Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2021, 09:14

Uvoľňovanie opatrení

Podľa Remišovej i Sulíka nastal čas prehodnotiť Covid automat

Podľa Remišovej i Sulíka nastal čas prehodnotiť Covid automat

Foto TASR/AP

Nový minister zdravotníctva tvrdí, že situácia sa mierne zlepšuje, no stále nemáme vyhraté. Podľa šéfa IZA treba ešte počkať, či sa veľkonočné sviatky nepremietnu do počtu nových prípadov a hospitalizácií. Pri uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy.

Nastal čas na prehodnotenie Covid automatu, myslí si to ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Prioritou pri uvoľňovaní opatrení je otvorenie škôl, uviedla v stredu pred rokovaním vlády.

„Situácia sa postupne lepší aj v nemocniciach, máme aj menej nakazených. Pomaly prichádza čas, keď budeme môcť uvoľňovať ekonomiku aj školy, a myslím, že to sú pozitívne správy pre ľudí,“ uviedla Remišová.

Ako tvrdí, naposledy, keď sa Covid automat aktualizoval, tak sa dohodli na tom, že sa bude prehodnocovať, pretože situácia sa mení. Podotkla, že teraz sa situácia zlepšuje. Za najdôležitejšie považuje otvorenie škôl a následne postupne aj uvoľňovanie opatrení v jednotlivých segmentoch ekonomiky.

Remišová poznamenala, že na koaličnej rade plánujú hovoriť aj o novej testovacej stratégii, ktorú prehodnocujú odborníci.

K Remišovej sa pridal aj Sulík

Strana SaS má tiež záujem na prehodnotení a zmene Covid automatu. Po rokovaní vlády to potvrdil líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

„Je tam dosť toho, čo možno vylepšiť,“ povedal o Covid automate. Ako príklad uviedol potrebu zosúladiť pravidlá pri maximálnom počte ľudí na jednom mieste. „Niekde je to na počet osôb na metre štvorcové, niekde percento naplnenia,“ pripomenul.

Sulík je za čo najskoršie uvoľňovanie opatrení. „Teraz, keď čísla klesajú, je potrebné to urobiť čím skôr. Ale chápem aj druhú stranu a obavy z možného zhoršenia, resp. nástupu tretej vlny pandémie pri predčasnom uvoľnení,“ uviedol Sulík.

Témou je podľa Sulíka tiež stratégia testovania, ale aj téma odškodňovania prevádzok zasiahnutých pandémiou.

Od 19. apríla by sa mohli mierne uvoľniť opatrenia

Dôvodom uvoľnenia je zlepšujúca sa pandemická situácia, a to konkrétne zníženie počtu hospitalizovaných v nemocniciach pod hranicu 3000 pacientov a tiež nižšie reprodukčné číslo. Krajina by tak od tohto dátumu mohla prejsť do bordovej fázy.

Čítajte tiež

„Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté,“ povedal Vladimír Lengvarský. Nový minister zdravotníctva doplnil, že na umelej pľúcnej ventilácii je stále vysoký počet pacientov.

Vo štvrtok zasadne konzílium odborníkov. To má rozhodovať o ďalšom spôsobe testovania a o nastavení opatrení. Zlepšujúcu sa situáciu pripisuje dodržiavaniu opatrení. Minister si chce najprv vypočuť názory odborníkov. Pripomenul, že pôjde o jeho prvé stretnutie s odborníkmi v pozícii ministra.

Inzercia

Podľa premiéra Eduarda Hegera prvé úpravy v Covid automate predstavia budúci týždeň. Mali by zohľadňovať dobrú epidemickú situáciu. V lepších okresoch by sa mohli niektoré opatrenia uvoľňovať, v horších je možné aj sprísnenie.

Čaká sa na vplyv Veľkej noci

Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík poukázal na okolité krajiny, ktoré zaznamenali taktiež zníženie počtu prípadov, stále však majú vysoký počet úmrtí. Myslí si, že treba počkať, či sa veľkonočné sviatky nepremietnu do počtu nových prípadov. Podľa analýz v krajine mierne vzrástla mobilita.

