Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. apríl 2021, 14:15

Sputnik V

Minister odobrí očkovanie až vtedy, keď bude presvedčený o bezpečnosti vakcíny

Minister odobrí očkovanie až vtedy, keď bude presvedčený o bezpečnosti vakcíny

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Zmluva s ruskou stranou sa bude najskôr analyzovať, až potom sa rozhodne o jej zverejnení. Výsledky právnej analýzy by mali byť známe čoskoro. Žiadosť na prevoz vakcín do Maďarska by mohol minister zdravotníctva podpísať ešte v stredu.

Zmluva nebola podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského zverejnená pre doložku, ktorá to neumožňuje. Jej zverejnenie si vyžaduje povolenie druhej strany.

Zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V dostane k nahliadnutiu aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí spolu s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Hollým. Pri posúdení zmluvy sa bude Kolíková zameriavať na to, či by nemala byť zverejnená, a na podmienky pre zmluvné strany.

„Dospeli sme k dohode, že mi bude sprístupnená zmluva vo veci Sputnika a rovnako list zo 6. apríla, o ktorom verejne informovala aj ruská strana,“ priblížila Kolíková.

Pozrieť sa podľa nej pri zmluve treba najmä na dve veci, a to na otázku jej zverejnenia, či by nemal aj na ňu platiť mechanizmus v zmysle infozákona, ako aj na podmienky pre zmluvné strany.

Ministerka poznamenala, že v zmluve by mala byť i nejaká klauzula o dôvernosti. Zatiaľ však dokument nevidela, preto sa nevie bližšie vyjadriť. Na vláde sa podľa jej slov diskutovalo aj o tom, ako vyzerajú zmluvy o nákupe iných vakcín, v ktorých rovnako nie sú niektoré časti zverejnené.

Prezidentka zmluvu videla, Sulík je za jej zverejnenie

So zmluvou od výrobcu ruských vakcín Lengvarský v utorok už oboznámil aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Minister nekomentoval, či je zmluva iba v prospech výrobcu Sputnika V.

Ministerka Kolíková tiež dodala, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) by nemal byť úplne vylúčený z procesu registrácie ruskej vakcíny na Slovensku, mal by sa vyjadriť aj po prípadnom posúdení maďarským laboratóriom. Kolíková tvrdí, že takto porozumela informáciám na vláde.

Za zverejnenie zmluvy k nákupu Sputnika V je aj predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík. Chce však počkať na právnu analýzu, či bude možné zmluvu zverejniť.

Sulík považuje za dobré, aby si k zmluve sadli právni experti. „Potom sa budeme vedieť lepšie rozhodnúť,“ uviedol. Tvrdí, že SaS nikdy nebola proti dovozu vakcíny Sputnik, kritizovala len tlačovú konferenciu expremiéra na letisku pri jej dovezení.

Zásielka Sputnika na testovanie do Maďarska je už pripravená

Minister zdravotníctva Lengvarský uviedol, že je už pripravená zásielka ruských vakcín určených na testovanie šarží, ktorá má smerovať do Maďarska. Oficiálnu žiadosť na prevoz vakcín by mohol Lengvarský podpísať ešte v stredu.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV ešte v pondelok povedal, že ak bude existovať oficiálna požiadavka zo strany Slovenska v súvislosti s testovaním Sputnika, pomôžu. „Či však bude oficiálna požiadavka a v akej forme bude doručená, to je iná otázka. My sme na základe prosby avizovali, že dokážeme vyhovieť, máme na to kapacity a schopnosti,“ uzavrel Szijjártó.

Inzercia

Kedy budú vakcíny dovezené do Maďarska, ešte na včerajšej tlačovej konferencii minister zdravotníctva nešpecifikoval.

Dnes však povedal, že výsledky testovania budú smerodajné v ďalšom rozhodovaní. Lengvarský ráta aj s možnosťou, že Európska lieková agentúra (EMA) odobrí používanie vakcíny Sputnik V v blízkom čase.

Za dôležité minister zdravotníctva považuje to, aby vakcína na Slovensku bola. Pripomenul, že o očkovanie ňou má záujem veľké množstvo ľudí. Lengvarský tiež uviedol, že aktuálne je úlohou „spraviť podrobnú analýzu celého systému tak, aby vláda bola informovaná o ďalších riešeniach“.

Očkovanie odobrí vtedy, keď bude presvedčený o jeho bezpečnosti

Používanie vakcíny Lengvarský odobrí vtedy, keď bude odborníkmi, ale aj vnútorne presvedčený o jej bezpečnosti. O vakcíne sa chce rozprávať s kompetentnými nielen na ministerstve zdravotníctva, ale aj so šéfkou ŠÚKL-u Zuzanou Baťovou.

To, či prípadne vakcínu neposlať späť do Ruska, podľa ministra témou na vláde nebolo. Predpokladá, že ďalšia dodávka týchto vakcín na Slovensko neprišla z dôvodu, že sa očkovacia látka ešte nevyužíva. Povolenie, ktoré bolo k Sputniku vydané, podliehalo podľa Lengvarského schváleniu v laboratóriách.

Minister zdravotníctva tiež predpokladá, že Slovensko nebude nakupovať od neoverených výrobcov vakcíny, ktoré nie sú prepustené na európsky trh. Reagoval tak na informáciu nemeckej stanice ZDF, podľa ktorej sa Slovensko ako jediná členská krajina Európskej únie spoločne s Barbadosom či Líbyou usiluje cez prostredníkov rýchlejšie získať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

Ceny takýchto vakcín bývajú často omnoho drahšie, než na akých sa dohodli farmaceutické spoločnosti s EÚ, pripomenula televízia.

Lengvarský priznal, že k tejto téme nepozná všetky detaily. Uviedol, že ponuky na nákup vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dostali z rôznych spoločností už predtým. Na ponuku reagoval ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa Lengvarského však malo ísť iba o diskusiu.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre ZDF uviedla, že k uzavretiu príslušnej zmluvy zatiaľ nedošlo, no rokovania už prebiehajú. Slovensko sa podľa jej slov „primárne pokúsilo nákup vakcín riadiť cez centrálny nákup z Európskej komisie“.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.