Napätie v Mjanmarsku
Demonštranti blokovali cesty a ulice Rangúnu i iných miest

Foto - TASR/AP
Demonštranti postavili z vriec naplnených pieskom cestné zátarasy, avšak polícia a ozbrojené bezpečnostné zložky protestné akcie slzotvorným plynom a gumovými projektilmi rozohnali.
Stovky tisíc demonštrantov blokovali v sobotu v Mjanmarsku hlavné cestné ťahy a ulice mnohých miest vrátane Rangúnu, obchodného centra krajiny. Davy ľudí pokračujú v protestoch proti vojenskému prevratu, ktorý sa v ich vlasti uskutočnil minulý mesiac, približuje agentúra DPA.
Demonštranti postavili z vriec naplnených pieskom cestné zátarasy, avšak polícia a ozbrojené bezpečnostné zložky už hneď zrána tieto protestné akcie slzotvorným plynom a gumovými projektilmi rozohnali.
Protesty v Mjanmarsku prebiehajú od puču z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane štátnej kancelárky - teda faktickej premiérky - Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.
Armáda následne na jeden rok vyhlásila výnimočný stav. Štátny prevrat zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila politická strana kancelárky Su Ťij.
V piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov vyzvala osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schranerová Burgenerová, aby sa s represáliami mjanmarskej armády voči protestujúcim obyvateľom skoncovalo.
Zároveň Bezpečnostnú radu OSN požiadala, aby reagovala na "zúfalé prosby" prichádzajúce z tejto východoázijskej krajiny. O uvalenie medzinárodných sankcií na mjanmarskú juntu však vyslankyňa nepožiadala.
Mjanmarská armáda sa dlhodobo spolieha na podporu Číny, člena Bezpečnostnej rady OSN s právom veta. A i keď Peking nad vojenským prevratom v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - pochybnosti už bol vyjadril, k sankciám, na ktorých sa nedávno dohodli západné mocností, sa nepripojil.
Dnes treba vedieť
Novinári majú mať po novom prístup na úrad vlády až po začiatku rokovania
Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila Remišová.
Jednorazovo odškodniť rodiny s deťmi je podľa Kollára dobrý návrh
S návrhom, aby sa každej rodine vyplatilo jednorazovo 300 eur na každé nezaopatrené dieťa, prišla tento týždeň strana Hlas. Podľa predsedu parlamentu je to dobrá inšpirácia a bude sa to riešiť na koaličnej rade. Igor Matovič má prísť s vlastným návrhom.
Európska komisia predĺžila dohodu s Pfizerom až do roku 2023
Oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu po zasadnutí kolégia komisárov. V poradí tretia dohoda rieši nákup ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny do roku 2023.
Dánsko už nebude používať vakcínu od spoločnosti AstraZeneca
Dánska agentúra pre lieky oznámila, že Dáni neobnovia očkovanie svojich obyvateľov proticovidovou vakcínou od firmy AstraZeneca.
Sputnik V
Zmluva s Rusmi sa bude najskôr analyzovať, až potom sa rozhodne o jej zverejnení
Výsledky právnej analýzy by mali byť známe čoskoro. Oficiálnu žiadosť na prevoz vakcín do Maďarska by mohol minister zdravotníctva podpísať ešte v stredu.
Akcia Judáš
Obvineného Jozefa Reháka prepustili na slobodu
Bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru zadržaného v decembri prepustil z väzby Najvyšší súd na svojom neverejnom zasadnutí.
Putina zaočkovali druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu
Zároveň vyzval svojich spoluobčanov, aby nasledovali jeho príklad. "Predpokladám, že v snahe postarať sa o seba a svojich blízkych urobíte to isté, a budete ma nasledovať," cituje Putina agentúra AFP. Akou vakcínou bol očkovaný nie je dodnes známe.
Financovanie škôl by sa malo zjednotiť do pôsobnosti rezortu školstva
Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne rezortu školstva, ktorú v stredu schválila vláda.
"Pokiaľ je niečo odborný ústav, tak sa má vyjadrovať odborne a nemá skĺzať v diskusii do osobných vyjadrení, ktoré nemá ako podložiť," skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď o stanovisku ŠÚKL. Poukázal napríklad na vyjadrenie o tom, že 40 krajín má rôzne vakcíny a jediné, čo ich spája, je názov Sputnik V. Ako podotkol, štátny ústav asi nekontroloval vakcíny vo všetkých krajinách. (tasr)
Kolíková má pripravený návrh k zmene dĺžky kolúznej väzby
Ministerka spravodlivosti pripravuje pre tento inštitút dva režimy. Odmietla, že by pripravované zmeny v kolúznej väzbe súviseli so zadržaním bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.