Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2021, 13:32

Kríza v koalícii

Sulík je ochotný skončiť vo funkcii, ak Matovič odíde z postu premiéra

Sulík je ochotný skončiť vo funkcii, ak Matovič odíde z postu premiéra

FOTO TASR – Jakub Kotian

Boris Kollár rekonštrukciu vlády pripúšťa, výmena premiéra však podľa neho nie je riešením. Scenár menšinovej vlády jednoznačne odmietol.

Minister hospodárstva a šéf strany SaS Richard Sulík je pripravený skončiť vo funkcii, ak vznikne podmienka, že premiér Igor Matovič odíde z postu, ak tak spraví aj Sulík. Minister to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že takú mieru osobných útokov nikdy za žiadnej vlády nezažil.

„Ak by bola požiadavka, že Igor Matovič odíde pod podmienkou, že aj Sulík, tak to urobím, ak to krajine pomôže. Chcem len zabrániť triumfálnemu návratu opozície o tri roky do vlády,“ vysvetlil Sulík.

Zopakoval, že strana stále trvá na návrhu na rekonštrukciu vlády a požaduje výmenu osoby premiéra a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Voči obom má Sulík výrazné výhrady, ani jeden podľa neho svoju pozíciu nezvláda. „Funkcia Matoviča veľmi zmenila,“ skonštatoval.

Zároveň priznal, že na vláde za zatvorenými dverami dal premiérovi jasne najavo, čo si o ňom myslí. „Rok som trpel tieto osobné útoky. Je pravda, že si na vláde premiér musel odo mňa niečo vypočuť, keď ma obviňoval z vraždy Jána Kuciaka,“ priblížil Sulík.

Dodal, že nikdy nezažil takú mieru osobných útokov. „Mal som ťažké politické konflikty s Mikulášom Dzurindom či Andrejom Dankom, ale nikdy to nemalo takéto rozmery,“ vysvetlil.

Zdôraznil však, že jeho snahou je len rekonštrukcia vlády, nie predčasné voľby alebo úsilie rozbiť vládu. „Nech idú aj všetky ministerské pozície na stôl, poďme sa však pokojne baviť o rekonštrukcii vlády,“ povedal Sulík. Doplnil, že strana o iné ministerstvá ako tie, ktoré má v súčasnosti, záujem nejaví.  

Zároveň avizoval, že ak bude vláda rozhodovať o zavedení tvrdého lockdownu od 21. marca, strana bude návrh vetovať. V opatrení nevidí zmysel.

„Vo firmách je menšie riziko nákazy, keďže majú vlastné hygienické pravidlá, ako keď zamestnanci zostanú doma a pôjdu potom do prírody alebo niekde von,“ argumentoval Sulík. Podľa neho by sa mali všetky prevádzky otvoriť s tým, že by sa nastavili podmienky ich fungovania.

Kollár rekonštrukciu vlády pripúšťa, ale výmena premiéra nie je riešením

V súčasnej politickej situácii je potrebné niečo zmeniť, výmena premiéra však nemusí priniesť očakávaný výsledok. Poukázal na to predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár v diskusnej relácii TA3 V politike.

Kollár tak pripustil, že riešením aktuálnej napätej politickej situácie môže byť rekonštrukcia vlády. Nemyslí si však, že výmenou premiéra Igora Matoviča by sa niečo zmenilo. „Jediným riešením je vrátiť sa späť k tomu, prečo sme šli do politiky,“ skonštatoval Kollár.

Pripomenul, že v stredu čaká hnutie Sme rodina zasadnutie predsedníctva. Po ňom si chce šéf parlamentu zavolať všetkých koaličných partnerov a hľadať riešenie. „Musíme si sadnúť, vypustiť emócie a Matovič s Richardom Sulíkom by si mali vstúpiť do seba,“ dodal Kollár. Scenár menšinovej vlády jednoznačne odmietol.

Priznal však, že postoj strany SaS k ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu a snahu o jeho odvolanie považuje za zvláštne. „Keď chcel Krajčí pred Vianocami sprísňovať opatrenia, oni chceli otvárať prevádzky. Po mieste ministra tak volajú tí, ktorí mu nijako nepomohli,“ skonštatoval Kollár.

Dovoz neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V považuje za veľmi dobrý krok. Odmieta však v súčasnosti nastavené pravidlo, že za očkovanie by mal niesť zodpovednosť lekár. „Za to musí niesť zodpovednosť štát,“ zdôraznil Kollár. Na záver dodal, že ak bude vláda rozhodovať o zavedení tvrdého lockdownu od 21. marca, jeho hnutie a ministri to nepodporia.

