroslav Naď, alebo či vakcíny budeme musieť vrátiť.

Smerodajné v tomto smere budú podľa neho výsledky v maďarskom laboratóriu. Ďalší postup chce následne koordinovať so šéfkou štátneho ústavu Baťovou.

Minister si tiež nevie vysvetliť, prečo dal Marek Krajčí povolenie na iné balenie Sputnika a nie na to, ktoré sme dostali. V zmluve sa podľa neho nehovorí o tom, aké balenie má prísť, ale píše sa len o dodávkach. K chybe podľa neho mohlo dôjsť na strane ministerského odborníka. Zopakoval, že povolenie na očkovanie ruskou vakcínou podpíše len vtedy, keď bude vakcína bezpečná a účinná.

Inzercia

Do Imuny prišli po Sputnik maďarské kamióny 

Predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás pre TASR uviedol, že v pondelok prišli do Šarišských Michalian dva maďarské kamióny naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vakcíny však odmietol vydať s tým, že sú majetkom štátu a musia prejsť riadnym odovzdávacím konaním.

„Samozrejme, že sme odmietli vakcínu naložiť. My za ňu máme zodpovednosť a ak by niekam vakcína odišla, tak musí prejsť normálnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie, a to je relatívne zložitá operácia,“ uviedol.

Priblížil, že prítomnosť kamiónov oznámili ministerstvu zdravotníctva. Vodiči s kamiónmi sú aktuálne v areáli firmy.

Závod v uplynulých dňoch podľa Kamarása navštívili aj audítori od ruského výrobcu. „Bol audit, spísali sme zápis, všetko bolo v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii,“ skonštatoval Kamarás, ktorý je tiež pripravený na distribúciu vakcín Sputnik V.

„Pre všetky vakcinačné centrá máme nakúpené zvalidované chladiace zariadenia, takže potrebujeme len pokyn. Exspirácia sa končí v siedmom a ôsmom mesiaci tohto roku, čiže bolo by treba ponáhľať sa, lebo medzi vakcináciou musí byť nejaký čas, aby sme náhodou nevyšli z termínu,“ vysvetlil pre TASR Kamarás s tým, že zatiaľ nedostali od ministerstva žiadne pokyny.

Taktiež potvrdil, že na pokyn rezortu zdravotníctva odoslali na testovanie do Maďarska 46 ampuliek vakcín. Pre Postoj tiež uviedol, že ak by po vyhovujúcich výsledkoch SAV malo aj tak dôjsť k vráteniu vakcíny do Ruska, bolo by to podľa neho nemorálne.

Príde viac Pfizeru, čakáreň sa ešte celkom neotvára

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rádiu Expres tiež povedal, že Slovensko dostane 600-tisíc vakcín Pfizeru navyše. Má ísť o vakcíny presunuté zo štvrtého kvartálu. Do konca júna by tak malo na Slovensko prísť o 2,2 milióna viac týchto vakcín oproti pôvodnému plánu.

mRNA vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech by sa mohlo neskôr očkovať aj vo veľkokapacitných centrách, ak dôjde k ich potrebnému dovybaveniu. Po výpadkoch AstraZenecy bude vakcín tohto druhu na Slovensko dodaných najviac.

Čakáreň na očkovanie však zatiaľ ostáva otvorená iba pre staršie kategórie a nespustí sa pre všetkých ľudí nad 18 rokov, ako minister ešte v utorok verejne uvažoval. Momentálne sú víkendové termíny na očkovanie podľa Lengvarského obsadené.

Zdôraznil, že je dôležité, aby sa chodili očkovať starší ľudia, pretože v tom zaostávame. „Hlavnou úlohou je zaočkovať seniorov,“ povedal. Dodal, že vakcína AstraZeneca má jeho „absolútnu dôveru“ a odporučil by ju každému.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)