Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. apríl 2021, 13:40

Médiá

Rada pre vysielanie a retransmisiu zastavila konanie voči relácii OTO 2020

Rada pre vysielanie a retransmisiu zastavila konanie voči relácii OTO 2020

Zdroj - RTVS

K hanobeniu viery a náboženstva, na ktoré sa sťažovalo 95 divákov, podľa licenčnej rady nedošlo.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) tento týždeň rozhodla o zastavení správneho konania voči RTVS v súvislosti s programom OTO 2020, ktorý verejnoprávna televízia odvysielala začiatkom septembra.  

Leitmotívom galavečera bol „boh showbiznisu“, ktorému sa napríklad nominovaní v kategórii spevák roka spovedali na toaletách zo svojich showbiznisových hriechov.

Na reláciu, o ktorej sme písali aj v denníku Postoj (tu a tu), prišlo 95 sťažností. Všetci sťažovatelia namietali porušenie zákona o vysielaní a retransmisii v paragrafe, ktorý hovorí o neprípustnosti hanobenia na základe viery a náboženstva.

„Rada má za to, že program bol spracovaný humorným spôsobom, kde cieľom tohto humoru je svet šoubiznisu a televízneho vysielania. Cirkevné inštitúty boli využité ako paralela pre spracovanie humorných scén približujúcich fungovanie sveta šoubiznisu. Predmetné humorné výroky odkazujúce cez paralely na náboženské princípy či cirkevné inštitúty môžu byť pre jednotlivých recipientov na hranici vkusu či slušnosti, no v žiadnom z vyjadrení Rada neeviduje nijaký popud k žiadnej aktivizácii smerujúcej proti cirkvi, a rovnako nebola hrubo a jednoznačne urazená ani ako inštitúcia v celku a ani jej jednotliví členovia či stúpenci,“ uviedla pre denník Postoj hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková.

„Podľa názoru Rady je jednoznačne zrejmé, že nebolo úmyslom tvorcov programu žartovať na adresu kresťanstva, veriacich či cirkvi a ani ich nijakým spôsobom pranierovať, parodovať či akokoľvek súdiť. V programe Rada nezaznamenala žiadne prejavy nenávisti, či výsmešné, dehonestujúce alebo hanobiace vyjadrenia na adresu kresťanstva, jeho predstaviteľov, veriacich, Boha či symbolov,“ dodala hovorkyňa Čaučíková.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)

pred 14 hodinami

Pri izraelskom nálete bola v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. K náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.

pred 16 hodinami

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zrušil návštevu Rakúska plánovanú na dnes. Urobil tak na protest proti vyveseniu vlajky Izraela na sídlo úradu rakúskeho kancelára a budovu rezortu diplomacie vo Viedni. (tasr)