Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2021, 13:07

Staronový minister

Milan Krajniak bude opäť šéfovať ministerstvu práce, minulý týždeň to odmietal

Milan Krajniak bude opäť šéfovať ministerstvu práce, minulý týždeň to odmietal

Foto – TASR/Dano Veselský

Informoval o tom predseda Sme rodina Boris Kollár. Vraví, že napriek zdráhaniu Krajniaka napokon prehovorili, aby sa vrátil.

Milan Krajniak by sa po troch týždňoch mal vrátiť na čelo ministerstva práce. Informoval o tom predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Dodal, že s návrhom súhlasil predseda vlády Eduard Heger.

Informovali už aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá je podľa slov Kollára pripravená Krajniaka do funkcie menovať už v piatok.

„Prehovorili sme bývalého ministra Krajniaka napriek jeho veľkému zdráhaniu. Bolo to asi najrozumnejšie riešenie z našej strany. Po debate u prezidentky, aj keď sme tam došli s inými menami, sme sa dohodli konsenzom, že dáme návrh za našu stranu premiérovi Hegerovi, že by sme toto ministerstvo opäť obsadili Milanom Krajniakom,“ povedal Kollár s tým, že premiér Eduard Heger návrh akceptoval.

Heger uvítal nomináciu Krajniaka späť na post ministra práce a teší ho, že ponuku Krajniak napokon zobral. 

Šéf Sme rodina dodal, že akceptovali aj pripomienky prezidentky z minulosti, keď hovorila o potrebe obsadiť rezort v čase pandémie niekým, kto ho pozná.

Kollár to rovnako považuje za potrebné, aby mohlo ministerstvo práce kontinuálne pokračovať vo vyplácaní viacerých foriem pomoci. Treba podľa neho tiež dotiahnuť ďalšie schémy pomoci, s ktorými už Krajniak začal. „Prezidentka mi sľúbila, že urobí všetko pre to, aby sa to nezdržiavalo, lebo situácia je vážna, nielen v rezorte, ale aj v štáte,“ poznamenal.

Možné nominácie na šéfa SIS Kollár zatiaľ neuviedol. Sadnúť by si k tomu mali podľa jeho slov aj s premiérom nasledujúci týždeň. Poznamenal, že sa téme venovali i s prezidentkou Čaputovou. Tá by podľa jeho slov na poste uvítala profesionála. Kollár verí, že takéto meno s premiérom nájdu. Podľa Hegera budú debatovať s Kollárom, aby našli človeka, „s ktorým budeme všetci spokojní a ktorý bude zastávať funkciu tak, aby to bolo v záujme Slovenska“.

Čaputová nechcela za ministra poslanca Hlinku

Milan Krajniak prekvapivo odstúpil z postu ministra práce 15. marca uprostred koaličnej krízy. Podľa vlastných slov to urobil ako gesto pre rýchlejšie ukončenie krízy. „Myslím si, že každá koaličná strana by mala urobiť isté politické gesto a ukázať, že je ochotná sa aj niečoho vzdať,“ povedal pred tromi týždňami pri oznámení demisie.

Prezidentka poverila vedením rezortu Krajniakovho straníckeho kolegu a ministra dopravy Andreja Doležala.

Inzercia


Milan Krajniak s prezidentkou Zuzanou Čaputovou pri podávaní demisie 17. marca. Foto – TASR

Krajniak odstúpil deň po tom, ako súd poslal do väzby bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý bol nominantom Sme rodina a blízky priateľ Krajniaka. Po jeho demisii sa objavovali špekulácie, že Krajniak chce byť novým šéfom tajnej služby, on tieto úvahy dementoval. 

Neskôr chcela Sme rodina nominovať na post ministra práce svojho poslanca Jozefa Hlinku, prezidentka Zuzana Čaputová však k nemu mala výhrady a žiadala, aby na čele rezortu stála výraznejšia osobnosť. Hnutie tvrdilo, že svoju nomináciu prehodnocuje, koncom minulého týždňa sa špekulovalo aj o výmene rezortov s OĽaNO, ktoré by si vzalo ministerstvo práce a Sme rodina by dostala ministerstvo pôdohospodárstva. To sa však napokon neudialo.

Krajniak tvrdil, že sa nevráti

Hoci sa koaličná kríza v nedeľu 28. marca vyriešila, Milan Krajniak o deň neskôr na facebooku oznámil, že sa na post ministra práce nevráti. 

„Po dôkladnom zvážení som sa rozhodol, že nebudem členom vlády E. Hegera. Aj preto, že som dal demisiu s vedomím, že podávam demisiu, a nie ako „vydierku“ s tým, že sa okamžite „hlásim do služby“. To je moja reflexia posledných týždňov. Eduarda Hegera mám rád a považujem ho za čestného človeka. Želám mu v pozícii premiéra i v osobnom živote všetko dobré. Budem v parlamente podporovať jeho vládu,“ tvrdil v statuse.

Písal tiež o tom, že sa nechce tváriť, akoby sa nič za posledné týždne vládnej krízy nestalo. „Za situáciu, v ktorej sme, nie sú zodpovední len M. Krajčí a I. Matovič. Nemyslím si, že stačia tieto dve ,tebareflexie‘ a môžeme ísť ďalej, akoby sa nič nestalo. Za situáciu vo vládnej koalícii i na Slovensku sú minimálne rovnakým dielom zodpovední aj ďalší. V duchu vyššie napísaného nechám na nich, aby voči sebe vyvodili zodpovednosť, aby urobili sebareflexiu a prípadne zvážili, že sa vymenia. Alebo zmenia.“

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ocenil prístup Banskobystrického samosprávneho kraja v pilotnom projekte mobilného očkovania obyvateľov proti koronavírusu. Počas návštevy veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici tiež prisľúbil finančnú podporu mobilným očkovacím jednotkám vo všetkých samosprávnych krajoch. (tasr)
 

pred hodinou

Policajti zadržali v Ružomberku 38-ročnú Češku. Žena prevzala v Medzilaborciach tri mladistvé osoby bez potrebných cestovných dokladov, ktoré mala odviezť do Prahy v Českej republike. Za pomoc nelegálnym migrantom pri prechode cez Slovensko mala dostať odmenu 20-tisíc českých korún. (tasr)

pred hodinou

Ministerstvo životného prostredia presadilo realizáciu plánu rozvoja na Muránskej planine, ktorý pomôže regiónu pri jeho transformácii. Na pilotné rozvojové projekty mäkkého turizmu v Národnom parku Muránska planina a Národnom parku Poloniny má ísť 16 miliónov eur. (tasr)

pred hodinou

Slovenskí kanoisti získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskom meste Ivrea zlaté medaily v 3xC1 mužov. Hliadka v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zvíťazila vo finále tímovej súťaže pred domácimi Talianmi a Slovincami. (tasr)

pred 2 hodinami

Zásah hasičov a polície si vyžiadala nehoda kamióna s cisternou, ktorá prevážala kyselinu chlorovodíkovú pri obci Budiš. K prevráteniu cisterny mimo vozovky došlo v blízkosti prameňov minerálnych vôd. Záchranné zložky pokračovali v zásahu i v piatok. K úniku nebezpečných látok do pôdy a ovzdušia nedošlo. (tasr)