Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2021, 08:42

Guvernér New Yorku odmietol výzvy, aby odstúpil pre obvinenia z obťažovania

Tri ženy Cuoma obvinili z nevhodných dotykov a neprístojných vyjadrení. Guvernér sa v stredu ospravedlnil a uviedol, že dostal "dôležitú lekciu" o správaní sa v prítomnosti žien.

Andrew Cuomo, demokratický guvernér amerického štátu New York, v stredu odmietol výzvy, aby v spojitosti s obvineniami z pohlavného obťažovania odstúpil z funkcie.

"Už rozumiem, že som sa prával spôsobom, ktorý spôsobuje, že sa ľudia cítia nepríjemne," uviedol Cuomo v prvej verenej reakcii na obvinenia. "Nebolo to úmyselné a hlboko a vážne sa ospravedlňujem," dodal. Odstúpiť z funkcie guvernéra však nemieni.

"Nevolili ma politici, volili ma obyvatelia štátu New York. Nechystám sa rezignovať."

Guvernér pripustil, že normy správania sa zmenili a to, čo považuje za svoj "obvyklý pozdrav" - starosvetský prístup, ktorý často zahŕňa bozky a objatia -, už nie je prijateľný.

Cuomo zopakoval, že bude "plne spolupracovať" pri vyšetrovaní obvinení, na ktoré bude dohliadať generálna prokurátorka, takisto demokratka, Letitia Jamesová.

Dve zo žien, ktoré Cuoma obviňujú, pracovali v jeho administratíve. Tretia bola jedným z hostí na svadbe, na ktorej bol aj Cuomo.

Cuomo cez víkend súhlasil s nezávislým vyšetrením obvinení z pohlavného obťažovania. Newyorskú generálnu prokurátorku Letitiu Jamesovú a sudkyňu Janet DiFioreovú požiadal, aby vybrali nezávislého súkromného právnika bez väzieb na politiku, ktorý celú záležitosť dôkladne preskúma a vypracuje správu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.

pred 5 hodinami

Slováci finančným alebo duchovným spôsobom podporujú celkovo 874 bohoslovcov v ôsmich krajinách sveta. Ide o Benin, Pobrežie Slonoviny, Burkinu Faso, Čad, Togo, Kongo, Demokratickú republiku Kongo a Kamerun. Informovali Pápežské misijné diela.