Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. apríl 2021

Z rakúskeho lockdownu

Piaty a posledný list Slovákom

Nie, z pandémie ma nevykúpi EÚ ani Orbán s Kaczynskim, ani moji otcovia biskupi.

Piaty a posledný list Slovákom

Ilustračná foto Flickr

Milí Slováci, už aj prestanem s písaním listov, no zo štvrtého tvrdého lockdownu, ktorý nám dnes ráno začal platiť tu vo východnom Rakúsku, vás ešte predsa len musím pozdraviť. Náladu mám neprimerane dobrú, tak sa chcem s vami o ňu podeliť.

Máte to momentálne ťažšie ako my, stále vám zomiera strašne veľa ľudí a ste pod jednou z najviac protikresťanských vlád, tak vás chcem trochu povzbudiť.

Pekne nám svieti slniečko, už včera som otvoril sezónu plávaním v jazere, po mne sa vrhli do vody aj detičky a boli sme šťastní. Už niekoľkokrát dostali zmrzku, obchody nám síce dnes zavreli, zmrzlinárne však vraj ostanú otvorené, no čo viac potrebujeme pre svoje šťastie. Keď píšem tieto riadky, pobehuje po našom vidieckom dvore kŕdeľ detí. Sme viac vonku, dýchame voľnejšie, dokonca smieme bez rúška na ulicu.

Testovať sa tu môžeme pomaly každý deň, žena mala včera antigén, ja budem mať zajtra antigén, práve nám boli doručené županove „testy na pľuvanie“ a hneď potom sme si na úrade vyzdvihli lízankový test „Lollipop“, ktorý malá potrebuje pre návrat do škôlky po prázdninách.

Veľkonočné rodinné stretnutia máme zase zakázané, v súlade s novým výnosom ministra zdravotníctva príde ku mne jedine moja sestra, ktorá je nasrdená na vládu a neviem na koho ešte. Veľmi som chcel vidieť rodičov, nie je to možné, oni by nás ani takto pretestovaných neprijali, príliš sa boja vírusu aj polície. Pre svoju útechu si vyratúvam, koľko sme v tých štyroch lockdownoch už ušetrili, dohromady dva litre. Jaj, aká to potom bude radosť rozhadzovať!

Na rozdiel od vás v Rakúsku zrejme nejaké tie veľkonočné omše budú. Pomáha nám, že návštevnosť rakúskych kostolov je na Veľkú noc rádovo nižšia ako na Vianoce, mnohým sa tu asi zmŕtvychvstanie príliš nepozdáva.

Najväčšou udalosťou pre mňa je, že ma poprosila príslušná farníčka, či nemôžem zajtra v kostole robiť na jednu hodinu strážcu hrobu. Vykonával som v rôznych farnostiach všelijaké služby, túto ešte nie. Súhlasil som. Mám pred tou hodinou obrovský rešpekt, v kuse na ňu myslím. Strážiť hrob svojho Pána, dúfajúc v jeho vzkriesenie a v môj nový život – čo by sa mohlo hodiť lepšie do tejto doby?

Som z toho vzrušený. Neviem ešte, čo v tej hodine spravím. Ruženec dám asi len jeden, nechcem si omámiť myseľ, chcem sa bázni Božej odovzdať. Možno si poplačem, možno sa pousmejem, možno budem ticho ako hrob. Bude to neočakávaný vrchol v mojom vyschnutom duchovnom živote.

Dôležitým detailom je, že budem tú hodinu pri Pánovom hrobe sám. Farníčka ma ubezpečila, že zjavenie nejakého iného veriaceho je vysoko nepravdepodobné.

No a sedieť sám pred hrobom, to ma v danej chvíli už nestraší. Tá samota vyjadruje hlbšiu pravdu.

V priebehu tejto dlhej pandémie som totiž nadobudol taký pocit života, ktorý pomaly hraničí s existencializmom. Existencializmus v zmysle: byť hodený do tohto života, musieť žiť a musieť sa rozhodovať, a pritom často ani náhodou netušiť, podľa čoho. Existencializmus aj v zmysle: musieť konať, odsúdený na omyl.

Neviem ako vy, ale mne mnohé z toho, čo ma pred pandémiou držalo alebo mi aspoň nebránilo v živote, prestalo byť oporou.

Som človekom písaného slova, kultúru, divadlo, literatúru a filozofiu milujem, nenašiel som však žiadne umelecké dielo, ktoré by aspoň náznakovo reflektovalo obdobie korony. Umelci a myslitelia sú bezradní, je tu len ticho, ohlušujúco ticho. Ako najaktuálnejšia analýza korony sa mi javí „Dekameron“ z rokov 1349 – 1353. V Dekamerone sa stretáva v jednom vidieckom sídle viacero ľudí z rôznych domácností, dnešného čitateľa to môže pohoršiť.

V každom prípade, písomníctvo rokov 2020 – 2021 ma nevykúpi.

Ja som aj milovník Európy. Viem, že to pre niekoho môže znieť smiešne, ale krása a pestrosť Európy aj s historicky jedinečným pokusom jej zjednotenia ma neprestanú nadchýnať. Nemusím tu vysvetľovať, že krásny nápad spoločného európskeho nákupu vakcín sa skončil ako veľký prúser. To sa stáva, mne sa stalo niečo horšie: odvtedy už neviem Brusel brať vážne.

