Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2021, 16:30

Výzvu premiérovi na podporu vedcov podporilo vyše 20 000 ľudí

Vyhrážky odborníkom sa podľa iniciátorov výzvy objavili po tlačovej besede ministra Matoviča k Sputniku V.

Občianske aktivistky odovzdali v utorok na Úrade vlády SR hárky s viac ako 20 000 podpismi ľudí, ktorí podporili odborníkov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV).

V podpisovej akcii, ktorú spustili v piatok, vyzvali premiéra Eduarda Hegera, aby odsúdil nenávistné prejavy a inicioval prešetrenie vyhrážok adresovaných odborníkom týchto inštitúcií. Upozorňujú na to, aký dôsledok môžu mať neuvážlivé vyjadrenia verejných činiteľov.

"S obrovskými obavami sme vnímali nebezpečné vyhrážky zamestnancom a zamestnankyniam našich odborných inštitúcií a ich rodinám, ktoré sa objavili v dôsledku vyjadrení verejných činiteľov. Prostredníctvom verejnej výzvy, ku ktorej sa mohol ktokoľvek pripojiť, sme im chceli vyjadriť našu podporu a rešpekt voči ich práci. Chceli sme vyslať signál, že verejnosť stojí za nimi a inštitúciami, ktoré zastupujú, pretože sme si vedomí, že ich poslaním je chrániť naše zdravie. Sme proti politickému zneužívaniu a neadekvátnemu spochybňovaniu ich expertných rozhodnutí," uviedla organizátorka verejnej výzvy Zuzana Suchová.

Vyhrážky odborníkom sa podľa iniciátorov výzvy objavili po tlačovej besede ministra financií Igora Matoviča. Zároveň vo výzve žiadajú, aby predstavitelia vlády zverejnili okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránili tak ďalším útokom na tieto inštitúcie.

Matovič minulý týždeň rokoval v Moskve o vakcíne Sputnik V a následne v piatok povedal, že Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie vakcíny Sputnik V neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete.

ŠÚKL deklaroval, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v SAV údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. BMC SAV uviedlo, že realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO).

Úrad vlády ešte v pondelok (12. 4.) uviedol, že Heger má eminentný záujem na upokojení situácie, ktorá vznikla okolo vakcíny Sputnik V a o návrat k vecnému dialógu a odborným argumentom. Predseda vlády zároveň deklaruje, že má v úcte vedcov na Slovensku.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Počasie: Dnes bude slnečno a teplo, na západe naďalej veterno. Najvyššia denná teplota 25 až 30, na Orave a pod Tatrami 22 až 25 st. Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor do 25 km/h, na západe v nárazoch miestami okolo 55 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami

V rozhovore s demografom Branislavom Blehom sa dozviete odpovede aj na tieto otázky:

  • Dá sa zmeniť prognóza, podľa ktorej patríme medzi najrýchlejšie starnúce populácie Európy?
  • Ovplyvní starnutie populácie pandémia?
  • Bude o 40 rokov normálne, že 70-roční ľudia budú pracovať?
  • Ako hodnotí návrh Igora Matoviča, ktorý chce masívne navýšiť podporu pre rodiny?
  • Pomohol by Slovensku románový bestseller s názvom Plodnosť?

Inzercia

Inzercia