Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2021, 12:13

Kríza v koalícii

Neviem si predstaviť pokračovanie vlády bez sebareflexie, tvrdí Remišová

Neviem si predstaviť pokračovanie vlády bez sebareflexie, tvrdí Remišová

Veronika Remišová. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka pre Denník N odmietla, že by v prípade demisie Igora Matoviča nemenovala nového predsedu vlády z OĽaNO.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová si nevie predstaviť ďalšie pokračovanie vládnej koalície bez toho, aby došlo k „nejakej“ sebareflexii.

Vyhlásila to v relácii rádia Expres.

V atmosfére permanentných konfliktov a napätia sa podľa nej fungovať nedá. Naďalej odmieta predčasné voľby.

„Predčasné voľby by priviedli túto krajinu to katastrofy, preto žiadame sebareflexiu vládnej koalície. O jej konkrétnej podobe hovoríme s našimi partnermi. Iba tak je šanca, že príde k zmenám,“ skonštatovala Remišová.

Predsedníčka Za ľudí zároveň kritizuje ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) za jeho slová o menšinovej vláde. V rozhovore pre Denník N minister povedal, že je pripravený vládnuť aj vo dvojici, keďže so Sme rodina má OĽANO v parlamente 70 poslancov. Podľa Remišovej to znamená, že je pripravený vládnuť s opozíciou a „fašistami“.

„Na väčšinu v parlamente potrebujú 76 hlasov. Namiesto sebareflexie ukazujú, že im ide len o moc. Toto je veľké sklamanie,“ skonštatovala s tým, že v strane Za ľudí sú frustrovaní z toho, ako vládna koalícia funguje.

Jaroslav Naď reagoval, že v prípade, ak sa dvaja najmenší koaliční partneri rozhodnú, že chcú „silou-mocou“ odísť, tak OĽANO ostane len to, aby to akceptovalo.

„Nemôžeme ich predsa zviazať. Predčasné voľby nedopustíme. Ale čo to má spoločné s podporou fašistov v parlamente pre zodpovednú vládu, ktorá ostane zodpovedne plniť svoj program a sľub voličom? To jednoducho nie je pravda,“ napísal minister na sociálnej sieti.

„My veríme, že keď sa už aj situácia dostane do nami neželanej podoby menšinovej vlády, tak všetci poslanci budú v parlamente podporovať dobré riešenia pre ľudí. Presne tak, ako to sľúbili pred voľbami,“ doplnil Naď.


Veronika Remišová v relácii rádia Expres

V koalícii sa v uplynulom týždni vystupňovalo napätie. Rekonštrukciu vlády spomínajú SaS a Za ľudí, pripúšťa ju aj Sme rodina. O výmene na poste premiéra opakovane hovorí šéf SaS Richard Sulík. Koalícia má naďalej rokovať o svojom fungovaní.

Prezidentka Zuzana Čaputová pre Denník N odmietla, že by v prípade demisie premiéra Igora Matoviča nemenovala nového predsedu vlády z najsilnejšieho vládneho hnutia, ale presadzovala by úradnícku vládu.

Označila to za fámy. „V mojom svete nie sú podrazy ani intrigy, i keď som často ich objektom. Ako aj v prípade tejto fámy,“ povedala. „Ak sa teraz Igor Matovič rozhodne podať demisiu a koalícia bude žiadať rekonštrukciu, budem rešpektovať výsledok volieb a premiérsky post aj naďalej pripadne OĽaNO. O tom, že moje slovo platí, nemusí nikto pochybovať. Nová vláda by vznikla na pôdoryse tejto koalície.“

Inzercia

Čítajte tiež

Krošlák: Dúfal som, že Matovič sa zmení

Vo štvrtok na sociálnej sieti kritizoval správanie i spôsob vládnutia premiéra aj prvý poslanec z poslaneckého klubu OĽaNO Ján Krošlák. Vyčíta mu neuvážené statusy, agresívny spôsob boja aj urážanie ľudí. Medzi poslancami OĽaNO sú podľa neho aj takí, ktorí majú na to, aby viedli krajinu lepšie. Dodal, že ho už nebaví obhajovať Matovičovo správanie.

V rozhovore pre Postoj Krošlák hovorí o tom, ako dúfal, že Igor Matovič sa zmení. „Bol opozičný poslanec, kritizoval, riskoval život a za to ho obdivujem, klubúk dole. Nastúpil do funkcie a mysleli sme si, že bude pán premiér. (...) Očakával som, že keď prídu krízové situácie, problémy a rozkoly v koalícii, tak tu máme nášho premiéra, ktorý to zvládne.“

Ideálny premiér by bol podľa neho „kríženec“ Matoviča a Sulíka. „Matovič je pre mňa čistejší a empatickejší, Sulík je odborne zdatnejší a praktickejší. Ideálne by bolo, keby títo dvaja ľudia strávili spolu dva dni v týždni, uvarili si, dali si vínko, uzavreli mier, uzavreli by manželstvo a táto krajina by bola spokojná a všetko by fungovalo. Alebo nech skončia. Nech prestanú robiť tejto krajine zle, nech kľudne idú do úzadia a zozadu poťahujú nitky.“

Pellegrini: Koaličná kríza je divadlo na prekrytie vážnej situácie s pandémiou

Aktuálna kríza vládnej koalície je podľa lídra strany Hlas Petra Pellegriniho obyčajné divadlo, ktoré má slúžiť na odvrátenie pozornosti ľudí od zlej situácie na Slovensku. 

Vyzval koalíciu, aby situáciu vyriešila čo najskôr a vrátila sa k riešeniu pandémie. Ak premiér Igor Matovič nedokáže situáciu vo vláde vyriešiť čo najskôr, mal by podľa Pellegriniho podať demisiu a umožniť predčasné voľby. Zároveň informoval, že sa im podarilo vyzbierať už takmer 200-tisíc podpisov. Verí, že kompletné hárky by mohli prezidentke doručiť už v apríli.

„Toto celé je len jedno veľké divadlo, ktoré v skutočnosti nespôsobí nič,“ zdôraznil s tým, že premiér ostane vo funkcii vedomý si sily poslaneckého klubu v Národnej rade. Pripomenul, že denne zomiera na Slovensku okolo 100 ľudí, a vyzval vládu, aby nečakala s riešením koaličnej krízy týždeň a toto „divadlo“ vyriešila v najbližších dňoch.

Požiadal aj hnutie Sme rodina, aby začalo komunikovať s členmi svojho predsedníctva cez internet. Namieta aj voči tomu, že za uplynulý týždeň nik z vlády nevysvetlil nové prijaté opatrenia ani to, ako bude štát ďalej postupovať, ak sa situácia nebude zlepšovať.

V súvislosti s referendom uviedol, že rýchlosť zberu podpisov narastá. Myslí si, že sa im podarí spoločne s ostatnými stranami a petičným výborom vyzbierať omnoho viac podpisov, ako je potrebné na vyhlásenie referenda. Verí tiež, že prezidentka Zuzana Čaputová po doručení podpisových hárkov čo najskôr vyhlási referendum.

Spomínaných 200-tisíc podpisov podľa Pellegriniho vyzbierali len v strane Hlas. Zbiera ich však napríklad aj opozičný Smer. Jeho predseda Robert Fico nedávno informoval, že im do centrály prišlo už šesťciferné číslo.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 8 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 8 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 9 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)