Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2021, 18:18

Tatranskí lesníci plánujú tento rok vysadiť približne tristotisíc sadeníc

Väčšia časť zalesňovacích úloh pripadá v tomto roku na oravskú časť Tatranského národného parku, kde vznikajú holiny v dôsledku vysychania lesa premnožením lykožrúta smrekového.

Uviedla to koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová. Obnovné a výchovné zásahy do lesného porastu robia lesníci väčšinou počas neskorej jesene a v zimnom období, len spracovanie kalamít je potrebné vykonávať priebežne počas celého roka.

„Podľa zákona o lesoch musí byť každá kalamita spracovaná do pol roka od svojho vzniku, čo je stanovené predovšetkým kvôli ochrane lesa pred škodcami, ale tiež pre včasné zužitkovanie kalamitného dreva, ktoré po prerušení toku miazgy veľmi rýchlo stráca technickú kvalitu,“ vysvetlila Petránová. Ako doplnila, od 1. januára 2020 nesmú tatranskí lesníci spracovávať kalamitu v období od 1. marca do 31. augusta na väčšine nimi spravovaného územia.

Povinnosťou lesníkov je tiež aktívna ochrana lesa. Na jar musia zavčasu nainštalovať lapače proti lykožrútom, alebo iným škodcom drevín a pravidelne ich sledovať a vyhodnocovať. „Toto všetko sa robí, žiaľ, len mimo lesa, v ktorom sa žiadne opatrenia nesmú realizovať pre zákazy orgánov ochrany prírody. V týchto územiach sa výsadba lesa, jeho pestovanie, výchova, ochrana a ani spracovanie kalamity nesmú vykonávať,“ skonštatovala Petránová.

Ako ďalej opísala, zver sa počas jarných mesiacov snažia lesníci predovšetkým chrániť, aby mala v období rodenia mláďat čo najväčší pokoj. Lov zveri sa na jar zvyčajne nekoná, v súčasnosti existuje výnimka len v súvislosti s rozširujúcim sa africkým morom ošípaných na Slovensku. Končí prikrmovacie obdobie, po ňom lesníci vyčistia prikrmovacie zariadenia a dezinfikujú ich po zimnej prevádzke. Dôvodom je obmedzenie parazitárnych ochorení voľne žijúcej zveri. „Na jar majú tiež povinnosť doplniť soľ do soľníkov a rozniesť po lese vakcíny proti besnote líšok, pretože tie sa v okolí intravilánov a na hornej hranici lesa, podobne ako aj v tatranských dolinách letecky nerozhadzujú,“ ozrejmila Petránová.

Lesníci nezabúdajú ani na kamzíky, kontrolujú ich zdravotný stav po zime predovšetkým zberom trusu a jeho následným parazitologickým rozborom v laboratóriách. Dohliadajú tiež na to, aby nedochádzalo k nelegálnemu zberu parožia či pytliactvu. Petránová dodala, že v kompetencii tatranských lesníkov je navyše aj starostlivosť o turistické chodníky a s nimi súvisiace zariadenia. Čiže mosty, mostíky, lavičky, odpočívadlá, smerovníky, pútače a náučné trasy.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Detská lekárka Kristína Visolajská hovorí, že je dôležité, aby sa po návrate do škôl učili žiaci čo najviac vonku. Pre zdravie detí je podľa nej veľmi podstatný návrat k telesnej výchove. „Pri zlepšujúcom sa počasí nevidím žiaden dôvod, prečo by sa deťom mal naďalej zhoršovať zdravotný stav z dôvodu nedostatku pohybu."

pred 6 hodinami

Rodina a najbližší priatelia sa počas uplynulého víkendu naposledy rozlúčili s českým podnikateľom a finančníkom Petrom Kellnerom. Na sociálnej sieti o jeho pohrebe informoval riaditeľ investičnej skupiny PPF Vladimír Mlynář. 

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Bratislava zápasí so silným nárazovým vetrom, ktorý už na viacerých miestach spôsobil pád stromov či konárov. Strom podľa bratislavskej polície spadol aj na vozidlo na križovatke ulíc Einsteinova-Dolnozemská v bratislavskej Petržalke. Vodička, ktorá bola v tom čase v aute, utrpela ľahké zranenia. Spadnutý strom poškodil v hlavnom meste aj bránu vozovne Jurajov dvor. Električky preto majú komplikovaný výjazd. (tasr)

pred 6 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že nezachytil útoky ministra financií Igora Matoviča smerom ku komunite vedcov. Ohradil sa voči tomu, že sa berú ako hotová vec. Myslí si, že mohlo prísť k nesprávnej interpretácii vyjadrení Matoviča na sociálnej sieti. "Dnes tu každý dáva podporu vedcov, ja ich tiež podporujem. (...) Ale prečo si vytvárame slameného panáka z nejakého útoku na vedcov zo strany bývalého predsedu vlády, keď neviem kde, na základe čoho ste tento konflikt vytvorili alebo našli?" povedal Naď novinárom. (tasr)

pred 7 hodinami

Členské krajiny Európskej únie (Rada EÚ) rozhodli o predĺžení reštriktívnych opatrení voči Iránu o ďalší rok - do 13. apríla 2022. Ide o sankcie, ktoré EÚ prvýkrát zaviedla v apríli 2011 a ktoré reagujú na závažné porušovanie ľudských práv. Odvtedy sa sankcie každoročne predlžujú. (tasr)

pred 8 hodinami

Presne pred 60 rokmi sovietsky kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin ako prvý človek v histórii obletel zemeguľu. Na palube kozmickej lode Vostok 1 odštartoval o 9:07 hodine moskovského času zo základne Bajkonur na území dnešného Kazachstanu. Gagarin jeden raz obletel našu planétu vo vzdialenosti 181 až 327 kilometrov od povrchu Zeme a pristál o 10:55 moskovského času na vopred určenom mieste pri Saratove, pričom let trval 108 minút a kozmonaut strávil 75 minút v bezváhovom stave. (tasr)