Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 09:36

Očkovanie

Neprijatie nezaočkovaného dieťaťa do škôlky v Česku nebolo protiprávne

Neprijatie nezaočkovaného dieťaťa do škôlky v Česku nebolo protiprávne

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Zároveň považuje pokutu 110 eur uloženú v jednom z prípadov za primeranú. Slovenská republika v konaní intervenovala ako tretia strana. 

Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu vo štvrtok rozhodla, že neprijatím nezaočkovaného dieťaťa v Českej republike do materskej školy neprišlo k porušeniu práv sťažovateľov.

Súd vo svojom rozsudku k šiestim sťažnostiam proti Českej republike zdôraznil, že povinné očkovanie detí, realizované v Česku, sleduje legitímny cieľ ochrany zdravia a ochrany práv iných.

„Očkovanie chráni osoby, ktoré ho dostanú, aj osoby, ktoré z medicínskych dôvodov nemôžu byť zaočkované a sú odkázané na kolektívnu imunitu proti závažným nákazlivým ochoreniam,“ spresnil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Ako ďalej uviedol, pri posudzovaní proporcionality tohto opatrenia zohľadnil európsky súd rozsah a obsah povinného očkovania, existujúce výnimky z tejto povinnosti a existujúce procedurálne záruky.

ESĽP podľa Bublu poukázal na to, že hoci neprijatie do materských škôl pre tieto deti znamenalo určitú stratu možností pre ich osobný rozvoj, tak toto opatrenie malo skôr preventívny než represívny charakter.

Zároveň bolo toto rozhodnutie českých orgánov dočasné, keďže v okamihu dosiahnutia veku pre povinnú školskú dochádzku nebolo prijatie týchto detí do základnej školy nijako podmienené očkovacím statusom.

Bubla dodal, že na základe uvedeného Európsky súd pre ľudské práva usúdil, že sťažovateľmi napadnuté opatrenia, posudzované v kontexte národného systému, boli primerané cieľu, ktorý Česká republika sledovala povinným očkovaním. A to ochranu proti ochoreniam, ktoré môžu predstavovať závažné riziká pre zdravie.

„ESĽP rozhodol, že práva sťažovateľov podľa článku 8 Dohovoru (právo na rešpektovanie súkromného života) neboli porušené,“ spresnil s tým, že súd vyhlásil za neprijateľné aj námietky sťažovateľov o porušení práva na slobodu myslenia a práva na vzdelanie.

Inzercia

Dnes treba vedieť