Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2021, 16:53

Prezidentka víta podporu Rómov prostredníctvom plánu obnovy a odolnosti

Prezidentka víta podporu Rómov prostredníctvom plánu obnovy a odolnosti

FOTO TASR - Martin Baumann

Zuzana Čaputová zdôraznila, že príbehy, ktoré si vypočula zo strany Rómov, ukazujú, že ľudí netreba hodnotiť podľa pôvodu alebo farby pleti, ale podľa výsledkov ich činnosti. 

Prezidentka Zuzana Čaputová víta iniciatívu slovenskej vlády, vďaka ktorej by sa pre rómske komunity na Slovensku mali z plánu obnovy vyčleniť finančné prostriedky. Uviedla to vo štvrtok po stretnutí so zástupcami rómskej komunity v Prezidentskom paláci. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si spoločnosť pripomína 8. apríla, hovorili o dosahoch pandémie na túto etnickú skupinu.

"Veľmi to oceňujem. Najmä preto, že časť týchto financií sa týka aj vzdelávania. Jedna z point rozhovoru s predstaviteľmi rómskej komunity, ktorý máme práve za sebou, bola, že investícia do vzdelania je investíciou do budúcnosti nielen rómskej komunity, ale celej krajiny," povedala.Vypočula si, ako bojujú v prvej línii s pandémiou nového koronavírusu, či už pri lôžkach pacientov, v zariadeniach sociálnych služieb, s koordinátormi v osadách či napríklad pomáhajú rómskym deťom v oblasti edukácie počas dištančného vzdelávania.

Hlava štátu tiež uviedla, že je veľkou podporovateľkou toho, aby sa vzdelávanie detí začalo už v predškolskom veku. Témou bolo nielen doobedné vyučovanie detí z rómskych komunít, ale aj ich výchova v čase poobedných hodín. Rovnako sa rozprávali aj o potrebe prehodnotiť zrušenie obedov zadarmo. Prezidentka pripomenula, že zákon vetovala.

S bývalým a zároveň budúcim ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom (Sme rodina) sa podľa jej slov dohodli, že zákon upraví tak, aby obedy zadarmo deťom, ktoré majú na ne nárok a sú v zlej sociálnej situácii, neprepadli.

Študentka Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a zdravotnícka asistentka Barbora Balogová po stretnutí s prezidentkou dodala, že pre mnohých zamestnávateľov je zamestnať Róma spúšťačom strachu. "Verím a dúfam, že my sme príkladom toho, že nie sme spúšťačom strachu, ale svetlom nádeje," uzavrela s dôvetkom, že aj Róm z osady dokáže v živote veľa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Nadmerné úmrtia za január a február 2021 sú vyššie než celý minulý rok. "Tieto mesiace sú daňou za laxné opatrenia v decembri a stretávanie sa na Silvestra. Celkovo ľudia nad 80 rokov tvoria skoro 40% nadmerných úmrtí, 70-nici ďalších 36% a 60-nici 16%. Len 9% sú ľudia pod 60. Naozaj musíme robiť viac pre zaočkovanie seniorov," píše na sociálnej sieti ekonóm Martin Šuster.

🖤Nadmerné úmrtia k februáru ŠÚSR zverejnil údaje o úmrtiach za 5. až 8. týždeň roku 2021. Zároveň revidoval (zvýšil o...

Uverejnil používateľ Martin Šuster Pondelok 12. apríla 2021
teraz

Na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Bukurešti zomreli traja covidoví pacienti v dôsledku poruchy, ktorá spôsobila výpadok činnosti pľúcnych ventilátorov. Spôsobila ju porucha systému, ktorý dodával kyslík do umelej pľúcnej ventilácie. "Ventilátory prestali fungovať, pretože úroveň kyslíka prevýšila povolený limit," uviedol vo vyhlásení rumunský Úrad pre mimoriadne situácie. (tasr)

pred hodinou

Dnes o 10. hodine sa v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagievnikoch začne 24-hodinová modlitba ruženca za Božie milosrdenstvo pre Slovensko. Každú hodinu sa bude modliť niektorý z mužských a ženských rehoľných rádov. (tkkbs)