Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
08. marec 2021

Nové opatrenia

Koniec výnimky z karantén pre zaočkovaných

Do platnosti vstupuje vyhláška, ktorá niektoré pravidlá ponecháva nepochopiteľne uvoľnené a iné zas nelogicky sprísňuje.

Koniec výnimky z karantén pre zaočkovaných

Foto – TASR/František Iván

V pondelok 8. marca vstúpila do platnosti nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá upravuje pravidlá pre ľudí chorých na Covid-19 alebo tých, ktorí s nimi boli v kontakte.

Vedci a odborníci opakovane volajú po plošnom sprísnení pravidiel kvôli súčasnej situácii v nemocniciach a taktiež kvôli hrozbe nových mutácií. A skutočne, presne ako sme očakávali, juhoafrická mutácia sa u nás potvrdila u viacerých ľudí. Zachytili sme ju u ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ale čo je horšie, aj u ľudí, ktorí vôbec nevedia, kde sa nakazili. Neboli totiž v zahraničí a ani s nikým takým v kontakte. Dalo by sa povedať, že tu máme už komunitné šírenie nových mutácií.

Napriek týmto skutočnostiam nová vyhláška niektoré pravidlá ponecháva nepochopiteľne uvoľnené a iné zas nelogicky sprísňuje.

Čo nás čaká?

Človek pozitívne testovaný antigénovým testom alebo PCR musí zostať doma 14 dní a od pondelka si už nemôže ísť nakúpiť. Môže ísť jedine k lekárovi, na test alebo na pohreb. To je asi jediná pozitívna zmena v novej vyhláške.

Človek, ktorý bol v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou, musí ísť do karantény na minimálne 14 dní. Do karantény však nemusí ísť človek, ktorý prekonal ochorenie Covid-19 počas posledných troch mesiacov a cíti sa zdravý. A tu je prvý kameň úrazu. Daná vyhláška pokladá za „človeka, ktorý prekonal ochorenie“ takého, čo bol pozitívne testovaný v nedávnom období, ale aj takého, ktorý má len prítomné protilátky v krvi a ochorenie prekonal už veľmi dávno. Ukazuje sa, že protilátky po prekonaní Covid-19 často pretrvávajú dlho a človeka môžu účinne chrániť. Nechránia však dostatočne pred niektorými novými mutáciami.

Na Slovensku teda podľa vyhlášky ÚVZ stačí mať v nedávnom období vyšetrené pozitívne protilátky a daný človek dostane výnimku a už nemusí podstupovať karanténu pri pozitivite jeho blízkeho kontaktu. Pritom ochorenie mohol prekonať veľmi dávno, a tým je jeho imunita nedostatočná a nemusí zabrániť šíreniu vírusu.

Vo svete však z dôvodu rizika šírenia nových mutácií žiadna vyspelá krajina ešte nepristúpila k takejto benevolentnej výnimke. V mnohých krajinách žiadne výnimky nie sú, a to najmä tam, kde je riziko výskytu juhoafrickej alebo brazílskej mutácie.

Posledné výskumy totiž ukazujú, že na neutralizáciu infekcie vyššie spomenutých mutácií je potrebné 3,5- až 10-násobne viac protilátok ako na britský alebo bežný variant. Takisto ECDC (Európske centrum pre kontrolu infekčných chorôb) žiadne takéto výrazné výnimky neodporúča. Naopak, americký náprotivok európskemu centru – CDC odporúča po prekonanej infekcii s príznakmi maximálne 3-mesačnú výnimku z karantén a testovaní a vyslovene sa stavia proti tomu, aby samotná prítomnosť pozitívnych protilátok znamenala začiatok výnimky z karantén po kontakte s chorým.

Vzhľadom na to, že na Slovensku už asi milión ľudí prekonalo Covid-19, mohli by si títo ľudia podľa vyhlášky hygienika nárokovať výnimku z karantény len na základe prítomnosti protilátok a bez ohľadu na to, kedy ochorenie prekonali.

Výrazné rozšírenie juhoafrickej alebo brazílskej mutácie by mohlo na Slovensku znamenať nový prudký nárast infikovaných, keďže pre tieto mutácie prekonanie pôvodného Covid-19 nemusí znamenať prekážku. Vyššie spomínaná vyhláška nerešpektujúca medzinárodné odporúčania, žiaľ, môže otvoriť cesty ďalšiemu šíreniu nových mutácií.

Inzercia

V čom spočíva nelogickosť vyhlášky?

Pozoruhodné je, že napriek vyššie spomenutej veľkej benevolencii u ľudí s prekonaným Covid-19 úplne sa zabudlo na zaočkovaných. Nevieme, či zámerne alebo nie, ale pre zaočkovaných platia podľa vyhlášky presne rovnaké pravidlá ako pre ľudí, čo ochorenie neprekonali.

Teda nemajú výnimku z karantén, napriek tomu, že zatiaľ vieme, že imunita po zaočkovaní doteraz schválenými vakcínami by na základe jednotného dávkovania a užšieho zamerania imunitnej odpovede len na Spike proteín mala teoreticky poskytovať spoľahlivejšiu ochranu pred COVID-19 ako prekonané ochorenie (hoci priame porovnanie potvrdzujúce túto hypotézu nikdy neprebehlo). Všetci zaočkovaní pôjdu po úzkom kontakte s chorým na rozdiel od tých, ktorí ochorenie prekonali, na minimálne 14 dní do karantény.

Veľkou a dôležitou skupinou zaočkovaných ľudí sú napríklad učitelia. V najbližších týždňoch budú napriek tomu, že podstúpili očkovanie, posielaní do karantén po kontakte s chorým, a tak zbytočne dôjde k personálnym komplikáciám v školách. A naopak, ľudia po prekonaní ochorenia dostanú výnimky nad rámec akýchkoľvek medzinárodných štandardov, čím riskujeme šírenie nových mutácií a v ťažkej situácii uvoľňujeme pravidlá tam, kde netreba.

Ťažko pochopiť takéto rozporuplné nariadenia.

Žiaľ, tu sa paradoxy nových nariadení nekončia.

Ľudia, ktorí po kontakte s chorým idú automaticky do karantény, si však môžu ísť nakúpiť do obchodu, napriek tomu, že vieme, že človek je najinfekčnejší tesne pred prvými príznakmi a po prvých prejavoch. Takisto môžu ísť na pohreb a, prirodzene, aj k lekárovi.

Zároveň je dĺžka karantén nastavená nejednoznačne. Ak v domácnosti ochorie napríklad manžel a má príznaky, tak pre manželku môže karanténa znamenať až 19 dní. Avšak ak je pozitívny manžel bez príznakov, manželka ide na test napríklad na 10. deň, v karanténe musí zostať ešte ďalších 14 dní, čo dokopy robí až 24 dní karantény.

Mnohým chybám by sme sa na Slovensku vyhli, ak by sme nevymýšľali dávno vymyslené, stačí len odpísať odporúčania medzinárodných inštitúcií.

Žiaľ, v nastávajúcich týždňoch dôsledná aplikácia vyhlášky v praxi môže znamenať na jednej strane riziko zhoršenia epidemickej situácie a na druhej strane zbytočné komplikácie tam, kde netreba.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.