Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. marec 2021

PS vs. OĽaNO

Čo je za tým, že progresívci po útlme opäť rastú

V tábore znechutených voličov koalície sa dejú veľké presuny, z ktorých profituje Pellegriniho Hlas a Progresívne Slovensko.

Čo je za tým, že progresívci po útlme opäť rastú

Foto: Facebook Progresívneho Slovenska

Najnovší prieskum agentúry Median pre RTVS potvrdil trendy, ktoré vo svojich prieskumoch preferencií zaznamenávajú aj iné agentúry: vládne OĽaNO je v hlbokom páde, v priebehu roku stratilo oproti volebnému výsledku zhruba 60 percent voličov. SaS je zas na tom oproti voľbám výrazne lepšie, ale po veľkom vzostupe na jeseň a v decembri z minulého roka, keď jej Focus a AKO namerali okolo 16 percent, platí, že zničujúca vojna Matoviča a Sulíka nepomáha ani liberálom. Pellegriniho Hlas profituje z vládneho marazmu najviac, od konca minulého roka sa drží bezpečne nad 20 percentami.

Progresívci s 9,3 percentami

A je tu ešte jedna významná zmena, ktorá prichádza z mimoparlamentného priestoru: kým KDH z masívneho prepadu OĽaNO neťaží a stále je zakonzervované vo svojej pasci 4 až 5 percent, naopak, progresívci začali od začiatku roka naberať. Tento vývoj ukazujú aj čísla agentúry Median, v januárovom prieskume malo PS 6,5 percenta, najnovšie poskočilo zhruba o tri body na 9,3 percenta.

Progresívci sa pritom dlhé mesiace po voľbách trápili. Náplasťou im bolo len to, že jadro voličov koalície PS/Spolu prešlo k PS ako k značke s vyprofilovanou emóciou, vďaka čomu sa progresívci udržali nad piatimi percentami. No inak v povolebnej verejnej debate zhasli. Malo to aj čisto objektívny dôvod, progresívnym témam aj politikom nijako nepriala pandémia, ktorá prekryla všetko, mimoparlamentná strana s občasnými facebookovými výkrikmi nebola zaujímavá ani pre blízke liberálne médiá. Do toho ešte prišla SaS, ktorá začala rásť, a Sulíkova nová hviezda, Jana Bittó Cigániková, sa stala hovorkyňou takzvaných reprodukčných práv žien. Až sa zdalo, že saskárski liberáli, ktorí nabrali nový dych – to ešte mali medzi sebou Luciu Nicholsonovú –, postupne PS vytlačia mimo ihriska. 

Čo sa však odvtedy zmenilo, keď podľa Medianu zrazu delí PS od SaS už len rozdiel v rámci štatistickej odchýlky? Progresívci nevedia témami zaujať ani dnes, Bihariovej strana pôsobí politicky nemohúco, hlásiť sa k nej už ani zďaleka nie je také cool ako v roku 2019, keď sa nad nimi rozprestrela obloha s Čaputovej žiarou. Lenže v ich prospech sa teraz menia poveternostné podmienky.

Bláznivá vládna kríza priniesla deštrukciu politiky a štátu, ešte žiaden slovenský premiér nebol taký nepopulárny ako Matovič, Sulík zas útok na Matoviča miestami prepálil a koaličný konflikt tak sťahuje nadol všetkých účastníkov. Na prvý pohľad to vyzerá, že kým od leta SaS získavala do svojho košiara sklamaných voličov OĽaNO, teraz nastupuje nový trend, keď SaS stagnuje až stráca a celkovo frustrovaní voliči zmeny hľadajú útočisko inde, mnohí aj u PS.

Tu treba mať pred očami širší obraz: ešte koncom roka 2019 chcelo voliť PS/Spolu 10 až viac percent voličov, potom prišiel uragán Matovič a uchmatol mladých protismeráckych voličov aj progresívcom. Tí teraz rok po volebnom fiasku nanovo čerpajú z rezervoára, ktorý si budovali vo svojom superúspešnom roku 2019 (triumf Zuzany Čaputovej aj víťazstvo v eurovoľbách).  

