Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2021, 21:26

Koronavírus

V Srbsku majú prudký nárast nových prípadov, cez víkend zatvoria prevádzky

Denné počty v krajine stúpajú aj napriek hromadnému očkovaniu, odborníci zo zhoršenia situácie vinia nočné kluby a večierky.

V Srbsku zatvoria cez víkend v dôsledku prudkého nárastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom všetky prevádzky okrem potravín, lekární a čerpacích staníc.

Nariadenie bude platiť od sobotného poludnia do pondelka rána, informovala agentúra AFP.

Denné počty prípadov v krajine prudko stúpajú aj napriek hromadnému očkovaniu. Tento týždeň v krajine zaznamenali približne 4 000 nových prípadov za deň.

Srbskí epidemiológovia žiadajú prísny lockdown, pričom varujú, že nové prípady majú "katastrofický" vplyv na zdravotný systém.

Hlavný epidemiológ Predrag Kon, šéf vládnej krízovej komisie, uviedol, že aj keď je presvedčený, že víkendové opatrenia sú "zjavne nedostatočné", išlo o kompromis s predstaviteľmi komisie vedenej premiérkou Anou Brnabičovou.

Odborníci z nedávneho zhoršenia situácie vinia nočné kluby a ľudí na večierkoch, kde sa porušovali protipandemické opatrenia, ako aj preplnené bary a reštaurácie v uplynulých týždňoch.

Srbsko patrí ku krajinám, ktoré očkujú proti novému koronavírusu rýchlejším tempom. V tomto balkánskom štáte so siedmimi miliónmi obyvateľov podľa AFP doteraz podali už takmer 1,5 milióna dávok vakcíny - väčšinu ľudí zaočkovali čínskou vakcínou od firmy Sinopharm.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 7 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 8 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 9 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)