Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
07. apríl 2021

Viete, ako zachrániť život? Takto sa to učia naše deti

Až 1 zo 4 osôb utrpí cievnu mozgovú príhodu. Preto je mŕtvica druhou najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Je preto dôležité, aby sa už deti naučili, ako rozoznať 3 príznaky tohto ochorenia a zavolali pomoc včas. 

Viete, ako zachrániť život? Takto sa to učia naše deti

Zdroj: FAST Heroes/Peter Pallo/Trstená

To je cieľom celosvetovej iniciatívy FAST Heroes, ktorú zastrešuje Svetová organizácia pre cievne mozgové príhody a OZ Sekunda pre život.

3 príznaky na záchranu života

Skvelá myšlienka, množstvo učebných pomôcok aj flexibilita projektu. To sú aspekty, vďaka ktorým je FAST Heroes (slovenský ekvivalent Hrdinovia FAST) ideálnou voľbou pre materské aj základné školy, učiteľov či rodičov. Práve oni môžu zapojiť deti vo veku 5 až 9 rokov  do projektu a spolu s nimi sa naučiť 3 príznaky cievnej mozgovej príhody.

Tie vyplývajú už z názvu projektu:

  • F = face (tvár)
  • A = arm (ruka)
  • S = speech (reč)
  • T = time (čas)

Tisícky nových superhrdinov

V súčasnosti sa do projektu zapája viac ako 3-tisíc detí a viac než 70 škôl po celom Slovensku. Každá trieda realizuje kurz FAST Heroes online alebo priamo v triede – podľa možností a aktuálnej epidemiologickej situácie.

Projekt vychádza z konceptu Tomiho, ktorého starý utrpel cievnu mozgovú príhodu. Vďaka tomu, že Tomi poznal príznaky a zavolal 112 včas, zachránil starkému život. Okrem neho sa v projekte vyskytuje práve starký Fero, starká Sofia a dedo Adam. 

Každá z postáv má vlastný príbeh superhrdinu a predstavuje špecifický príznak mŕtvice. Pomocou interaktívnych aktivít sa dieťa naučí všetky príznaky a výborne sa zabaví.

Iniciatívu FAST Heroes podporilo záštitou aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na Slovensku sa realizuje vďaka Svetovej organizácii pre cievne mozgové príhody, organizácii Angels a OZ Sekunda pre život.

Inzercia

Známe tváre aj vlastná hymna

Myšlienku záchrany životov a vzdelávanie detí o zákernej chorobe, ktorá príde nečakane, podporili na Instagrame aj známe tváre z prostredia televízie, športu, kultúry či detských videí. Bola to napríklad Veronika Cifrová Ostrihoňová, Nela Pocisková, Dominika Kavaschová, Kveta Horváthová, Fero Joke či Miro Jaroš.

Slovenský FAST Heroes má aj jedinečnú hymnu. Vytvorilo ju Spievankovo a táto hravá pieseň zarezonovala tiež v ostatných európskych krajinách, ktoré sa zúčastňujú projektu.

Všetko je bezplatné 

Všetky učebné pomôcky (knihy, pracovné zošity, plagáty, nálepky, masky, hry) sú dostupné v online verzii, sú interaktívne a dajú sa aj stiahnuť.

Všetko je k dispozícii zadarmo, stačí sa len registrovať. Projekt sa rozdeľuje na 5 vzdelávacích týždňov, pričom pedagóg alebo rodič si môže celý program a všetky aktivity prispôsobiť podľa vlastných možností.

Zdroj: FAST Heroes/Peter Pallo/Trstená

Inzercia

Inzercia

Odporúčame