Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
15. apríl 2021, 18:29

Sputnik a Slovensko

Vakcína prešla vo všetkých testoch, Matovič kritizuje ŠÚKL, prezidentku aj médiá

Vakcína prešla vo všetkých testoch, Matovič kritizuje ŠÚKL, prezidentku aj médiá

Igor Matovič. Foto - TASR

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa Sputnikom bude u nás očkovať, otestujú ho v Maďarsku. Matovič tvrdí, že kvôli šéfke ŠÚKL a prezidentke môžeme o ruskú vakcínu prísť. ŠÚKL odsudzuje Matovičov emocionálny nátlak.

Minister financií Igor Matovič sa vo štvrtok podvečer rozhodol prehovoriť o nákupe a kontroverziách okolo vakcíny Sputnik V. Veľkú časť tlačovky venoval tvrdej kritike šéfke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzane Baťovej. Tá sa ušla aj prezidentke, médiám a kritikom nákupu ruskej vakcíny.

Expremiér v úvode oznámil, že všetkých 14 testov vakcíny Sputnik V v laboratóriu SAV dopadli „na jednotku“. Kritické stanovisko ŠÚKL a poverenie Zuzany Baťovej pre Biomedicínske cetrum SAV, aby otestovalo vakcínu, podľa neho bráni tomu, aby sa na Slovensku Sputnikom očkovalo. „Ak by to neurobila, zajtra sme mohli spustiť očkovanie.“

Poverenie SAV-ke na otestovanie vakcíny dalo ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením Mareka Krajčího. Matovič tvrdí, že tak urobil na základe žiadosti Baťovej.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa bude u nás Sputnikom očkovať, vakcína ide na posúdenie do Maďarska. „Vzhľadom na to, že takéto hrubé klamstvo, znevažujúce túto vakcínu, bolo zo strany šéfky ŠÚKL pustené do sveta, ktoré v podstate hovorí o tom, že Rusi si balia čokoľvek do tých ampuliek a vždy tam dajú iba nálepku Sputnik V, musíme potvrdiť tieto výsledky v maďarskom OMCL laboratóriu.“

Matovič: Baťová ukázala nekompetentnosť

ŠÚKL minulý týždeň vydal kritické stanovisko, v ktorom tvrdil, že nemôže posúdiť vakcínu Sputnik, pretože nemá dosť informácií. Chýbalo mu až 80 percent údajov. V závere stanoviska ústav napísal, že vakcíny Sputnik v 40 krajinách „spája len názov“.

Matovič hovorí, že ak nemá pani Baťová dostatok dát ani o vakcíne dovezenej na Slovensko, tak to nemôže tvrdiť o iných vakcínach. „Musíme nanovo budovať renomé vakcíny a Slovenska. Je to najväčšie zlyhanie slovenskej vedy za posledné desaťročia,“ hovorí Matovič. Čokoľvek, čo povie Baťová, nemá pre Matoviča žiadnu váhu. Ukázala podľa neho absolútnu nekompetentnosť.

Kritizuje aj prezidentku Čaputovú, ktorá podľa neho miesto toho, aby skritizovala pochybenie ŠÚKL-u, v tomto vyjadrení jej miesto toho daruje kvety. „Ľudsky ma to bolí,“ hovorí expremiér. Čaputová v pondelok navštívila ŠÚKL aj Biomedicínske centrum SAV a vyjadrila podporu slovenským vedcom.


Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto - TASR

Matovič na tlačovke obhajoval aj exministra zdravotníctva Mareka Krajčího, že poverenie otestovať Sputnik dal na základe žiadosti šéfky ŠÚKL Zuzany Baťovej. Minister cituje z mailu, ktorý Baťová poslala ministerstvu, v ktorom požaduje poverenie pre SAV. „Cítil by som sa trápne, ak by som napísal takýto mail a potom hovoril, že s tým nič nemám. Je to jej obrovské zlyhanie ,“ vraví Matovič.

Z 30 oslovených OMCL laboratórií odpovedalo ŠÚKL-u podľa ministra len osem. Kritizuje aj spôsob, akým šéfka Zuzana Baťová mail laboratóriám napísala. Jej spôsob komunikácie interpretuje ako nedostatočnú snahu dosiahnuť overenie vakcíny v certifikovanom laboratóriu.

Rusi v liste písali, že sme nezaplatili

Matovič vysvetľoval aj svoju minulotýždňovú návštevu v Moskve. „Vedel som, že ak osobne za tým nepôjdem a nebudem sa fyzicky snažiť to zvrátiť, tak Sputnik stratíme,“ hovorí Matovič s tým, že krátko pred rokovaním v Moskve vyšlo kritické stanovisko ŠÚKL, ktoré skomplikovalo rokovania. Ide vraj o zlomyseľnosť a rozohranie špinavej hry.

Matovič ho nazýva „nepriateľskou organizáciou“. Na základe toho Rusko trvalo na tom, aby sa vakcína otestovala v Maďarsku.

Ruská strana podľa neho vrátila Slovensku platbu za vakcínu Sputnik V. Obáva sa, že o vakcínu môžeme definitívne prísť. Matovič to pripisuje tomu, že sa prezidentka Zuzana Čaputová zastala šéfky ŠÚKL-u Baťovej. Rusko to podľa neho vníma ako zlý signál. Matovič tvrdí, že Rusi si zaslúžia, aby sa ich Slovensko zastalo.

Pred týždňom Matovič tvrdil, že Rusi v liste požiadali o vrátenie vakcíny, pretože ju ŠÚKL dal preveriť v necertifikovanom laboratóriu. Prezidentka aj ministerka spravodlivosti dnes povedali, že to nebol pravý dôvod.

Matovič teraz priznáva, že v liste od Rusov sa písalo, že sme za vakcínu nezaplatili. Vraví však, že podľa neho skutočným dôvodom, prečo Rusi požadovali vrátenie Sputnika, je otázka cti. Prečo však vakcíny boli zaplatené až 6. apríla nevie, v tomto smere odkazuje na ministerstvo zdravotníctva. Na rokovaní v Moskve bol spolu s Gabrielou Urbanovou, ktorá zmluvu dojednávala.  

Minister tvrdí, že skončil ako premiér práve kvôli Sputniku. Nechce menovať tých, ktorých minulý týždeň v statuse označil za idiotov. Vedci to však nie sú a odmieta tvrdenia, že ich dehonestoval. Vedcov podľa neho urazila práve Baťová. Testovanie Sputnika v OMCL laboratóriu je podľa Matoviča podmienka Rusov na začatie testovania na Slovensku. Kým nedôjde k posúdeniu, ďalšie dodávky Sputnika na Slovensko neprídu.

ŠÚKL odsudzuje emocionálny nátlak

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zareagoval na Matovičovu tlačovku stanoviskom, v ktorom sa ohradil voči ministrovým tvrdeniam.

ŠÚKL tvrdí, že Matovičove vyjadrenia spochybňujú prácu a nestrannosť ústavu a vyvolávajú voči jeho predstaviteľom útoky z určitej strany verejnosti. „Odmietame, že stanovisko ŠÚKL-u bolo vydané s politickým motívom. Dnešnú tlačovú konferenciu ministra financií považujeme za mediálny lynč namierený proti osobe riaditeľky štátneho ústavu ako aj voči inštitúcii samotnej.“

Podľa ŠÚKL-u ide zo strany expremiéra o emocionálny a politický nátlak voči ústavu, jeho riaditeľke a jej rodine.

„Hodnotiaca správa k vakcíne Sputnik V bola vypracovaná na základe informácií dodaných výrobcom vakcíny, ktorého povinnosťou je dokázať jej kvalitu, bezpečnosť a účinnosť a tiež dokázať rovnocennosť vakcíny používanej v jednotlivých krajinách a štúdiách.“

Pripomína, že posúdenie vakcíny bolo vyžiadané od ministerstva zdravotníctva, hoci pre používanie vakcíny sa nevyžaduje. „Bez ohľadu na stanovisko ŠÚKL-u sa vakcína môže používať na základe povolenia MZ SR na terapeutické použitie neregistrovaného lieku.

ŠÚKL tvrdí, že nemôže zmeniť odborný názor na vakcínu na základe verejných prieskumov, nátlaku ministra financií či vyhrážok, ktoré jeho vyjadrenia v médiách zo strany určitej časti spoločnosti podnecujú.

„Štátny ústav vydáva stanoviská na základe odborných dôkazov. O procese posudzovania vakcíny bolo priebežne informované Ministerstvo zdravotníctva a ŠÚKL si nie je zo svojej strany vedomý žiadnych chybných krokov v tomto procese. Naopak, zo strany ministra financií opakovane zaznievajú nepravdivé tvrdenia. K laboratórnej kontrole znovu opakujeme, že OMCL laboratóriá prepúšťajú vakcíny registrované v EÚ, pričom vakcína Sputnik V medzi ne nepatrí.“

Čítajte tiež

Prezidentka: Dôvod žiadosti Rusov o vrátenie vakcín nie je testovanie v laboratóriu SAV

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes predstúpila pred verejnosť s vyhlásením, v ktorom vyzvala na úplné zverejnenie zmluvy o nákupe ruskej vakcíny.

„Ide o zmluvu, ktorá by mala byť zverejnená,“ vyhlásila.

Takisto si hlava štátu vyžiadala aj list zo 6. apríla, v ktorom ruská strana požaduje vrátenie Sputnika. Tvrdenie v liste od Rusov o tom, že dôvodom na vrátenie vakcíny má byť konanie ŠÚKL-u, ktorý ju dal preveriť neregistrovanému laboratóriu, o čom hovoril Igor Matovič, považuje Čaputová za nepravdivé.

Tieto slová potvrdila pre Denník N aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá má od včera zmluvu o nákupe spolu s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým k dispozícii. „Čo sa týka otázky, či je pravdivá informácia, že ruská strana namietala v liste zo 6. apríla preverovanie šarží v laboratóriu, táto informácia je nepravdivá.“

„Viac svetla do tejto záležitosti vnesie zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo. Očakávam, že kým sa tak stane, verejnosť nebude ďalej znepokojovaná šírením nepravdivých informácií, z koho viny došlo k porušeniu zmluvy o dodávke vakcíny.“

Čaputová oceňuje, že agendu týkajúcu sa vakcíny Sputnik V prebral minister zdravotníctva, a pozitívne hodnotí jeho prísľub, že riešenie zmluvných vzťahov, proces povoľovania vakcíny a komunikácia už budú prebiehať štandardným spôsobom. 

Inzercia

„Na záver chcem dodať, že cieľ vlády zabezpečiť pre našich občanov ďalšiu vakcínu považujem za úplne legitímny a správny. Nesmie však byť ďalej prezentovaný v protiklade so snahou kompetentných inštitúcií overiť jej bezpečnosť a účinnosť.“


Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto - TASR

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nechcel informácie o Sputniku komentovať. „Zverejnenie zmluvy k nákupu očkovacej látky Sputnik V medzi Slovenskom a výrobcom vakcíny ministerstvo zdravotníctva aktuálne analyzuje,“ uviedol rezort v reakcii na vyhlásenie prezidentky.

„Ostatné dielčie informácie vzhľadom na aktuálne zmluvné podmienky komentovať v tejto chvíli nemôžeme.“

Ministerstvo tvrdí, že Lengvarský „po nástupe do funkcie od začiatku zodpovedne a rozvážne rieši zdedenú problematiku ohľadom vakcíny Sputnik V so zreteľom cieľa bezpečného očkovania ľudí na Slovensku“.


Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto - TASR

Čo hovorili Matovič a ŠÚKL

Expremiér Igor Matovič sa minulý týždeň po návrate z rokovaní o Sputniku v Moskve sťažoval, že Rusi požiadali o vrátenie svojej vakcíny z dôvodu, že náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv ju dal otestovať v necertifikovanom laboratóriu Biomedicínskeho centra SAV.

Tvrdil, že Rusi sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril testovanie neregistrovanému laboratóriu a výsledky testov z neho zaplavili celý svet a mimoriadne poškodili povesť Sputnika.

„Ako by sme sa cítili my, ak by sme boli na mieste výrobcu tejto vakcíny? Necítili by sme sa trošku trápne, trošku ponížení, ak by posudzoval našu vakcínu niekto, kto na to nemá tú okrúhlu pečiatku, a okydal ich pred celým svetom? Z tohto pohľadu rozčarovanie ruskej strany chápem,“ vyhlásil Matovič.

V utorok vyhlásil, že ŠÚKL svojím stanoviskom k ruskej vakcíne, ktorú podľa slov ústavu v 40 krajinách sveta spája len názov, spravil „čisto politické vyjadrenie“. Práve toto vyjadrenie podľa Matoviča zásadným spôsobom narušilo dôveru ľudí voči Sputniku aj na Slovensku.

