Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 12:17

Sputnik V

Naď je presvedčený, že Rusko využíva vakcínu na svoju propagandu

Naď je presvedčený, že Rusko využíva vakcínu na svoju propagandu

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Minister obrany dodal, že ak je vakcína účinná, nech sa ňou tí, ktorí chcú, očkujú. Igor Matovič sa podľa neho snaží tému vakcíny Sputnik V len dotiahnuť do konca. Niektoré expremiérove výroky pokladá za neštastné. Kritizoval aj poslanca OĽaNO Gyimesiho.

Aktivitu ministra financií Igora Matoviča okolo ruskej vakcíny Sputnik V treba brať pragmaticky. Ďalšie zahraničnopolitické témy zo strany ministra financií by riešené už nemali byť. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď v diskusnej relácii TA3 V politike.

"Pokiaľ niekto urobil množstvo prvých krokov v súvislosti s vakcínou Sputnik V, nech to dokončí. Je to dobeh témy. Myslím si, že ďalšie zahraničnopolitické témy zo strany ministra financií už riešené nebudú," uviedol minister.

Pripomenul, že pol milióna obyvateľov krajiny má záujem o očkovanie len ruskou vakcínou. "A to je dôležité z hľadiska kolektívnej imunity," dodal Naď.

Podľa neho Rusko využíva vakcínu na svoju propagandu a v tomto dáva za pravdu ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi, že ide o informačnú hybridnú vojnu. "Ale ak sa ukazuje vakcína ako účinná, dávam to bokom," skonštatoval Naď.

Uznal však, že niektoré výroky Matoviča počas návštevy Maďarska v súvislosti s vakcínou neboli vždy úplne šťastné.

Kritika poslanca Gyimesiho

Ministrovi obrany sa tiež nepáčilo, ako sa poslanec György Gyimesi (OĽaNO) vyjadril o slovenskej diplomacii.

Gyimesi, ktorý sa na piatkových rokovaniach v Budapešti s Matovičom zúčastnil, ich úspech odôvodnil aj neprítomnosťou zástupcov slovenskej diplomacie. Toto vyjadrenie označil za „nešťastné“ v sobotu i premiér Eduard Heger, ktorý sa plánuje s poslancom stretnúť.

Inzercia

Voči slovám poslanca OĽaNO sa ešte v piatok „dôrazne ohradil“ aj minister zahraničia Ivan Korčok.

"Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby. Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu, a zároveň sa týchto rokovaní nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov," vyhlásil Korčok.

Poslanca tiež skritizoval štátny tajomník mininsterstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Gyimesiho označil za mladú maďarskú krv, jeho aktivity označil za hanebné s jediným cieľom - vyvolávať národnostné napätie a „rozoštvávať“ Slovákov a Maďarov. 

„Ak by bol platený za diverznú činnosť voči vlastnej krajine, nesprával by sa inak,“ povedal v TA3.

Zároveň má dojem, že ide skôr o opozičného poslanca. Tento dojem podľa neho vychádza aj z toho, že jeho podpis chýbal na dokumente s podpismi poslancov podporujúcimi vládu Eduarda Hegera, ktorý priniesol prezidentke.

Dnes treba vedieť