REAKCIA: Veľa otázok o ľudskej hodnote Richarda Sulíka

Richard Sulík spravil pre Slovensko veľa. Napríklad vymyslel daňovú reformu a aj vďaka jeho úsiliu sa zaviedla (úspešná) rovná daň. Žije zmysluplný život, ktorý je hodnotný pre ostatných. Pre nás.

Zásadnou chybou, ktorú však Sulík robí ako odporca úplného zákazu interrupcií, je to, že delí ľudí na rozličné kategórie. Považuje nenarodené dieťa, vysokoškolského profesora, vraha či alkoholika za ľudí s inou hodnotou. Áno, títo sa od seba nesmierne líšia. Sulík sa však ohľadom vymenovaných kategórií pýta: „každý život má mať rovnakú hodnotu?“

V svojom blogposte Život je hodnotný tým, čo z neho spravíme označuje rovno za chybu, ak si myslíme, že každý život má rovnakú hodnotu (nie je to základné etické a morálne pravidlo?). Prísne ekonomicky vzaté: nie každý život má rovnakú hodnotu. Áno, vysokoškolský profesor má prínos pre spoločnosť, kým alkoholik predstavuje pre spoločnosť či pre rodinu záťaž. Znamená to však, že hodnota profesora a alkoholika iná? Že je iná ich ľudská dôstojnosť? Posudzuje sa inak vražda profesora ako vražda alkoholika? Profesora zavraždiť nemožno, kým alkoholika áno? (Veď odstránime nehodnotný ľudský život…)

Richard Sulík je možno skvelý ekonóm, no ako spoločenský komentátor sa veľmi neosvedčuje. Spomínaný blog je plný fráz o dogmách, dogmatizme dnešnej doby, fanatizme či „nútení ku šťastiu“ (ak žena odmietne potrat a dieťa si nechá). „Lebo že vraj matka je pod psychickým tlakom a nevie čo robí a bla bla,“ píše Sulík.
Nepáči sa mu, čo robí Jana Tutková ako šéfka Centra pre bioetickú reformu. „Tutková je nielen že slobodná, ale je ešte aj panna a ide mudrovať o interrupciách.“ Ako vie, že Tutková je panna? Keby sa vydala, zažila prvú noc, potom už môže „mudrovať o interrupciách“? A ekonómovia tiež môžu? „[Tutková] nezažila ani interrupciu, ani manželstvo, ani tehotenstvo, ani vzťah, ani len sex a ide vykladať iným ženám, čo smú a čo nesmú. Toto je ukážka tolerancie,“ rozhorčuje sa Sulík. „Samozrejme, ani ja som nezažil tehotenstvo a interrupciu (sex už áno). Rozdiel je ale v tom, že ja matkám v ťažkej situácii nechcem diktovať ako sa majú rozhodnúť.“ Sulík by mohol pochopiť, že v slobodnej spoločnosti môže aj Tutková povedať, čo si myslí. A neznamená to, že niečo iným diktuje. Prečo píše aj Sulík blogy a diktuje iným, čo majú čítať a čo si majú myslieť?
Podľa Sulíka nemá postihnuté dieťa právo na život. „A kde je právo rodičov na normálny život? To teraz majú zvyšok života stráviť riešením bezbariérových vstupov a žobroniť na drahé operácie? … Ale pýtam sa, má zmysel nútiť ďalších rodičov aby tiež mali postihnuté dieťa? Nie je ďaleko rozumnejšie ich nechať sa slobodne rozhodnúť, aby postihnuté porodili len v tom prípade, že to naozaj chcú?“ Kto tu koho núti?

Sulíkov štylistický a názorový guľáš obsahuje aj zmienku o Hitlerovi a Stalinovi, ktorí by sa ako prví dvaja hodili na zoznam interrupcií. Ako by v čase ich počatia Sulík vedel, že sa stanú diktátormi a vrahmi? Či by preventívne nechal všetky ženy ísť na interrupciu? (Po vojne je každý generál.)
Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne. Kto spomína Hitlera, sám môže mať jeho črty. Ak sa nemýlim, práve Hitler delil ľudí na rozličné kategórie. Hodnotu mali modrookí blonďaví Nemci, bez hodnoty boli Židia, na dolných priečkach – najlepšie ako otroci – mali byť Slovania. Nechcem uštedriť nikomu ranu pod pás, ale výplod Sulíkovho myslenia ho pripodobňuje priamo Hitlerovi. Žiaľ.

Sulík ako milovník detí pokladá interrupciu za krajné riešenie. Za krajné ho zrejme pokladajú aj odporcovia interrupcií. Sulík protestuje „proti tomu, aby štát, cirkev alebo ktokoľvek iný určoval iným dospelým ľuďom ako majú žiť, len preto že niektoré panny už nimi dávno nemali byť.“ Vidno, že liberálovi Sulíkovi nesedí slobodná výmena iných názorov. Tutková by si najradšej mala nechať amputovať hlavu alebo – ako to napísal – už dávno nemala byť pannou. Čo ak Sulík nikdy nemal mať pohlavný styk?

Matúš Demko
Foto: Marek Mačica

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo