Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 09:48

Biden zriadil komisiu pre možnú reformu Najvyššieho súdu USA

Preverovať sa má okrem iného otázka prípadného zvýšenia počtu sudcov či obmedzenie dĺžky ich funkčného obdobia.

Americký prezident Joe Biden v piatok podpísal výkonné nariadenie, ktorým zriadil komisiu odborníkov na posúdenie možností reformy Najvyššieho súdu Spojených štátov.

Členovia novovzniknutej 30-člennej komisie, medzi ktorými sú experti na právo a justíciu či bývalí sudcovia, majú konečnú správu predložiť do pol roka po prvom zasadnutí.

Deväť sudcov Najvyššieho súdu je volených na doživotné funkčné obdobie a ich výber je v USA predmetom tvrdého politického boja medzi demokratmi a republikánmi.

Po tom, čo exprezident USA Donald Trump a jeho Republikánska strana v Senáte presadili na posty Najvyššieho súdu troch sudcov, patrí šesť z deviatich sudcov ku konzervatívcom, približuje DPA.

Vznik komisie Washington ohlásil pol roka po tom, čo bola vo funkcii sudkyne Najvyššieho súdu potvrdená konzervatívna sudkyňa Amy Coneyová Barrettová. Jej nomináciu Trump presadil po tom, čo zomrela liberálna sudkyňa Ruth Baderová Ginsburgová.

Trump tlačil na to, aby bola nová sudkyňa vymenované ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

Demokrati volali po reforme zloženia Najvyššieho súdu už počas predvolebnej kampane. Diskutovalo sa napríklad o obmedzení funkčného obdobia sudcov, aby mohol každý prezident nominovať približne rovnaký počet sudcov. Spomínalo sa tiež možné rozšírenie súdu príchodom ďalších sudcov.

Poprední republikáni vrátane Mitcha McConnella, lídra republikánskej menšiny v Senáte, takúto reformu Najvyššieho súdu striktne odmietajú.

Inzercia

Dnes treba vedieť