Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2021, 17:24

Sputnik V

Rusko žiada Slovensko, aby vrátilo vakcíny. Malo dôjsť k porušeniu zmluvy

Rusko žiada Slovensko, aby vrátilo vakcíny. Malo dôjsť k porušeniu zmluvy

Foto TASR/František Iván

Ruský fond tvrdí, že dovezené šarže vakcíny na Slovensko sú rovnako kvalitné ako tie v Lancete. Matovič sa Sputnika vzdať nechce.

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V. Na Twitteri uvádza, že 6. apríla 2021 poslal slovenskej vláde list, v ktorom ju žiada o vrátenie Sputnika V z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv podľa Rusov konal v rozpore s existujúcou zmluvou, a to tým, že zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv.

Ruský fond mal požiadať slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného Európskou úniou. Vrátená vakcína bude podľa fondu použitá v iných krajinách.

RFPI vo svojom stanovisku tiež deklaruje, že „všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte“. Kvalitu Sputnika V podľa fodnu potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta. 

Dnešné vyjadrenie ŠÚKL o tom, že vakcíny, ktoré dostal, sa líšili od šarží, ktoré preskúmala EMA a odborný časopis Lancet, sú podľa ruskej strany „fake news“.

Fond na svojom konte na sociálnej sieti Twitter súčasne konštatoval, že nevylučuje výskyt ďalších podobných falošných správ a iných provokácií zo strany odporcov ruskej vakcíny na Slovensku.

Ruský virológ Viktor Zujev a zároveň vedec z Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju, ktoré vyvinulo vakcínu Sputnik V, neverí správam, že vakcína dodaná na Slovensko nie je totožná s tou, ktorá bola pozitívne hodnotená v odbornom časopise The Lancet. Uviedol to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.

Tiež dodal, že Rusko nepatrí do kategórie krajín, ktoré robia „takéto veci“. Dodal, že česť je vzácna vec, a informoval, že v rade na vakcíny stojí 60 krajín.

Štátny ústav sa ohradzuje voči tvrdeniam ruského fondu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa ohradil voči tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií na margo laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko. Označil ich za zavádzajúce.

Ústav tiež tvrdí, že nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. V súvislosti s tvrdeniami fondu o nevyužití oficiálnej siete laboratórií EÚ hovorkyňa ŠÚKL uviedla, že táto sieť kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, čo vakcína Sputnik V nie je. 

„Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli,“ píše vo vyjadrení hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Biomedicínske centrum SAV má tiež podľa nej platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontroly kvality liekov. „Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený,“ dodala.

ŠÚKL chýba 80 percent dát o Sputniku

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok zverejnil kritické stanovisko, v ktorom tvrdí, že nemôže prijať záver o prínosoch a rizikách vakcíny.

Konštatoval v ňom, že od výrobcu požadoval informácie nevyhnutné na zhodnotenie vakcíny: údaje z predklinických skúšaní, z výroby (vrátane údajov o výrobe liečiva, finálneho produktu, stabilite vakcíny, skladovaní a expirácii) a z klinických skúšaní, čo zahŕňa najmä dáta o bezpečnosti a účinnosti.

„Dáta mali byť dodané výrobcom, ale ani po opakovaných výzvach podstatná časť údajov (približne 80 %) dodaná nebola,“ tvrdí v stanovisku.

Inzercia

Píše napríklad aj o tom, že šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko.

„Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“ uvádza ŠÚKL. „Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami.“

ŠÚKL dodal, že má prístup aj k dokumentom, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre v rámci „rolling review“. Podľa ústavu z nich vyplýva, že forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je zhodná ani s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA.

Čítajte tiež

Matovič sa vzdať nechce

Igor Matovič na sociálnej sieti v súvislosti so žiadosťou Ruska o vrátenie vakcín napísal: „GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské.“

Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 8. apríla 2021 Zdieľať

Expremiér sľubuje, že rokovania s Ruskom o dodávkach Sputnika nevzdá, aj keď nateraz nevie ako ďalej. Viac informácií chce povedať zajtra na tlačovej konferencii o 10:30.

Líder hnutia OĽaNO ešte v stredu večer na facebooku tvrdil, že voči Sputniku sa na Slovensku vedie „špinavá hra“. „Rád by som vám napísal na rovinu, aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať. Teraz však na to čas nie je – zatiaľ budem mlčať ako týždne doteraz a sústredím sa na podstatu – zabrániť tomu, aby sme o Sputnik definitívne prišli. 

Súčasný minister financií dnes v Moskve absolvoval stretnutie s výkonným riaditeľom Ruského fondu Kirillom Dmitrijevom.

Malo ísť o technické rokovania o ruskej vakcíne Sputnik V, ktoré mali byť späté s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko. Predseda vlády Eduard Heger deklaroval, že nejde o geopolitiku, ale o snahu zabezpečiť pre obyvateľov Slovenska čo najviac vakcín.

Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny @sputnikvaccine sa píše, že RFPI „je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V.“

Cesta Igora Matoviča do Moskvy by mohla byť podľa prezidentky zmysluplná, keby jej výsledkom bolo dodanie informácií k vakcíne Sputnik V zo strany Ruska. 

„S touto cestou je spojených zatiaľ viac otázok než odpovedí. Budem k nej vedieť zaujať stanovisko po tom, aké výsledky vyrokoval, alebo čo bolo predmetom tejto cesty,“ povedala hlava štátu.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Nadmerné úmrtia za január a február 2021 sú vyššie než za celý minulý rok. "Tieto mesiace sú daňou za laxné opatrenia v decembri a stretávanie sa na Silvestra. Celkovo ľudia nad 80 rokov tvoria skoro 40% nadmerných úmrtí, 70-nici ďalších 36% a 60-nici 16%. Len 9% sú ľudia pod 60. Naozaj musíme robiť viac pre zaočkovanie seniorov," píše na sociálnej sieti ekonóm Martin Šuster.

🖤Nadmerné úmrtia k februáru ŠÚSR zverejnil údaje o úmrtiach za 5. až 8. týždeň roku 2021. Zároveň revidoval (zvýšil o...

Uverejnil používateľ Martin Šuster Pondelok 12. apríla 2021
pred 8 minútami

Na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Bukurešti zomreli traja covidoví pacienti v dôsledku poruchy, ktorá spôsobila výpadok činnosti pľúcnych ventilátorov. Spôsobila ju porucha systému, ktorý dodával kyslík do umelej pľúcnej ventilácie. "Ventilátory prestali fungovať, pretože úroveň kyslíka prevýšila povolený limit," uviedol vo vyhlásení rumunský Úrad pre mimoriadne situácie. (tasr)

pred hodinou

Dnes o 10. hodine sa v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagievnikoch začne 24-hodinová modlitba ruženca za Božie milosrdenstvo pre Slovensko. Každú hodinu sa bude modliť niektorý z mužských a ženských rehoľných rádov. (tkkbs)