Pozrime sa preto hlbšie do dát, ktoré nám poskytla agentúra Median: tých takmer sedem percent voličov, ktorí vo februárových voľbách 2020 dali hlas PS/Spolu, boli najčastejšie mladí ľudia vo veku 18 až 39 rokov. Progresívci mali veľmi silnú pozíciu medzi prvovoličmi, študentmi, obyvateľmi Bratislavského kraja aj medzi tými, ktorí štyri roky dozadu volili Sieť a SaS. Po voľbách 2020 však progresívcom brala voličov SaS, časť tejto straty im vykompenzovali voliči Za ľudí. Podľa analýz Medianu sa momentálne darí PS v najmladšej vekovej skupine 18 až 29 rokov. Z marcového prieskumu tiež vyplýva, že PS oslovuje aj voličov, ktorí pred rokom volili Za ľudí, Most-Híd a OĽaNO.

Prudký prepad OĽaNO, minuloročný rast SaS a terajší vzostup PS spolu úzko súvisia, keďže veľká časť voličov nie je viazaná na jednu stranu, patria skôr k jednému veľkému táboru a o tom, komu dajú napokon hlas, rozhoduje momentálna emócia.

Analytik Michal Mislovič z Medianu pripravil preto pre Postoj aj analýzu voličských pohybov u OĽaNO. Veková štruktúra Matovičových voličov z februára 2020 bola oveľa vyrovnanejšia než u PS/Spolu, aj Matovičovi sa však darilo častejšie osloviť mladších voličov vo veku 18 až 39 rokov.

To sa teraz trochu mení – v septembri 2020 deklarovali OĽaNO podporu stále častejšie mladší ľudia vo veku 18 – 34 rokov, oproti voľbám hnutie prichádzalo o starších voličov a celkovo z úbytkov OĽaNO ťažila najmä SaS a čiastočne aj Pellegriniho Hlas. OĽaNO padalo nadol aj nasledujúce mesiace, jeho voliči odchádzali najmä smerom k SaS a Hlasu, s týmto prepadom sa trochu menila aj veková štruktúra voličov Matoviča. Ubudli sympatie mladších voličov, a tak z jednotlivých vekových kategórií má teraz OĽaNO najsilnejšie zastúpenie štyridsiatnikov.

Ale vo voľbách bude všetko zas inak

Na tieto dáta sa však nedá pozerať staticky. Výhodou prieskumov Medianu je, že nemerajú len aktuálne voličské preferencie, ale aj volebný potenciál, ktorý signalizuje, aký zisk by mohla konkrétna strana dosiahnuť, ak by sa jej podarilo presvedčiť všetkých voličov, ktorí jej voľbu zvažujú.

Analytik Mislovič z Medianu pre Postoj upozorňuje, že hoci sa OĽaNO masívne prepadlo v preferenciách, stále má pomerne vysoký volebný potenciál, zhruba rovnaký ako koncom roka 2019, teda na úrovni 17 percent. To isté platí aj o PS, ktoré má v marci 2021 potenciál okolo 18 percent. Podľa dát Medianu sú to práve strany ako SaS, PS, Za ľudí alebo Sme rodina, ktoré nemajú pevné voličské jadrá.

Z toho všetkého vyplýva aj poučenie pre prípadné predčasné voľby, ktoré sú dnes pravdepodobnejšie než kedykoľvek predtým, – jedna vec sú preferencie ako snímka momentálnych nálad, niečo celkom iné bude volebná realita, v ktorej aj preferenčný skokan môže dopadnúť na tvrdú zem. To by mal mať na pamäti aj Richard Sulík, ktorý sa z lídrov rozpadnutej koalície bojí predčasných volieb zjavne najmenej.

Inzercia

Odporúčame