Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2021, 16:11

Napätie v Mjanmarsku

Demonštranti blokovali cesty a ulice Rangúnu i iných miest

Demonštranti blokovali cesty a ulice Rangúnu i iných miest

Foto - TASR/AP

Demonštranti postavili z vriec naplnených pieskom cestné zátarasy, avšak polícia a ozbrojené bezpečnostné zložky protestné akcie slzotvorným plynom a gumovými projektilmi rozohnali.

Stovky tisíc demonštrantov blokovali v sobotu v Mjanmarsku hlavné cestné ťahy a ulice mnohých miest vrátane Rangúnu, obchodného centra krajiny. Davy ľudí pokračujú v protestoch proti vojenskému prevratu, ktorý sa v ich vlasti uskutočnil minulý mesiac, približuje agentúra DPA.

Demonštranti postavili z vriec naplnených pieskom cestné zátarasy, avšak polícia a ozbrojené bezpečnostné zložky už hneď zrána tieto protestné akcie slzotvorným plynom a gumovými projektilmi rozohnali.

Protesty v Mjanmarsku prebiehajú od puču z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane štátnej kancelárky - teda faktickej premiérky - Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.

Armáda následne na jeden rok vyhlásila výnimočný stav. Štátny prevrat zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila politická strana kancelárky Su Ťij.

V piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov vyzvala osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schranerová Burgenerová, aby sa s represáliami mjanmarskej armády voči protestujúcim obyvateľom skoncovalo.

Zároveň Bezpečnostnú radu OSN požiadala, aby reagovala na "zúfalé prosby" prichádzajúce z tejto východoázijskej krajiny. O uvalenie medzinárodných sankcií na mjanmarskú juntu však vyslankyňa nepožiadala.

Mjanmarská armáda sa dlhodobo spolieha na podporu Číny, člena Bezpečnostnej rady OSN s právom veta. A i keď Peking nad vojenským prevratom v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - pochybnosti už bol vyjadril, k sankciám, na ktorých sa nedávno dohodli západné mocností, sa nepripojil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

"Pokiaľ je niečo odborný ústav, tak sa má vyjadrovať odborne a nemá skĺzať v diskusii do osobných vyjadrení, ktoré nemá ako podložiť," skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď o stanovisku ŠÚKL. Poukázal napríklad na vyjadrenie o tom, že 40 krajín má rôzne vakcíny a jediné, čo ich spája, je názov Sputnik V. Ako podotkol, štátny ústav asi nekontroloval vakcíny vo všetkých krajinách. (tasr)