Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2021, 17:28

Minister dopravy rešpektuje, že Holý prevzal kompetencie za niektoré zákony

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý si na seba podľa Doležalových slov kompetenčne stiahol aj oblasť výstavby štátnych nájomných bytov.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) rešpektuje, že kompetencie za stavebný zákon aj zákon o verejnom obstarávaní prevzal podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina). Uviedol to v stredu po rokovaní vlády.

Holý si na seba podľa Doležalových slov kompetenčne stiahol aj oblasť výstavby štátnych nájomných bytov. "Sú návrhy na stole. Nie som s nimi detailne oboznámený, predpokladám, že s tým pán podpredseda vlády príde na vládu a celý tento koncept obháji a následne predstaví verejnosti," poznamenal Doležal.

"Zmeny v stavebnej legislatíve i v zákone o verejnom obstarávaní sú určite potrebné. Ale toto sú všetko návrhy zákonov, ktoré predstavuje pán podpredseda Holý, respektíve má ich v kompetencii. My sme mu minimálne za tú stavebnú a územnú časť k dispozícii s našimi odbornými kapacitami z ministerstva dopravy, ale všetko ostatné je plne v jeho kompetencii a kompetencii jeho tímu," uzavrel Doležal.

Na otázku o stavaní nájomných bytov Doležal odpovedal pripomienkou, že vlani rezort dopravy presadil dve novely zákonov, ktoré by mali výstavbu nájomných bytov uľahčiť. Minister tiež pripomenul, že režim nájomných bytov, ktoré stavajú samosprávy či developeri, beží a rezort dopravy sa ho snaží skvalitniť.

Na podporu cestovného ruchu si bude pýtať ďalších 179 miliónov eur

Na podporu cestovnému ruchu a gastropriemyslu si bude minister dopravy a výstavby Andrej Doležal na koaličnej rade pýtať ďalších 179 miliónov eur. Uviedol v stredu po rokovaní vlády. Peniaze by mali podľa Doležalových slov ísť pravdepodobne zo štátneho rozpočtu.

"Momentálne vyplácame žiadosti z 20. januára," uviedol minister s tým, že predošlé žiadosti považuje za vybavené s výnimkou tých, ktoré neboli kompletné alebo správne podané.

Inzercia

"Máme za to, že schéma funguje, my máme úplne iný problém. V čase, keď sme schému pripravovali – koncom leta – tak ten predpoklad bol taký, že trh sa spamätáva a zimná sezóna bude," podotkol minister s tým, že vtedy sa odhadovalo, že do konca tohto roka bude Slovensko teoreticky potrebovať 100 miliónov eur.

To sa v súčasnosti ukazuje ako nedostatočné množstvo peňazí na pomoc cestovnému ruchu a nebude to stačiť ani na vyplatenie pomoci za kalendárny rok 2020. Na pondelkovej koaličnej rade sa Doležal nedostal na rad so žiadosťou o zvýšenie schémy pomoci cestovnému ruchu a v utorok zase koaličná rada nebola.

"Je legitímne na stole téma, že potrebujeme zvýšiť objem pomoci, ktorý ide do cestovného ruchu a do gastra. Nehovorím, že budeme meniť schému, hovorím, že tam potrebujeme naliať viac prostriedkov," poznamenal Doležal s tým, že sa o zvýšenie bude snažiť na najbližšej koaličnej rade.

Ako zhrnul minister, výzvu na podporu cestovného ruchu vypísal rezort 15. decembra 2020. Na spracovanie žiadosti má rezort 30 pracovných dní a ďalších 30 pracovných dní má na vyplatenie peňazí.

"Robí to naša sekcia cestovného ruchu vo vlastných interných kapacitách. Sú to úradníci, ktorí nikdy v živote žiadnu schému štátnej pomoci nevyplácali," podotkol minister s tým, že všetky žiadosti je potrebné poriadne preveriť, keďže ide o verejné peniaze - preto pomoc nie je možné vyplatiť zo dňa na deň.
 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Slovenskí hokejisti prehrali v úvodnom zápase v príprave na tohtoročné majstrovstvá sveta s Lotyšskom 1:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 64. minúte Renars Krastenbergs. (tasr)

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia