Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. október 2008

MÉDIÁ: Modlitba pred spustením Firefoxu

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský udelil imprimatur modlitbe pred pripojením sa na internet. Urobil tak minulý utorok na žiadosť bohoslovcov, ktorí sa starajú o výpočtovú techniku v bratislavskom kňazskom seminári. „Uvedomili sme si, že tak, ako sa veriaci človek utieka pod ochranu patrón...

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský udelil imprimatur modlitbe pred pripojením sa na internet. Urobil tak minulý utorok na žiadosť bohoslovcov, ktorí sa starajú o výpočtovú techniku v bratislavskom kňazskom seminári.

„Uvedomili sme si, že tak, ako sa veriaci človek utieka pod ochranu patróna napríklad pred cestovaním, aj na internete by bolo dobré mať ochrancu, ku ktorému by sme sa mohli pomodliť, a tak ho poprosiť o ochranu pred morálnymi nástrahami, ktoré nás môžu zotročovať pri používaní internetu,“ hovorí pre Postoy.sk člen realizačnej skupiny bratislavských bohoslovcov Stanislav Čúzy. Patrónom internetu je sv. Izidor Sevillský. Je známy snahou šíriť vzdelanosť medzi všetkých ľudí.

Z mnohých strán zaznievajú hlasy, či je oficiálna modlitba potrebná. Tiež počuť výhrady, či nie je prehnané udeľovať cirkevné schválenie tejto forme modlitby. „Je dôležité správne rozlišovať medzi súkromnou a verejnou modlitbou,“ vysvetľuje Stanislav Čúzy, „verejná modlitba slúži na zjednotenie viacerých ľudí v jeden hlas, ktorý vystupuje k Bohu.“ Podľa jeho slov musí spĺňať „okrem kvalitnej formálnej textovo-básnickej stránky (oslovenie – vzývanie Boha, príčiny prednášania a predloženia prosby Bohu) aj vieroučno-teologickú stránku“.
Táto modlitba však nevzišla z pera bratislavských bohoslovcov. Jej autorom je katolícky kňaz John Zuhlsdorf. „Modlitbu sme preložili z latinského jazyka do slovenčiny. Slovenská verzia modlitby sa tak zaradila medzi ďalších 25 jazykových mutácií, ktoré už existujú v rôznych svetových jazykoch,“ objasňuje Stanislav Čúzy pôvod textu.

Modlitba pred pripojením sa k internetu

Všemohúci večný Bože, ktorý si nás stvoril na Svoj obraz a nariadil si nám, aby sme všetko dobré, pravdivé a krásne hľadali predovšetkým v božskej osobe Tvojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, prosíme Ťa, daj, aby sme, na orodovanie svätého Izidora, biskupa a učiteľa, na cestách internetom viedli naše ruky a oči k tomu, čo je milé Tebe a každého človeka, ktorého stretneme, prijímali s láskou a trpezlivosťou. Skrze Krista nášho Pána. Amen.

v origináli:

Omnipotens aeterne Deus, qui secundum imaginem Tuam nos plasmasti et omnia bona, vera, et pulchra, praesertim in divina persona Unigeniti Filii Tui Domini nostri Iesu Christi, quaerere iussisti, praesta, quaesumus, ut, per intercessionem Sancti Isidori, Episcopi et Doctoris, in peregrinationibus per interrete et manus oculosque ad quae Tibi sunt placita intendamus et omnes quos convenimus cum caritate ac patientia accipiamus. Per Christum Dominum nostrum. Amen.

Andrea Šalková

Inzercia

Odporúčame

EKONOMIKA: Severná Amerika uvažuje o jednotnej mene

EKONOMIKA: Severná Amerika uvažuje o jednotnej mene

V štátoch Severnej Ameriky ekonómovia čoraz častejšie diskutujú o jednotnej mene amero. Tá by nahradila americký dolár, kanadský dolár a mexické peso. USA, Kanada a Mexiko sú združené v zóne voľného obchodu NAFTA. Analytik kanadského Centra pre výskum globalizácie Andrew G. Marshall sa otázke spolo...

MONITORING 42. týždeň

MONITORING 42. týždeň

Výrok týždňa: "Keď povie Harabin Lipšicovi, že "hajzel", je to nadávka. Keby povedal "hajzel" Lipšic Harabinovi, tak je to, predovšetkým, vystihnutie jeho ľudskej podstaty." Peter Schutz, Korzár 9.10.2008 Monitoring: SME.sk: Sokol má 75 rokov, pápeža požiadal o uvoľnenie z úradu Pravda.sk: Sokol: ...

Spása v rukách muža

Spása v rukách muža

Americká verejnosť rieši sektársku komunitu, kde vládnu muži. Doslova. Po nedávnych obvineniach mužských príslušníkov mormónskej sekty Fundamentálna cirkev Ježiša Krista neskorších dní svätých (FLDS) zo sexuálneho zneužívania maloletých a presune vyše 400 detí z komunitného komplexu do starostlivos...