Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. október 2008

KOMENTÁR: Kto je etickejší?

TA3 sa dočkala po hromoch a bleskoch zadosťučinenia. V demokracii to funguje na prvý pohľad jednoducho. Súdy kontrolujú vládu a parlament. A nad všetkými dohliadajú slobodné médiá. Niekto, prirodzene, musí strážiť aj tie. Namieste je nápad, aby o tom, či bolo niečo slušné alebo nie, rozhodoval nezá...

TA3 sa dočkala po hromoch a bleskoch zadosťučinenia.

V demokracii to funguje na prvý pohľad jednoducho. Súdy kontrolujú vládu a parlament. A nad všetkými dohliadajú slobodné médiá. Niekto, prirodzene, musí strážiť aj tie. Namieste je nápad, aby o tom, či bolo niečo slušné alebo nie, rozhodoval nezávislý orgán. Aj ten môže prekvapiť svojím konštatovaním.

Ako naposledy Tlačová rada SR, ktorú založili Slovenský syndikát novinárov a Združenie vydavateľov periodickej tlače. Tento strážca môže sankcionovať periodiká troma stupňami, podľa toho, ako závažne bol porušený Kódex novinárskej etiky SSN. Druhý stupeň – znepokojenie - vyjadrila rada minulý týždeň v súvislosti s informovaním o TA3.

V lete písali Trend, SME a .týždeň o čierno-bielych zoznamoch, na základe ktorých malo fungovať spravodajstvo v TA3. Existenciu zoznamov dokazoval aj Gabriel Šípoš z INEKO, dôkazy má údajne aj SME. Zoznamy potvrdili aj viacerí ľudia z prostredia TV, naposledy odchádzajúci Vincent Štofaník. Samotná Rada pre vysielanie a retransmisiu neskôr konštatovala prípady skrytej reklamy.

Podľa Tlačovej rady však trojica médií informovaním o neetickom správaní TA3 porušila etický kódex. Konkrétne články nedodržali pravidlo o pravdivom a overenom informovaní. Toť problém. Táto formulka z etického kódexu je tak všeobecná, že sa dá uplatniť na 99% investigatívnych textov. Mali redaktori vziať svojim zdrojom otlačky prstov a uverejniť na ilustráciu, aby bolo všetkým jasné, že fakty sú overené?

Inzercia

Po ďalšie sa Trend, SME a .týždeň dopustili znižovania dobrého mena spomínanej osoby a nedali priestor všetkým zainteresovaným. Tak tu treba s radou súhlasiť, meno TA3 už nie je, aké bývalo. No či za to môžu neslušní novinári alebo riadenie TA3, je minimálne diskutabilné.
Dať priestor všetkým zainteresovaným znie rovnako pekne. TA3 reagovala. A ak nie priamo na otázky novinárov, tak potom, a o to radikálnejšie, na napísané texty. TA3 pranierovala spomínané médiá vo všeobecnosti a bez dokázania opaku. V tomto prípade sa tu zo strany kontrolného orgánu predostiera zvláštna požiadavka, ktorá akoby vytyčovala neotrasiteľnú tézu, že dať priestor všetkým stranám je dôležitejšie, ako dokázať pravdu. Podľa autora tohto textu je však vyššou hodnotou dôkaz, ktorým čitateľ zistí, ktorá strana pravdu má. Spytovať sa vraha na pocity z činu je na rade potom, ako mu ho dokážeme.

Úsudky orgánov činných v mediálnom konaní dnešných novinárov príliš netrápia. Na ústne konanie, na ktoré pozvala Tlačová rada všetky strany, prišla iba TA3. Žiadosť o uverejnenie rozhodnutia rady neuverejnil nikto z trojice „neetických“. Laicky povedané – majú ich na háku. Zlé by to bolo, ak by morálka a slušnosť naozaj „dostali po rukách“. V tomto prípade ide však o čudný verdikt, ktorý skôr pôsobí ako i tak dosť slabé zadosťučinenie pre TA3 za neetické informovanie o jej neetickosti a chamtivosti.

Pavol Rábara
Foto: autor

Poznámka pre korektnosť: Autor je spolupracovník portálu Mediálne.sk, ktorý vlastní vydavateľ Trendu – spoločnosť Trend Holding.

Odporúčame

Farmár, bankár a mediálny magnát

Farmár, bankár a mediálny magnát

Čo to urobil Boh, keď stvoril vesmír a túto planétu? A potom živé tvory a ľudí? Nič nepochopiteľné, len začal ako prvý podnikať. A hneď vo veľkom. V USA vznikol nedávno dokument, ktorý predstavuje podnikateľov trochu inak, ako ich poznáme z bežných rečí. Stereotypy typu „držgroši, vykorisťovatelia č...

EKONOMIKA: Nie kríza, ale koniec jednej éry

EKONOMIKA: Nie kríza, ale koniec jednej éry

Trhy sú prirodzene nestabilné. Svedčí o tom dnešná finančná kríza, ale aj známe udalosti poslednej štvrtiny 20. storočia. Bez zásahu menových inštitúcií by totiž ekonomika padla najmenej štyrikrát – v rokoch 1982, 1987, 1994 a 1997. Myslí si to finančník George Soros. George Soros, muž, o ktorom s...

KOMENTÁR: Utopení v oranžáde

KOMENTÁR: Utopení v oranžáde

Českou republikou sa cez víkend prehnal oranžový valec. A nepochádza zo Zlatej Idky, ale z centrály ČSSD. Krajské a senátne voľby sa pre vládne strany skončili pohromou. Mapa regiónov sa topí v oranžáde. Pritom ešte pred mesiacom si občianski demokrati nepripúšťali, že by v komunálnych voľbách neob...