Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 13:29

Sputnik

Okolo ruskej vakcíny sa robí zbytočná „búrka v šerbli“, tvrdí Kollár

Okolo ruskej vakcíny sa robí zbytočná „búrka v šerbli“, tvrdí Kollár

Foto - TASR/Dano Veselský

Matovičova kritika voči vedcom a slovenským odborným inštitúciám však podľa predsedu parlamentu nebola na mieste.

Každá vakcína, ktorá je účinná, má podporu hnutia Sme rodina. Okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa tak robí zbytočná „búrka v šerbli“. Uviedol to predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. 

"Vakcín je veľmi málo a vážim si každú iniciatívu a podporujem v tomto Igora Matoviča. Mrzia ma ale jeho napádania vedcov, skôr by som sa im poďakoval, že neodišli do zahraničia. Ja Slovenskej akadémii vied a Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv plne dôverujem," uviedol Kollár.

Dodal, že na koaličnej rade sa bude zaujímať o to, kto zmluvu o ruskej vakcíne podpísal. Sám totiž nevie, kto to bol. Zároveň povedal, že po zmene ministra musí vakcínu na očkovanie uvoľniť nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Kollár Sputnik nepovažuje za geopolitickú zbraň

"Som presvedčený, že keď začneme očkovať, Rusi dodajú aj zvyšné množstvo vakcín," skonštatoval Kollár. Uznal však, že ak by krajina objednala dostatočné zásoby iných vakcín, v súčasnosti by téma ruskej vakcíny na stole nebola. Sputnik V však nepovažuje za geopolitickú zbraň.

Naopak, minister obrany Jaroslav Naď je presvedčený, že Rusko využíva vakcínu na svoju propagandu a v tomto dáva za pravdu ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi, že ide o informačnú hybridnú vojnu. "Ale ak sa ukazuje vakcína ako účinná, dávam to bokom," skonštatoval v TA3 Naď.

Uznal však, že niektoré výroky Matoviča počas návštevy Maďarska v súvislosti s vakcínou neboli vždy úplne šťastné. Ďalšie zahraničnopolitické témy zo strany Matoviča ako ministra financií podľa Naďa už riešené už nebudú.

Pellegrini by Sputnik doviezol tiež

Pellegrini sa zhodol s Kollárom v tom, že každá účinná vakcína má na Slovensku význam a keby bol premiérom tiež by ju doviezol. Odmietol však spôsob, ako k tomu došlo.

Inzercia

"Igor Matovič ponížil nielen vedcov a slovenské výskumné ústavy, nielen slovenskú diplomaciu, ale ponížil našu krajinu," vymenoval Pellegrini. Zahraničná cesta Matoviča do Ruska by mala podľa neho význam len ak by bol priniesol chýbajúce dokumenty pre ŠÚKL.

"Obávam sa, že tieto 'teátre' Matoviča mnohých odradia od očkovania ruskou vakcínou. Premiér by mal Matoviča odvolať," dodal Pellegrini.

Kollár sa pri pomoci ekonomike spojí s Hlasom

Na margo pomoci slovenskej ekonomike uistil, že hnutie Sme rodina bude hlasovať za čo najväčší balík peňazí v rámci odškodňovacieho zákona.

"Chceme, aby pomoc bola čo najskôr zavedená do praxe," dodal Kollár. Hnutie podľa Kollára zahlasuje aj za jednorazový odškodňovací detský príspevok, ktorý navrhuje Hlas-SD. "Rodiny boli decimované, matky museli byť doma s deťmi. Nejakú jednorazovú dávku im musíme dať," vysvetlil Kollár.

Podľa Pellegriniho je odškodňovací zákon len "škrupina bez obsahu". Podľa poslanca zákon len odovzdáva kompetencie. "To je v poriadku, ale neočakávajme, že zákon niečo zmení. Naša pomoc ekonomike je najslabšia v Európe, obávam sa, že mnohé firmy skončia po pandémii v kóme," uviedol Pellegrini.

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)

pred 15 hodinami

Pri izraelskom nálete bola v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. K náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.