Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2021, 11:41

Akcia Búrka

Najvyšší súd prepustil Moniku Jankovskú a exsudcu Richarda Molnára na slobodu

Najvyšší súd prepustil Moniku Jankovskú a exsudcu Richarda Molnára na slobodu

Monika Jankovská. Foto - TASR

Jankovskú však po prepustení hneď zadržala polícia pre obvinenia v kauze trenčianskeho baru Fatima. Pred väznicou ju už čakali kukláči. Jankovská sa po opätovnom zadržaní psychicky zrútila.

Najvyšší súd vo štvrtok rozhodol o prepustení bývalej štátnej tajomníčky za stranu Smer Moniky Jankovskej a sudcu Richarda Molnára obvinených v akciách Búrka a Víchrica na slobodu.

Jankovskú však po prepustení na slobodu hneď opätovne zadržali. Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Pred väzenskou nemocnicou v Trenčíne ju čakali kukláči. Informuje o tom TV Markíza.

„Takto vyzerá prepustenie z väzby na Slovensku. Klientka bola prepustená na slobodu sudcom pre prípravné konanie, ktorý jasne odôvodnil, prečo moja klientka nemá byť väzobne stíhaná," spresnil jej obhajca Peter Erdös. Dodal, že Jankovská zaplatila peňažnú záruku vo výške 100-tisíc eur a Najvyšší súd jej nariadil kontrolu technickými zariadeniami, takzvaným náramkom.

„Mal som sa možnosť s ňou chvíľu rozprávať. Musím povedať, že sa zrútila. Nechápala, čo sa deje, bola absolútne mimo. Neviem posúdiť, či ma vôbec dokázala vnímať. Po tom, ako po roku vyšla z väzby, prejde dva kroky a je opätovne zadržaná. Keď som videl, v akom je stave, povedal som vyšetrovateľovi, aby zvážil, či ju netreba vyšetriť v najbližšej nemocnici,“ skonštatoval Erdös.

Jej advokát odporučil okamžité vyšetrenie v najbližšom zdravotníckom zariadení. Podľa Erdösa opätovným zadržaním došlo k porušeniu jej základných práv. „Pýtam sa, aký je účel väzby? Chceme, aby sa jej niečo stalo? Väčšina obvinených v kauze Fatima je na slobode. Naozaj nerozumiem, čo sa tým sleduje,“ zdôraznil obhajca.

Potvrdil, že opätovné zadržanie súvisí s kauzou Fatima. "Vyšetrovateľ ma oboznámil s tým, že dôvodom sú obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti."

Inzercia

Pôvodne o prepustení Jankovskej rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku 16. februára. Vtedy rozhodoval aj o väzbe sudcu Richarda Molnára, ktorého však na slobodu neprepustil. Súd zamietol jeho žiadosť a predĺžil mu lehotu trvania väzby do 11. júna 2021. Rozhodnutie nebolo právoplatné.

Exsudca Molnár je na slobode

Obhajca obvineného sudcu Richarda Molnára Ondrej Urban, ktorého Najvyšší súd prepustil na slobodu, rozhodnuti súdu v mene klienta privítal.

"Bližšie podrobnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu nepoznám, k nemu sa vyjadrím po tom, čo mi bude doručené. Som rád, že po takmer 12 mesiacoch je prepustený z väzby na slobodu, a to aj v nadväznosti na nález Ústavného súdu z konca januára tohto roku," uviedol ďalej Urban pre TASR.

Exsudca Molnár je jedným z 13 sudcov, ktorých vlani 11. marca počas akcie Búrka zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku. Obvinený je však aj v rámci minuloročnej jesennej akcie Víchrica.

Vtedy príslušníci NAKA zadržali a obvinili aj podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára a ďalšie osoby. Medzi nimi je i bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancovú.

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia nájde spoločnú dohodu v tom, ako postupovať v pandemickej situácii a či meniť covid automat. Tvrdí tiež, že keďže platí covid automat a uvoľnovanie prichádza na základe neho, „nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a online,“ uviedol. (tasr)

pred 44 minútami

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)