Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2021, 11:07

Pre vyhrážky na mešity zatkli na Novom Zélande dve osoby

Ide o tie isté mešity v meste Christchurch, kde v roku 2019 prišlo počas teroristického útoku o život 51 moslimských veriacich.

Polícia zatkla dvojicu na Južnom ostrove Nového Zélandu v čase, keď sa krajina pripravuje na druhé výročie krvavých útokov z 15. marca 2019, priblížila AFP.

Voči zadržaným osobám neboli nateraz vznesené žiadne obvinenia, priblížila polícia. Bližšie informácie však neposkytla.

"Berieme všetky vyhrážky tohto typu vážne a úzko spolupracujeme s našou moslimskou komunitou," vyjadrila sa novozélandská polícia. "Akákoľvek nenávistná správa alebo ľudia, ktorí chcú spôsobiť škody v našej komunite, nebudú tolerovaní," píše sa v policajnom vyhlásení.

Polícia sa vyjadrila, že zatknutá dvojica uverejnila začiatkom týždňa na internete vyhrážku namierenú na mešitu Al Noor a na islamské centrum Linwood v meste Christchurch, vysvetľuje agentúra Reuters.

Práve do týchto mešít vtrhol pred necelými dvoma rokmi belošský rasista Brenton Tarrant a začal do davu veriacich strieľať. Oba útoky naživo vysielal na sociálnych sieťach.

Súd ho vlani v auguste odsúdil na doživotné väzenie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou zostáva Rádio Expres, ktoré podľa prieskumu počúva 34,5 percenta ľudí. Na druhom mieste je Rádio Slovensko s výsledkom 23,7 percenta, tretie miesto obsadilo Fun rádio s 23,2 percenta. (tasr)

pred 56 minútami

Česko zastropuje počet ruských pracovníkov na ambasáde v Prahe, aby zodpovedal počtu českých pracovníkov na veľvyslanectve ČR v Rusku. Moskva bude mať na ich stiahnutie čas do konca mája, oznámil minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. (tasr)

pred hodinou

V obci Ploské, v košickej kotline, sa pravdepodobne vyskytlo tornádo. Okolo poludnia bol pri búrke pozorovaný lievikovitý oblak a súčasne boli zdokumentované škody. "S vysokou pravdepodobnosťou išlo o tornádo. Informácie stále zbierame," uviedol SHMÚ. Zároveň vyzval verejnosť, aby ho kontaktovala, ak úkaz spozorovala, prípadne má viac informácií. (tasr)

pred hodinou

Kardinál Dominik Duka v liste prezidentovi Milošovi Zemanovi dáva najavo, že verí informáciám českých tajných služieb o útoku ruskej vojenskej tajnej služby vo Vrběticiach. Píše mu, že ak nebudú hovoriť jednotným hlasom, musia počítať s tým, že zostanú opustení. Ak chce byť Česká republika slobodným štátom, musí byť podľa Duku hrdá, aby dokázala chrániť svoju suverenitu. (idnes.cz)

pred 2 hodinami

NHL chce umožniť hokejistom, aby mohli štartovať na ZOH 2022 v Pekingu. Liga chce urgentne urobiť definitívne rozhodnutie, pretože musí zostaviť kalendár na budúcu sezónu a zároveň musí vedieť, či má do neho zahrnúť termín ZOH. NHL informovala, že zostavuje zoznam pravidiel, po splnení ktorých bude pripravená pustiť hráčov do Pekingu. ZOH sa budú konať od 4. do 20. februára 2022. (tasr)