Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 08:17

Prieskum

Ľudia počas Veľkej noci menej cestovali, nakupovali však viac potravín

Protipandemické opatrenia počas veľkonočných sviatkov spôsobili, že ich ľudia trávili v kruhu svojej najbližšej rodiny alebo osôb, s ktorými zdieľajú domácnosť.

Cestovalo sa menej ako vlani. Vyplýva to z porovnania dát nákupu pohonných látok pred a počas veľkonočných sviatkov Poštovej banky.

"Počas vlaňajšej Veľkej noci minuli Slováci na pohonné látky o 30 % menej ako v roku 2019, kedy nás pandémia koronavírusu neohrozovala. Tento rok sa objem minutých peňazí prepadol o ďalšie tri percentá," vyčíslila hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Cestovanie si podľa nej ľudia kompenzovali pri nákupe potravín.

"Ani pandémia v minulom roku neubrala Slovákom nič z apetítu. Za potraviny utratili klienti Poštovej banky o 25 %  viac, ako tomu bolo v roku 2019. Na tohtoročné sviatky síce ľudia míňali menej ako vlani, stále však viac ako v roku 2019, a to o 14 % v porovnaní so sviatkami pred dvomi rokmi," doplnila Žáčková.

Pandémia koronavírusu zasiahla podľa nej aj slovenské veľkonočné zvyklosti. V prieskume banky 47 % ľudí potvrdilo, že sa veľkonočné zvyklosti z ich rodín vytrácajú. Tradície dodržiava 41 % z opýtaných.

Pandémia posilnila prežívanie sviatkov v úzkom rodinnom kruhu. Najmarkantnejšie to podľa Žáčkovej bolo v mestách nad 100-tisíc obyvateľov, kde obchôdzky jednoznačne deklarovalo približne 30 % opýtaných. V menších obciach do 1000 obyvateľov ich bolo menej ako 50 %.

"Ľudové zvyklosti po pandémii nevyhynú, no dva po sebe idúce veľkonočné sviatky prežité v lockdowne tieto tradície pravdepodobne potlačia," dodáva hovorkyňa.

Oblievanie a šibanie už predtým brala tretina opýtaných ako súčasť našej kultúry, ktorá je zastaraná. Približne 14 % opýtaných tvrdilo, že ide o neprimeraný spôsob správania sa voči ženám.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Remišová nemá zjednocujúci potenciál ani predsednícky formát. Čoraz viac bude v politickej prevádzke pôsobiť osamotenejšie a rozorvanejšie. Lebo spájať do jednej strany ľudí, ktorí nemajú rovnaké politické preferencie, je čoraz nereálnejšie. Šeliga mal byť novou politickou hviezdou, ktorá Kiskov projekt časom preberie, no takto sa jeho politická kariéra zatiaľ nejaví. A nie iba preto, že popíjal neskoro večer s priateľmi v klube. Kolíková má aspoň víziu, že ju prichýli SaS. Radi ju tam prijmú a bude sa tam asi cítiť dobre. Komentuje Eva Čobejová.