Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2021, 18:29

Nadužívanie väzby a úmrtia pri jej výkone sú pre advokátov neudržateľným stavom

Slovenská advokátska komora víta rozhodnutie generálneho prokurátora začať trestné stíhanie vo veci úmrtia väzobne stíhaného advokáta Ľubomíra Krivočenka z kauzy Dobytkár.

Prípady úmrtí počas výkonu väzby spojené s neprimerane dlhými väzobnými stíhaniami považuje komora za alarmujúce a neudržateľné. TASR o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

„Sme presvedčení o tom, že aj posledný prípad úmrtia obvineného advokáta na nový koronavírus počas výkonu väzby musí viesť nielen k vyvodeniu individuálnej zodpovednosti, ale aj k zásadnému prehodnoteniu prístupu v trestnej politike,“ spresnila.

Komora sa obáva, že medializované prípady sú len vrcholom ľadovca a neadekvátne zaobchádzanie s väzobne stíhanými i nadužívanie trestného práva je v skutočnosti častejšie.

SAK upozorňuje, že advokát bol v kolúznej väzbe takmer rok a ak „v takejto situácii dôjde k tomu, že sa obvinený nakazí novým koronavírusom a tejto chorobe podľahne, je podľa nášho názoru namieste hovoriť aj o zodpovednosti štátu za to, že si nesplnil pozitívny záväzok chrániť zdravie obvinených a odsúdených“.

Komora preto opäť apeluje na prijatie zmien v trestnom práve pri uplatňovaní inštitútu väzby a zlepšení podmienok pre väzobne stíhaných.

„Cítime povinnosť upozorniť na to, že praktický výkon trestnej politiky na Slovensku je často neadekvátny, v rozpore s princípmi právneho štátu a ochrany ľudskej dôstojnosti,“ dodala hovorkyňa.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vo februári informovala, že síce neplánuje prehodnocovať dôvody väzby, zmeniť by sa však mohli podmienky väzby. Vytvorila pracovnú skupinu, ktorá by sa mala zaoberať v prípade kolúznej väzby aj možným nastavením jej časového limitu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Grécko chce budúci týždeň zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z Európskej únie a ďalších krajín. Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. (tasr)

pred 52 minútami

Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia nájde spoločnú dohodu v tom, ako postupovať v pandemickej situácii a či meniť covid automat. Tvrdí tiež, že keďže platí covid automat a uvoľnovanie prichádza na základe neho, „nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a online“, uviedol. (tasr)

pred hodinou

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)