KOMENTÁR: Naivný pragmatizmus Daniela Lipšica

Daniel Lipšic bol vždy spájaný s „idealistickým krídlom“ Vladimíra Palka. Idealisti KDH opustili, Lipšic zostal. Stal sa z neho pragmatik. Naivný pragmatik.

Týmito slovami nechcem podpredsedu KDH vôbec dehonestovať. Naopak. Daniela Lipšica si vážim. Od svojho vstupu do veľkej politiky koncom roku 1998, kedy sa stal vedúcim úradu ministerstva spravodlivosti a následne v roku 2000 podpredsedom kresťanských demokratov, patrí medzi nadpriemer slovenského politického podpriemeru. Študovaný, pracovitý, rozhľadený, výrečný... Presviedča o tom aj v rozhovore pre Postoy.sk.

V zlej partii
Slovník cudzích slov definuje pragmatizmus ako zameranosť na efektivitu a užitočnosť riešenia problému. Čo viac možno od politika očakávať? Žiaľ, v súčasnom KDH so snahou o riešenie problémov nepochodíte. Naopak, zaujmú tí, ktorí nevidia, nepočujú, nerozprávajú... Veď schválne... Kedy ste naposledy videli podpredsedníčku pre tlač a verejné pôsobenie (sic!) Máriu Sabolovú? Počuli ste tri vety k súčasnej ekonomickej kríze od podpredsedu pre ekonomiku Júliusa Brocku? A ruku na srdce, kto z vás vie, že KDH má aj podpredsedu pre regióny? Len tak pre zaujímavosť, volá sa Pavol Tarcala. Snaživý Lipšic sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Do súčasného predsedníctva akosi nezapadá.

Navyše, jeho aktivita je presolená veľkou dávkou politickej naivity. To nie je žiadne ohováranie. Nabonzoval to na seba sám: „Jedna z vecí, ktorú mi aj moji priatelia sem-tam vyčítajú, je, že som naivný...“ (SME, 29.2.2008) . Slová priateľov potvrdzujú Lipšicove politické kroky.

Dôkaz č. 1
Keď Palko a spol. opúšťali KDH, Lipšic sa rozhodol zostať. Pochopiteľné rozhodnutie. Spája sa v ňom dôvera v zmenu KDH zvnútra a chuť nevypadnúť z vrcholovej politiky v najlepších rokoch. Pár dní po Palkovom odchode podpredseda kresťanských demokratov prišiel s akčným plánom spoločnej tieňovej vlády a požiadavkou záväzku opozičných strán, že po voľbách nepôjdu do vlády so stranou SMER.

Na jednej strane chvályhodná snaha prebudiť bezvládne opozičné strany aspoň k simulovaniu nejakých aktivít, na druhej strane neskonalá naivita prevedenia tohto kroku. Lipšic svoje nápady nepredostrel vo vnútri svojej strany – nečudo, veď odpoveď predsedníctva snívajúceho o vláde so Smerom po roku 2010 bola vopred známa - ale na tlačovke. Očakával, že jeho výzva zarezonuje medzi opozičnými voličmi? Tí tu nie sú na to, aby suplovali prácu driemajúcich politikov a vytvárali tlak zvonka. Lipšicova snaha vyšla naprázdno.

Dôkaz č. 2
„Iveta Radičová má najväčšiu šancu získať podporu. Myslím, že by sme mali prejaviť veľkorysosť a dohodnúť sa na jej kandidatúre,“ deklaroval svoj postoj v rozhovore pre SME D. Lipšic . Názor, ktorý sa dá chápať. Prekvapením je zápal, s akým Lipšic podporuje opozičnú kandidátku. Dokonca horlivejšie ako jej stranícky šéf. Pre portál aktualne.sk priznal , že členov KDH vyzýva k tomu, aby nevolili Františka Mikloška, ale Ivetu Radičovú. V rozhovore pre Postoy.sk vysvetľuje svoje konanie: „Ak síce prvé kolo Iveta Radičová prehrá, ale Gašparovičov náskok nebude nejaký veľký, tak je dosť možné, že pre druhé kolo nastane mobilizácia opozičných voličov. Ktorí si povedia, že už majú toho tí smeráci dosť - vládu, parlament, Ústavný súd. Ak bude rozdiel veľký aj v prvom kole, tak si myslím, že Gašparovič s prehľadom druhé kolo vyhrá. To nebude mať motivačný účinok. Preto si myslím, že nie je jedno, či tie hlasy v prvom kole rozdrobíme alebo nie.“

Lipšic ignoruje skutočnosť, že veľká časť voličov KDH nesympatizuje s odídencom Mikloška či s liberálkou Radičovou, ale beznázorovým Ivanom Gašparovičom. Strašiť tým, že Mikloško odoberá hlasy Radičovej, je nemiestne. Efektívnejšie a serióznejšie by bolo angažovanie Lipšica pri motivovaní členov KDH nepodporiť Gašparoviča a nie strašenie svojím priateľom Mikloškom.

Bude z neho predseda?
Podľa jedného staršieho prieskumu by až 28% sympatizantov KDH podporilo na čele hnutia D. Lipšica. Ak by o tom mohla rozhodovať celá verejnosť, s 15,2% by opäť zvíťazil Lipšic. Na budúcoročnom júnovom sneme, poslednom pred parlamentnými voľbami v roku 2010, však nebude predsedu hnutia vyberať verejnosť ani sympatizanti, ale členovia KDH. Ich rozhodnutie buď zbezvýznamní KDH na ďalšie roky alebo prinesie očistný rez. Zdá sa, že reálnejšou je prvá možnosť.

Od posledného snemu, na ktorom Pavol Hrušovský porazil V. Palka uplynul rok a pol. Napriek turbulenciám vyvolaným odchodom Palkovej skupiny si KDH udržalo svojich stabilných 6-8% a svojou nevyhranenou politikou aj vysoký koaličný potenciál. Napriek vysokej pravdepodobnosti, že budúcu vládu bude zostavovať SMER – SNS, drieme v mnohých členoch KDH nádej, že ich strana, za istých okolností, môže prehovoriť do vytvárania koalície. V takejto situácii je kandidatúra Lipšica brojaceho proti SMERu a navyše spájaného s odmietnutým Palkom vopred neúspešným pokusom. Navyše, ak sa o post plánuje uchádzať súčasný predseda.
V situácii, keď je Lipšic so svojím volaním po tvrdom postupe voči SMERu v strane takmer osamotený, by ho vo voľbách porazil nielen Hrušovský, ale aj Július Brocka či Mária Sabolová. Stačí predvádzať proficovské tančeky.

Lipšicovi by paradoxne mohol popri súčasnom politickom úpadku KDH pomôcť aj percentuálny pád, ktorý by signalizoval slabnutie strany. Vážnejšie otrasy môžu priniesť už budúcoročné eurovoľby.

Imrich Gazda
Foto: Martin Magda st. (1) a Pavol Rábara (1)

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články o téme