Podľa Naďa má OĽaNO záujem, aby štvorkoalícia pokračovala

Hnutie OĽaNO má veľký záujem na tom, aby súčasná štvorkoalícia pokračovala, pád vlády dopustiť nechce. Ak plánuje šéf SaS Richard Sulík tiež vo vláde pokračovať, mal by sa za svoje správanie ospravedlniť. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister obrany Jaroslav Naď, ktorý ešte pred pár dňami hovoril o tom, že po koaličnej kríze môže vzniknúť aj menšinová vláda.

Inzercia

Ak sa Sulík rozhodne z koalície odísť, hnutie OĽANO to bude rešpektovať. „Máme však veľký záujem pokračovať ako štvorkoalícia,“ uviedol Naď. Aktuálne je podľa neho dôležité, s akým názorom a akými požiadavkami príde hnutie Sme rodina, ktoré čaká zasadnutie predsedníctva v stredu.

„Bol by som rád, keby sa situácia už upokojila a sadli sme si za jeden stôl,“ dodal Naď.

Zdôraznil však, že Sulík prekročil určitú líniu a mal by sa nad sebou zamyslieť. „Neviem si predstaviť, že aj keby bol premiérom Eduard Heger, či by sa situácia vôbec zmenila, ak bude Sulík pokračovať v takomto správaní,“ priblížil Naď. Dôležité je buď situáciu vyriešiť, alebo dať na stôl všetky mená vrátane Sulíkovho.

Naď zároveň obhajoval nákup 35 miliónov testov. Podľa neho sa využijú všetky, pretože majú dvojaké použitie. Môžu byť určené na domáce testovanie, ale aj pre mobilné odberové miesta.

Podľa opozičného poslanca za stranu Smer-SD Juraja Blanára súčasnej rozhádanej vláde nepomôže zmena ministrov či premiéra. Východisko vidí len v predčasných voľbách a v odchode celej koalície.

„Celú zodpovednosť za atmosféru v spoločnosti nesie vláda a aj za to, že nefungujú opatrenia,“ uviedol Blanár. Dodal, že nákup takého množstva testov bol zbytočný. „Testy by sa mali podľa odborníkov využívať v ohniskách nákazy, kde sú už príznaky. Ak sa budú využívať všade, len to zvýši mobilitu ľudí,“ upozornil Blanár.

Šipoš dôvod na zmeny nevidí 

Bolo by nefér, keby sme v tejto fáze pandémie nového koronavírusu robili akékoľvek výmeny, myslí si šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Dôvod na odchod premiéra Igora Matoviča či ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nevidí. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa podpredsedu strany Hlas-SD Erika Tomáša pomôže krajine len výmena celej vlády.

„Nemyslím si, že by mal premiér v tejto chvíli utekať z boja, takisto minister Krajčí. Sú to dvaja ľudia, ktorí dennodenne pracujú, aby pomohli zabezpečiť čo najviac vakcín. Stretávajú sa s vedcami, chodia do roboty celý víkend, nonstop 24 hodín pracujú pre Slovensko,“ povedal Šipoš.

V boji s pandémiou vyzval na jednotu a zomknutie sa krajiny. Vzájomná kritika nie je momentálne podľa neho na mieste, prioritou by malo byť zachraňovanie ľudských životov. „Teraz potrebujeme, aby sa celé Slovensko spojilo,“ zdôraznil. Je podľa neho potrebné sústrediť sa na prácu, povaliť vládu by nebolo dobré.

Pripustil, že v politike sa nedá vylúčiť nič, priestor na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde nevidí. Vie si predstaviť aj možnosti trojkoalície či menšinovej vlády, momentálne sú to však podľa neho hypotetické fikcie. Počkať treba na zasadnutie predsedníctva strany Sme rodina, budúci týždeň sa má zísť aj klub OĽANO.

Poslanec Tomáš opätovne poznamenal, že krajine by pomohla len kompletná výmena vlády. Do predčasných volieb by mala vládnuť úradnícka vláda, respektíve vláda odborníkov. Nerozumie tomu, čo na poste šéfa rezortu zdravotníctva robí stále Krajčí. Za súčasný stav krajiny viní jednoznačne koalíciu, ktorá podľa neho fatálne zlyhala. Na margo zjednotenia podotkol, že jednotná by mala byť v prvom rade koalícia.

„Keď volajú po spoločnom úsilí, nech si najprv upracú u seba. Vláda nie je jednotná. Nečudujte sa, že ľudia stratili dôveru,“ odkázal Tomáš. Zároveň poprel informácie, že by sa strana stretávala s ministrom hospodárstva a lídrom SaS Richardom Sulíkom.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Slovenskí hokejisti prehrali v úvodnom zápase v príprave na tohtoročné majstrovstvá sveta s Lotyšskom 1:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 64. minúte Renars Krastenbergs. (tasr)

pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia