Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
28. marec 2021

Zápisky z trolejbusu

Čo robíš, ty hovädo, prečo mi lámeš smerovku?

Vymenil stavebnú firmu za šoférovanie bratislavskej MHD. Odkedy vozí ľudí, objavila sa v ňom túžba tvoriť poviedky, ktoré uverejňujeme na pokračovanie. Dnes o Golemovi za volantom.

Čo robíš, ty hovädo, prečo mi lámeš smerovku?

Ilustrácia: Jan Heralecký

Jedna téma, ktorá je súčasťou pravidiel cestnej premávky, je otázka vzdelávania vodiča vodičom.

Je napríklad zakázané brániť inému vodičovi v obiehaní, ak sa nás už rozhodol obehnúť, dokonca aj vtedy, keď je to proti predpisom a podľa nás nebezpečné.

Zažil som však jedno svojské vzdelávanie vodiča vodičom, ktoré si respondent a okolití pozorovatelia asi nadlho zapamätali, aj keď neviem, aké to malo dôsledky.

V zhustenej, ale priebežnej premávke sme v rozstupe išli jedným smerom spolu s iným autobusom.

Zrazu sa medzi nami objavilo športové auto, kľučkovalo, pridávalo, brzdilo, bez smeroviek jazdilo z pruhu do pruhu a v jednej situácii nepríjemne zablokovalo spomínaný autobus. Ten len tak-tak zabrzdil, ale auto zasa letelo dopredu a zasa bez smeroviek menilo pruhy. Ale čo sa nestalo.

Všetci traja sme sa stretli na križovatke na červenej. Autobus v ľavom pruhu na čiare, poplašené auto vedľa neho v pravom pruhu a ja s trolejbusom za ním. Červená býva na tejto križovatke nudne dlho. Dnes nudná nebola.

Predné dvere na autobuse sa so sykotom otvorili a vystúpil vodič, mladší brat Golema. S pokojom Angličana zaklopal na okienko športového auta. Okienko sa otvorilo a vodič autobusu vsunul svoju „labu“ do problematického auta, trocha sa mykol a už letela čierna páčka aj s kusom kábla do kríkov pri ceste.

Z auta sa ozvalo: „Čo robíš, ty hovädo, prečo mi lámeš smerovku?“

„Na prd ti je, aj tak ju nepoužívaš. Aspoň budeš ľahší a ešte rýchlejší.“

Pri nastupovaní sa autobus pod váhou „drobčeka“ trocha zaknísal, dvere zasyčali, naskočila zelená a školiteľ pod závojom šedého dymu nerušene pokračoval po svojej trase.

Inzercia

Práve zaškolený vodič pretekár ostal stáť. Musel som auto s vytrhnutou smerovkou obísť a len som zahliadol vodiča, mladého muža, ako s otvorenými ústami civie na odchádzajúci autobus.

Vzdelávanie v teréne sa práve skončilo.

S akým výsledkom? Neviem.

S akým dôsledkom? Neviem.

Opäť som si pripomenul, aj keď len ako pozorovateľ, dôležitosť smeroviek.

Aj v partnerskom vzťahu či v práci je používanie smeroviek viac ako potrebné. Rozmýšľam, či včas vyhadzujem smerovky. Je to dôležité. Si myslím.

P. S. Rovnako dôležité je pozorovať, či partner náhodou smerovku nezapol a ja ju nevidím alebo nechcem vidieť.

 

Ak vás Zápisky z trolejbusu zaujali, ďalšie príbehy si môžete prečítať aj v dvoch knižných verziách.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame