Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. apríl 2021

Referendum o voľbách

Ako Fico poslúžil Matovičovi

Smer sa pochválil, že zozbieral viac ako 400-tisíc podpisov k referendu za predčasné voľby. Matovič však môže ostať pokojný.

Ako Fico poslúžil Matovičovi

TASR

Vlastne, mohol by Ficovi držať palce. Spájanie otázky predčasných volieb so Smerom a Robertom Ficom je presne to, čo Obyčajní potrebujú.

Opozícia

Pri dileme o predčasných voľbách všetko závisí od toho, čo vyskakuje v pozadí. Ak je to Fico s Pellegrinim a Dankom (áno, aj on je za touto iniciatívou), táto téma je stratená.

Naopak, ak by otázku rámcovala rozbitá a s námahou lepená vláda, v ktorej sa musel meniť premiér, mohli by sme v predčasných voľbách vidieť jedno z východísk. Konkrétne to, kde podobu vlády nebudú určovať Sulík s Čaputovou, ale voliči.

Radostné oznámenie Smeru o počte podpisov za referendum nám pripomína, že koalícia – akokoľvek krehká a rozkývaná – má stále jedno veľké šťastie: vetchú a značne opotrebovanú opozíciu.

V parlamente ju tvoria len rozpadnutý Smer (Fico a Pellegrini) a rozpadnutá ĽSNS (Kotleba a Mazurek). Inak nič. Ani napravo, ani naľavo.

Tento dar však koalícia nevyužila. Pomerne agresívna opozícia proti Obyčajným a Borisovi Kollárovi sa sformovala priamo vo vláde. Nikto – Sulík ani Remišová – sa však neodvážil otvorene vyhrocovať konflikt až k téme predčasných volieb.

Pretože tie sú stále spojené s portrétom nahnevaného Fica.

Slovom, z referenda, za ktorým stojí Smer, Hlas a SNS, sa môže len ťažko stať atraktívna téma so širokou podporou väčšiny spoločnosti. A tá je pre prípadný úspech akéhokoľvek referenda nevyhnutná.

Pri tejto kapitole by Hegerovi a Matovičovi nemal hroziť vážnejší úraz.

Prezidentka a Sulík

O niečo opatrnejší by však mohli byť pri druhej, menej viditeľnej možnosti.

Tou je tlak na predčasné voľby priamo z časti koalície a hlavne z Prezidentského paláca.

Videli sme to už počas koaličnej krízy. Sulík a poslanci Za ľudí vystupovali v dojemnej zhode s prezidentkou Čaputovou. Mali spoločný záujem – odstaviť Matoviča z čela vlády. A urobiť tým z Obyčajných politického pacienta, ktorý nevie ani rok úspešne a stabilne vládnuť.

Inzercia

Pri hrách Sulíka a Čaputovej však niečo ostalo nedopovedané. Alebo nevyslovené.

Aj Sulík, aj prezidentka museli pri ultimátach rátať tiež s krajnou možnosťou – s úplným kolapsom koalície. A s predčasnými voľbami (keďže v parlamente iné „použiteľné“ strany pre vládu nevidieť). Akurát to nemohli priznať. Lebo by tým vbehli do rajónu Fica.

Téma volieb sa však nevytratila z obehu. Po dohode o Hegerovej vláde je len dočasne potlačená. A kedykoľvek sa môže na scéne objaviť opäť.

A opäť nie veľmi jasným spôsobom.

Minimálne pri prezidentke a progresívcoch (ktorí jej financovali kampaň) môžeme mať podozrenie, že nešlo len o snahu „vylepšovať vládu“. V pozadí bolo cítiť snahy ostreľovať Matoviča a vytvárať tým priestor pre rast alternatívy. Tej, ktorá sa len tesne nedostala do parlamentu a pre ktorú by boli predčasné voľby vyslobodením z exilu.

Pokiaľ ide o Sulíka, pri ňom zrejme bolo a je všetko otvorené. Kým má vyššiu verejnú podporu ako Matovičovi Obyčajní, môže smelo riskovať. Aj s krajnými možnosťami, napríklad s predčasnými voľbami. Len to nemôže priznávať nahlas. Aby nebol vyhlásený za spojenca tých, ktorí zbierajú podpisy pod referendum.

Týmto sa vlastne vraciame na začiatok. K téze, že za tlakom na predčasné voľby môžu byť buď hry Fica, Pellegriniho a parlamentnej opozície.

Alebo tej mimoparlamentnej, previazanej s Prezidentským palácom a (nepriamo) s dvoma dlhodobo nespokojnými koaličnými partnermi OĽaNO. A pri nich už Matovič nemôže ostať taký pokojný…

Možno nezaškodí pripomenúť, že prvá partia vlastne urobila z Matoviča víťaza volieb.

Druhá zas expremiéra.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame