Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. marec 2021

Dilema

Dám si zmeniť DNA alebo radšej skonám na krvné zrazeniny?

Po tom, čo Nemecko, Francúzsko, Taliansko a iné štáty po­zastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca, riešim výber vakcíny aj ja.

Dám si zmeniť DNA alebo radšej skonám na krvné zrazeniny?

Foto – TASR/AP

Pravdaže, Európan si vakcínu nevyberie, takú slobodu majú len občania Srbska, no podľa očkovacieho plánu Rakúskej republiky mi pripadne asi niekedy v lete práva tá zlopovestná AstraZeneca a budem sa musieť nejako rozhodnúť.

Na úvod chcem zdôrazniť, že pre svoje rozhodnutie čerpám výlučne z mienkotvorných mainstreamových médií. Aj keď sa veľmi neviem dopátrať k vierohodným informáciám, vyhýbam sa alternatívnym strán­kam ako čert krížu, chcem si zachovať v rámci možností čistú hla­vu. Verte-neverte, v živote som ne­zaví­tal na antivaxerskú web­strán­ku, pociťujem voči tomu in­štinktívny odpor.

To, že je to výbušná téma, som si všimol na Vianoce, pokazila nám to­tiž Štedrý večer. Ukázalo sa, že sa môj doteraz úplne apolitický brat pre koronu politizoval. Nielenže prestal veriť vláde (čo považujem za zdravý reflex, tiež jej neverím), no začal aj fičať na mne neznámych facebookových stránkach, odrazu je z neho presvedčený anti­va­xer. Pri štedrovečernom stole sedel aj môj otec, ktorému chirurgovia raz vyrezali pľúcny lalok a ktorý ako rizikový pacient netrpezlivo čaká na vakcínu. Keď sa otec pokúšal o vtip („Ralph, všetci, čo sa nedajú očkovať, zomrú“), buchol brat dvermi a utiekol z rodného domu.

Môj proces uvažovania má viacero rovín, najmä etických, je v ňom prí­tomný náboženský rozmer, zdravotné argumenty hrajú až druhé husle. Ja som totiž zdravý ako býk. Som už síce trochu postarší chren, mám 48 rokov, do vienka som však dostal silnú telesnú vý­ba­vu dvoch starosedliackych rodov. Ne­bývam chorý, zimné pre­chladnutie vyležím za deň a pol. S veľkou pravde­po­dobnosťou sa dá vy­lúčiť, že by som na co­vid-19 zomrel.

O môj život teda nepôjde. Ide o život druhých.

Mojou prvou premisou je, že sa dám v každom prípade očkovať, ani chvíľu som o tom nepochyboval. Beriem to ako samozrejmý prejav so­li­darity. Chcem prispieť k tomu, aby ľudstvo čo najrýchlejšie prekonalo ten mor a aby sme dostali späť svoje občianske práva.

Druhou premisou je, že sa nebudem pretláčať. Kým takí zraniteľní ľudia ako môj otec ešte ani nedostali termín na očkovanie, dať to na Cibulkovú neprichádza do úvahy. Hanbil by som sa ako pes, volať otcovi s tým, že „eh, oci, vieš, už som zaočkovaný“.

Treťou premisou je, že nechcem ani nepriamo, ani na výskumné účely podporovať umelé potraty. Práve o tomto aspekte sa hovorí v mien­ko­tvor­ných mé­diách naj­menej. Niekde som čítal, že najmä vektorové vak­cí­ny ako As­t­raZeneca a Sputnik V používajú bunky z potratených tiel vo via­ce­rých fázach výskumu. Rozumiem tomu tak, že plod sa nikdy nepotratí špeciálne na účely výskumu, ale aj tak chcem o tom vedieť viac. Je to jediné, čo ma môže odradiť od inak skvelého Sputnika. Niektorí americkí biskupi odmietajú z pro-life dôvodov vakcínu od Johnson & Johnson, tú debatu treba sledovať.

Štvrtou premisou je, že som stredoveký typ a príliš neverím ino­váciám. Sú tu vakcíny úplne nového, priekopníckeho druhu, RNA vak­cíny ako Bio­N­Tech/Pfizer a Moderna, pri ktorých som neschopný po­cho­piť ich fungovanie. Vektorové ešte chápem, tieto už nie. Ako to títo nemecko-tureckí kúzelníci (Bio­N­Tech) spravili? Netuším. Do­teraj­šie skúsenosti sú výborné, o dlhodobých následkoch nemôžeme ve­dieť nič.

Normálne by som sa voči niečomu takému zdráhal, ale je tu jeden silný argument za: pápež aj emeritný pápež si to už dali štepiť, Kon­gregácia pre náuku viery s RNA nemá problém, vyššiu autoritu nad sebou neuznávam. Nikdy som neveril, že nás začipujú alebo že nám menia DNA, som len opatrný voči neoverenému. Keďže nebudem pá­pež­s­kej­ší ako pápeži.

Moje osobné zdravie je iba piatou premisou. Všetky vakcíny sú mi dosť dobré, len jedna funguje slabo na juhoafrickú mutáciu a len jedna vyvoláva zvýšený výskyt vážnych následkov. A tu sme pri Astra­Zenece.

Vážne následky (napríklad smrť) možno nie sú veľmi početné, chápem však veľmi dobre, že tá vakcína zostane v mnohých krajinách ležať na skladoch. V kraji, kde žije moja 93-ročná babička, zom­re­la zdravotná sestra v mojom veku po vakcinácii. V priemernej ne­mec­kej populácii sa vyskytujú krvné zrazeniny v mozgu dva až päťkrát na milión ľudí, po 1,2 milióna očkovaní AstraZenecou už re­gistrovali tucet prípadov. Je to ešte málo na ďalekosiahle závery, problém to však je.

Je nepredstaviteľné, že by v histórii ľudstva existovala ne­se­rióz­nej­šia farmakorporácia, než je táto. Keď AstraZeneca musela v septembri prerušiť svoju štúdiu vo fáze 3, náhodou som sa práve nachádzal vo švédskom mieste Södertälje, v ktorom má AstraZeneca jednu zo svojich centrál. Nezazlievam im, že ma tam neprijali, ozval som sa im bez predstihu, a tak som si len zaplával v jazere pred týmto mestečkom v meste a plávajúc som si vravel, tu je to miesto, kde sa teda zachráni ľudstvo, len prečo majú počas svetlého slnečného dňa na obed zapnutých toľko lámp? Pripomínam, že tá firma musela na jeseň pri­z­nať, že – omylom! – podávali účastníkom jednej veľkej štúdie len polovicu dávky a že títo testovaní – omylom? – mali oveľa lepšie výsledky. Nemusím pripomínať, ako nás AstraZeneca už mesiace balamutí neustálym krátením dodávok.

Veríte tej firme? Ja nie. Najpodozrivejšie mi príde, že práve tie progresívne médiá, ktoré nedopriali vlastným spoluobčanom dobro­voľ­né očkovanie Sputnikom, sa teraz bijú s propagandistickým zá­palom za česť britsko-švédskej korporácie. Denník N odpálil včera celú kanonádu. Napríklad napísal: „Aj bez očkovania dostane trombózu v priemere jeden človek z tisíca. Podľa novinára Petra Koubského niet divu, že u piatich miliónov zaočkovaných došlo k tridsiatim hláseným trombózam – zvláštne by bolo, keby k nim nedošlo.“ Aha. Portugalské noviny Publico písali, že „tromboembolické fenomény tiež existujú v značnom množstve v orálnej antikoncepcii, ktorú používajú napríklad ženy každý deň, a nikto nie je preto veľmi ustarostený.“ Aha. No tak potom fajn.

Nech si to liberáli jasajúc dajú, prajem im šťastie a zdravie, ja sa dám očkovať AstraZenecou len v prípade, že mi nič iné ne­zvý­ši, lebo Astra je určite lepšia než žiadna vakcína.

Ako tradicionalista tak či tak inklinujem k tradičným vakcínam. Čínsky Sinopharm takú má, vo veľkom sa ňou očkuje za rohom v Maďarsku a v Srbsku. Funguje metódou, ktorej rozumiem – je to proste mŕtvy koronavírus. Takou metódou sa tu očkuje od čias Márie Terézie, v tomto ju vtedy podporila aj Cirkev, kým proti tomu bojovali antivaxeri ako taký Immanuel Kant.

Musím už len zistiť, či Číňania za tú vakcínu nepotratili deti. Vieme, že by boli toho schopní. Na druhej strane, tou látkou sa dal štepiť popredný branec kresťanskej Európy. Viktor Orbán mal na to jeden silný argument: veď Číňania poznajú ten vírus najdlhšie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.