Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2021, 16:29

Švédsko schváli vakcínu od AstraZenecy pre každého vo veku od 18 rokov

Švédsky úrad verejného zdravotníctva v novom rozhodnutí citoval tri rozsiahle britské štúdie, ktoré ukazujú, že vakcína od AstraZenecy má dobrý ochranný účinok pred nákazou koronavírusom dokonca aj u ľudí vo veku 80 rokov a starších. 

Švédsky úrad verejného zdravotníctva minulý mesiac informoval, že neschváli túto očkovaciu látku pre ľudí vo veku od 65 rokov. Ako dôvod uviedol nedostatok údajov od britsko-švédskej spoločnosti, týkajúcich sa účinnosti vakcíny pre túto vekovú skupinu ľudí. Podobný postoj zaujalo viacero ďalších krajín.

Švédsko má už schválené dve očkovacie látky - jednu vyvinutú americko-nemeckým konzorciom Pfizer-BioNTech a ďalšiu od americkej firmy Moderna. "Všetky poskytované vakcíny sú veľmi účinné a podľa štúdií dobre chránia každého človeka vo veku nad 18 rokov," napísal vo vyjadrení hlavný epidemiológ Anders Tegnell.

Zatiaľ v krajine zaočkovali približne 852-tisíc ľudí - takmer sedem percent jej dospelých obyvateľov. Švédsko s 10,3 milióna obyvateľov zaznamenalo od začiatku pandémie vyše 680.000 prípadov nákazy koronavírusom a 12.997 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto patogénom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)