Poklesol však počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby, no Mišík poznamenal, že situácia sa v rámci regiónov líši. Ventilovaných je okolo 350 pacientov. Obsadenosť na týchto lôžkach je na úrovni 80 percent. V karanténe je stále menej zdravotníckych pracovníkov.

Situáciu zlepšuje aj počet zaočkovaných proti ochoreniu covid-19. Do konca apríla by malo prísť ďalších 600-tisíc vakcín. Podľa Mišíka by na Slovensko malo prísť aj 26-tisíc jednodávkových vakcín od spoločnosti Johnson & Johnson. Ňou by mohli očkovať špeciálne mobilné tímy. Viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska má už aj druhú dávku vakcíny proti ochoreniu covid-19.

Stúpa aj počet zaočkovaných v domovoch sociálnych služieb. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo 74 percent takýchto zariadení.

Pri uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy

Po rokovaní vlády to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Bližšie informácie o tom, ako budú školy fungovať v nasledujúcich dňoch, plánuje oznámiť počas tohto týždňa.

Poukázal, že v tejto súvislosti sa stretávajú s epidemiologickým tímom. V prípade priaznivých podmienok by malo prejsť Slovensko 19. apríla do bordovej fázy. Ako tvrdí šéf rezortu školstva, školy by sa mohli od tohto termínu prepnúť do regionálneho semaforu.

„Dohoda, ktorá bola s epidemiologickým tímom, je, že aj keď sme v čiernej fáze ako Slovensko, tak školstvo by sa od 19. apríla malo prepínať do regionálneho systému,“ povedal. Gröhling tvrdí, že v stredu alebo vo štvrtok (8. 4.) zverejnia informáciu, ako sa bude fungovať počas budúceho týždňa.

Poznamenal, že by bol rád, keby sa „dotiahlo očkovanie učiteľov do konca“, aby boli do nového školského roka v septembri zaočkovaní.

Minister si myslí, že okrem kloktacích testov by sa mali zabezpečiť aj iné testy, ktoré by sa dali používať v školách rýchlejším spôsobom. Podľa Gröhlinga sa prehodnocuje aj stratégia testovania na školách. Povinnosť testovania pre rodičov podľa ministra školstva zostane naďalej platná. Ako tvrdí, chcú tým zabrániť tomu, aby sa ochorenie začalo šíriť.

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Európska komisia vymenovala osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu. Po Jánovi Figeľovi zo Slovenska sa tejto funkcie ujme Christos Stylianidis z Cypru. Bol komisárom EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie počas mandátu Jeana-Clauda Junckera na čele EK a tiež koordinátorom EÚ pre boj s ebolou. (tkkbs)

pred hodinou

Počet hospitalizovaných v súvislosti s covidom v stredu klesol o ďalších 82 na 1194 pacientov. Pribudlo 34 úmrtí. Včera odhalili 343 pozitívnych prípadov pri 6268 PCR testoch (pozitivita 5 percent).

pred 3 hodinami

Po vražde Jána a Martiny na Kočnera nečakala politická kariéra ani návrat jeho figúry na generálnu prokuratúru. Skončil vo väzbe. A po zadržaní jeho archívov skončil v rukách vyšetrovateľov aj jeho favorit Trnka. Absurdný príbeh Dobroslava Trnku má vlastne zvrátenú aj koncovku. Pokladník Kočner mu roky sľuboval, že sa postará o jeho budúcnosť. Aj sa postaral. Komentuje Dag Daniš.

pred 4 hodinami

Prehľad udalostí na štvrtok 6. mája:

  • Od 9:00 pokračuje schôdza Národnej rady.
  • Prezidentka Čaputová vymenuje nového riaditeľa SIS Michala Aláča.
  • OĽANO, Sme rodina, Za ľudí a SaS budú mať brífing k návrhu zákona o odobratí benefitov komunistom.
  • Boris Kollár sa vyjadrí k stavebnému zákonu, ktorý ide do pripomienkového konania.

Inzercia

Inzercia