Inzercia

Nie, žiaľ, Európa ma nevykúpi.

Ako samozrejmú danosť som brával naše národné štáty. Nijako ich nespochybňujem, len som s hrôzou zistil, že prakticky všetky vlády európskych štátov sa ukázali v najväčšej núdzi ako nespôsobilé. Nehovorím to preto, že by som si chcel lacno kopnúť do nejakého politického oponenta, ide mi o pravý opak.

Súhlasím s heslom, že si musíme chyby z prvej vlny – až na hotové zločiny – odpustiť. V niečom naši vladári tápu stále v temnote, no nejaká tá vedecká evidencia sa medzitým predsa len získala. Napríklad vieme zo štúdií, že zrušenie veľkých zhromaždení je vysoko účinným opatrením. Rovnako vieme, že plošný zákaz vychádzania má malý a často aj kontraproduktívny účinok.

Uvádzam len jeden príklad. Konzervatívna grécka vláda nútila obyvateľov dlhé mesiace, aby opustili svoje bydliská len v najbližšom okolí a len hlásením esemeskou na úrade. Bolo to (opakované) šialenstvo, zdravšie by bolo Grékov vyhnať ďaleko von na čerstvý vzduch, do vzdialených lesov, na osamelé pláže. Výsledkom bolo, že Gréci rezignovali na výlety, stretávali sa v malých bytoch a korona začala veselo kosiť. Uvádzam ten príklad, lebo grécka vláda si nedávno tú osudovú chybu priznala a odstránila ju. Ale koľko vlád tu máme, ktoré v každej novej vlne so zúfalým automatizmom opakujú tie isté chyby? Väčšinu. Je mrazivé to vidieť.

Priamočiarosť vírusu spočíva v tom, že nedá žiadnej z ideológií, ktoré dominujú v Európe, za pravdu. Máme tu načisto ľavicovú španielsku vládu, ktorá chudobných zamkla mesiace v panelákových bytoch, ktoré často ani nemajú výhľad na ulicu. Výsledok: španielska nadmerná úmrtnosť v roku 2020 bola o 17 percent vyššia ako v priemere rokov 2015 – 2019. Máme tu popredného liberála Emmanuela Macrona, ktorý dlhé mesiace a opakovane púšťal ľudí na ulicu len s priepustkami. Výsledok: už nie je proroctvom predpovedať, že Francúzsko pri dnešných číslach skončí medzi najhoršími.

Dnes sa stretli Orbán, Morawiecki a Salvini, aby rokovali o možnej európskej aliancii svojich strán. Politicky im fandím, sú to moji ľudia. Nedá sa mi však nepriznať fakt, že práve maďarská a poľská vláda v kľúčovej skúške našej doby hanebne neobstáli. Orbán si zamuroval s inštinktom nacionalistu svoj národný štát, nijako to nepomohlo, Maďarsko má tretiu najvyššiu úmrtnosť sveta, u tohto suseda zomiera 300 ľudí denne. Menej na očiach je Poľsko, ktoré však už v roku 2020 registrovalo najvyššiu nadmernú úmrtnosť Európy (19 percent), a pritom veľké umieranie sa tam len začína.

Keď sa raz zrátajú straty, o popredné miesta v úmrtnosti si budú konkurovať takmer všetky európske vlády: najfeši mainstreamoví liberáli, celá ľavica s možnou výnimkou tej škandinávskej, populistickí pomätenci všelijakých českých, slovenských a balkánskych odtieňov a, žiaľ, aj národno-kresťanský konzervativizmus mojich miláčikov.

Nie, ani Orbán, ani Kaczynski ma nevykúpi.

Som rakúsky katolík, práve počas korony som sa však začal cítiť vo svojej cirkvi opustený. Je k tomu povedané už všetko: moji biskupi s hravou ľahkosťou zrušili sviatosti, nadávali veriacim túžiacim po eucharistii do sprostých frflošov, kým mnohí rakúski farári súťažili, kto na protest proti vatikánskemu zákazu požehnania homosexuálnych párov rýchlejšie vyvesí dúhovú vlajku na kostolnú vežu.

Nie, nehnevajte sa, ani moji otcovia biskupi ma nevykúpia.

Zo spoločenského diskurzu vzniká dojem, že jediné, čo nás vykúpi, je očkovanie proti Covid-19. A naozaj, množstvo tých vakcín sa javí ako záchrana, len vakcíny nás podľa všetkého môžu vyviesť z tohto moru von. Bez rizika to nie je, o dlhodobých účinkoch nemôžeme vedieť nič, no ťažko si viem predstaviť, že by prínos zďaleka nevyvážil riziká.

Lenže: predĺženie života ešte nie je vykúpením.

Idem zajtra do nášho kostola, lebo chcem v samote pred hrobom myslieť aj na tú dnešnú Poslednú večeru. Ježiš Kristus nám dal seba za pokrm a nápoj v Oltárnej sviatosti. Jedine on ma vykúpi.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame