Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2021, 14:09

Štát presunul starostlivosť o pozitívnych na obce

Pozitívne testované osoby si nebudú môcť od pondelka nakúpiť ani základné potraviny. Ministerstvo práce presunulo zabezpečenie ich potrieb na obce, tie však tvrdia, že nemajú prístup k informáciám o pozitívnych osobách.

Pozitívne testované osoby na covid nebudú môcť ísť od pondelka na nákup. O základné potreby by sa im podľa vyjadrenia ministerstva práce mali postarať obce.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozornilo, že nemajú prístup k informáciám o pozitívne testovaných osobách. Ubezpečilo však, že samosprávy v rámci svojich možností pomôžu.

"Ľuďom, ktorí sú odkázaní na pomoc inej fyzickej osoby a nemajú žiadnu blízku osobu, sú v zmysle zákona o sociálnych službách povinné poskytnúť alebo zabezpečiť poskytovanie sociálnej služby obce a vyššie územné celky v rozsahu svojej pôsobnosti," priblížila hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková Kirňaková.

Poukázala tiež na to, že úlohy na úseku sociálnej pomoci plnia obce pri výkone samosprávy aj v zmysle zákona o obecnom zriadení, to znamená, že poskytujú služby ako starostlivosť o svojich občanov.

Hovorca ZMOS Michal Kaliňák uviedol, že ešte v marci minulého roka žiadali vládu, aby umožnila prístup starostom a primátorom k informáciám o pozitívne testovaných osobách, pričom doposiaľ sa tak nestalo. Poznamenal, že argumentom je ochrana osobných údajov. Poukázal tiež na to, že v niektorých iných krajinách takéto informácie už starostovia majú.

"Je zjavné, že štát nemá žiadne riešenie," poznamenal Kaliňák v súvislosti so zabezpečením potrieb pre pozitívne testovaných. Podotkol, že vláda s nimi o tom nediskutovala. Dodal však, že už počas prvej vlny pandémie starostovia riešili donášku stravy, liekov či rúšok a samosprávy aj v tomto prípade v rámci svojich možností pomôžu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Programové vyhlásenie vlády sa na rokovaní exekutívy objaví najneskôr 28. apríla. Uzniesli sa na tom členovia vlády. Zmenili uznesenie, v ktorom sa hovorilo o predložení PVV na rokovanie vlády do 21. apríla. Vláda Eduarda Hegera bola vymenovaná 1. apríla. Do 30 dní od svojho vymenovania musí predstúpiť s programom pred parlament a požiadať o vyslovenie dôvery. Vláda získa dôveru, ak ju v parlamente podporí aspoň 76 poslancov. (tasr)

pred 38 minútami

Ženy, ktoré majú nárok na tehotenské, nebudú vylúčené z možnosti požiadať o poskytnutie SOS dotácie. Vyplýva to z materiálu z dielne ministerstva práce, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkou. (tasr)

pred 41 minútami

Taliansky futbalový klub AC Miláno je blízko k opusteniu projektu Európskej Superligy a v najbližšom čase by to mal oficiálne potvrdiť. Stane sa už deviatym tímom spomedzi dvanástky zakladajúcich členov, ktorý projekt opustí. (tasr)

pred hodinou

Podľa nového rozdelenia okresov sa od budúceho týždňa budú môcť v piatich okresoch (Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany) otvoriť všetky školy, vrátane stredných. Všetky ročníky druhého stupňa budú otvorené v 52 okresoch. V 22 okresoch pôjdu do školy žiaci prvého stupňa a končiacich ročníkov.

pred hodinou

Šéf Juventusu Turín Andrea Agnelli v stredu vyhlásil, že projekt futbalovej Európskej Superligy nemôže ďalej pokračovať. Dôvodom je odchod šiestich anglických klubov a správy o rovnakých plánoch Interu Miláno. (tasr)

pred hodinou

Programové vyhlásenie vlády predložia do parlamentu zrejme až koncom budúceho týždňa. Vláda musí s programom predstúpiť pred parlament do 30 dní od vymenovania a požiadať o vyslovenie dôvery. K vymenovaniu došlo 1. apríla. Členovia vlády mali do 14. apríla vypracovať návrhy a predložiť ich premiérovi. Predstavitelia koaličných strán uviedli, že návrhy ministrov sa teraz pripomienkujú a hovoriť o nich má ešte koaličná rada. (tasr)

Inzercia

Inzercia