Preto je podľa neho potrebné potvrdenie od certifikovaného laboratória OMCL, ktoré je jediné oprávnené na území EÚ prepúšťať šarže vakcín.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa ohradil voči tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií na margo laboratórneho testovania vakcín, ktoré boli dovezené na Slovensko. Označil ich za zavádzajúce. ŠÚKL požiadalo o spoluprácu 30 OMCL laboratórií. Oficiálne laboratóriá EÚ podľa ústavu vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli.

Ústav tiež tvrdí, že nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. 

„Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený,“ dodala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Voči Matovičovým tvrdeniam sa ohradilo aj Biomedicínske centrum SAV, ktoré realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zo dňa 5. 3. 2021.

Premiér Eduard Heger v nedeľnej relácii Na telo povedal, že ministerstvo zdravotníctva, podľa jeho informácií, oslovilo Biomedicínske centrum SAV na posúdenie Sputnika na základe odporúčania od ŠÚKL-u. Túto informáciu ústav nepotvrdil ani nevyvrátil. Podľa Hegera však v tomto prípade išlo o porušenie interných predpisov ústavu.

ŠÚKL reagoval s tým, že predpisy neporušil, pretože Sputnik V nie je registrovaná vakcína, a tak ho OMCL laboratórium ani nemôže preskúmať.


Adenovírusová ruská vakcína Sputnik V. Foto - TASR

Slovenský Sputnik je už v Maďarsku

Podľa informácií denníka Postoj zásielka ruských vakcín určených na testovanie šarží mala odísť do Maďarska v stredu večer. Minister zdravotníctva po rokovaní vlády tvrdil, že oficiálnu žiadosť na prevoz vakcín, ak bude pripravená, v takom prípade podpíše ešte v ten deň.

Maďarská strana niekoľko dní čakala na zaslanie Sputnika. Minister Lengvarský tiež povedal, že výsledky testovania budú smerodajné v ďalšom rozhodovaní.

Používanie vakcíny Lengvarský odobrí vtedy, keď bude odborníkmi, ale aj vnútorne presvedčený o jej bezpečnosti. Tiež povedal, že výsledky testovania budú smerodajné v ďalšom rozhodovaní. Od testovania len očakáva odborný názor. „Nič viac,“ dodal.

Lengvarský ráta aj s možnosťou, že Európska lieková agentúra odobrí používanie vakcíny Sputnik V v blízkom čase.

Podľa šéfky ŠÚKL Baťovej by maďarské laboratórium malo zopakovať všetkých 14 skúšok, ktoré urobilo aj Biomedicínske centrum SAV. Ich realizácia bude trvať minimálne dva týždne.

Podľa poslanca Gyimesiho, ktorý bol s Igorom Matovičom v Budapešti, má maďarská strana dodať výsledky to troch týždňov. Minister ešte v utorok povedal, že v nasledujúcich dňoch budú známe výsledky skúšok Sputnika z certifikovaného laboratória. Z akého, však nepovedal.

Či čaká ministerstvo zdravotníctva stále aj na výsledky z BMC SAV, prípadne ako plánuje s nimi naložiť, nie je jasné. Zo 14 skúšok je zatiaľ 13 vyhovujúcich. Posledná skúška by mala byť hotová na začiatku budúceho týždňa.

Očkovať Sputnikom by sa mohlo v máji

Ak Maďarsko potvrdí vhodnosť vakcíny Sputnik V, Slovensko povolí jej používanie, povedal počas prvej zahraničnej cesty v Prahe premiér Eduard Heger.

Zdôraznil, že pre ministra zdravotníctva a pre neho samého je dôležité, aby pri každom prepustení šarže bola zaručená jej bezpečnosť. „Preto sa podstupujú testy v schválenom laboratóriu,“ povedal slovenský premiér.

Pripomenul, že téma Sputnika V je na Slovensku veľmi diskutovanou a ide o jednu z vakcín, ktorú chce vláda sprístupniť Slovákom. Zdôraznil, že veľa Slovákov sa inou vakcínou zaočkovať nechcelo. Heger si myslí, že na Slovensko dorazia ďalšie vakcíny z Ruska, keď sa už v krajine budú používať.

 

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)