KOMENTÁR: Kto je etickejší?

TA3 sa dočkala po hromoch a bleskoch zadosťučinenia.

V demokracii to funguje na prvý pohľad jednoducho. Súdy kontrolujú vládu a parlament. A nad všetkými dohliadajú slobodné médiá. Niekto, prirodzene, musí strážiť aj tie. Namieste je nápad, aby o tom, či bolo niečo slušné alebo nie, rozhodoval nezávislý orgán. Aj ten môže prekvapiť svojím konštatovaním.

Ako naposledy Tlačová rada SR, ktorú založili Slovenský syndikát novinárov a Združenie vydavateľov periodickej tlače. Tento strážca môže sankcionovať periodiká troma stupňami, podľa toho, ako závažne bol porušený Kódex novinárskej etiky SSN. Druhý stupeň – znepokojenie - vyjadrila rada minulý týždeň v súvislosti s informovaním o TA3.

V lete písali Trend, SME a .týždeň o čierno-bielych zoznamoch, na základe ktorých malo fungovať spravodajstvo v TA3. Existenciu zoznamov dokazoval aj Gabriel Šípoš z INEKO, dôkazy má údajne aj SME. Zoznamy potvrdili aj viacerí ľudia z prostredia TV, naposledy odchádzajúci Vincent Štofaník. Samotná Rada pre vysielanie a retransmisiu neskôr konštatovala prípady skrytej reklamy.

Podľa Tlačovej rady však trojica médií informovaním o neetickom správaní TA3 porušila etický kódex. Konkrétne články nedodržali pravidlo o pravdivom a overenom informovaní. Toť problém. Táto formulka z etického kódexu je tak všeobecná, že sa dá uplatniť na 99% investigatívnych textov. Mali redaktori vziať svojim zdrojom otlačky prstov a uverejniť na ilustráciu, aby bolo všetkým jasné, že fakty sú overené?

Po ďalšie sa Trend, SME a .týždeň dopustili znižovania dobrého mena spomínanej osoby a nedali priestor všetkým zainteresovaným. Tak tu treba s radou súhlasiť, meno TA3 už nie je, aké bývalo. No či za to môžu neslušní novinári alebo riadenie TA3, je minimálne diskutabilné.
Dať priestor všetkým zainteresovaným znie rovnako pekne. TA3 reagovala. A ak nie priamo na otázky novinárov, tak potom, a o to radikálnejšie, na napísané texty. TA3 pranierovala spomínané médiá vo všeobecnosti a bez dokázania opaku. V tomto prípade sa tu zo strany kontrolného orgánu predostiera zvláštna požiadavka, ktorá akoby vytyčovala neotrasiteľnú tézu, že dať priestor všetkým stranám je dôležitejšie, ako dokázať pravdu. Podľa autora tohto textu je však vyššou hodnotou dôkaz, ktorým čitateľ zistí, ktorá strana pravdu má. Spytovať sa vraha na pocity z činu je na rade potom, ako mu ho dokážeme.

Úsudky orgánov činných v mediálnom konaní dnešných novinárov príliš netrápia. Na ústne konanie, na ktoré pozvala Tlačová rada všetky strany, prišla iba TA3. Žiadosť o uverejnenie rozhodnutia rady neuverejnil nikto z trojice „neetických“. Laicky povedané – majú ich na háku. Zlé by to bolo, ak by morálka a slušnosť naozaj „dostali po rukách“. V tomto prípade ide však o čudný verdikt, ktorý skôr pôsobí ako i tak dosť slabé zadosťučinenie pre TA3 za neetické informovanie o jej neetickosti a chamtivosti.

Pavol Rábara
Foto: autor

Poznámka pre korektnosť: Autor je spolupracovník portálu Mediálne.sk, ktorý vlastní vydavateľ Trendu – spoločnosť Trend Holding.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo